Aktuálnu chrípkovú sezónu pokladajú odborníci za najťažšiu za posledných päť rokov. Ťažší priebeh chrípky spôsobil aj jej nižší výskyt v uplynulých rokoch, ktoré boli poznačené pandémiou COVID-19. Ako odborníci dokážu predpovedať, kedy chrípková sezóna prepukne? Je vhodné sa pri príznakoch testovať na covid? A môžu chrípku opäť dostať i tí, ktorí ju už prekonali v prvej vlne? Aj tieto otázky zodpovedala skúsená pneumologička Nemocnice AGEL Bánovce MUDr. Ľubica Schutová, MPH.
Na základe čoho dokážu odborníci posúdiť, že sa blíži ďalšia vlna chrípky, prípadne kedy sa dá očakávať?
Chrípková sezóna na severnej pologuli prebieha približne od 40. týždňa a trvá do približne 18. týždňa nasledujúceho roku. V roku 2022 začiatok chrípkovej sezóny prišiel od 35. týždňa a vrchol vlny pripadal na koniec roka. Predpoveď priebehu sezónnej chrípky u nás sa odvodzuje od priebehu chrípkovej sezóny na južnej pologuli. Na južnej pologuli začala v porovnaní s inými rokmi chrípková sezóna skôr asi o mesiac, čo sa aj potvrdilo skorším začiatkom u nás. Opäť na základe pozorovaní z dát z výskytu chrípky na južnej pologuli dokážeme predpokladať, že príde aj druhá vlna chrípky s najvyšším výskytom na prelome januára a februára.
Chrípka v závere minulého roka bola špecifická, horúčky trvali dlho, príznaky boli výrazné. Čím sa líšila od chrípky, ktorú sme poznali pred covidom?
Táto chrípková sezóna je spôsobená subtypmi chrípky, ktoré sa dali očakávať, opäť na základe pozorovaní z južnej pologule, avšak pokladáme ju za najťažšiu chrípkovú sezónu za posledných päť rokov. Počas pandémie COVID-19 v posledných dvoch rokoch sme totiž mali účinné hygienicko-epidemiologické opatrenia (tvárové rúško, respirátor, odstupy, hygiena rúk), ktoré nás chránili nielen proti infekcii COVID-19, ale aj proti chrípke a ostatným respiračným vírusom. Tento fakt spôsobil, že za posledné dva roky bol v populácii nízky výskyt chrípky a chrípke podobných ochorení a stali sme sa vnímavejší na tieto respiračné ochorenia.
Môžu v druhej vlne dostať chrípku aj pacienti, ktorí ju prekonali na jeseň, začiatkom zimy?
Keď niekto prekonal chrípku v predchádzajúcej vlne na prelome roka, neplatí, že chrípku nemôže dostať opäť. Vyplýva to zase z pozorovaní priebehu chrípkovej sezóny na južnej pologuli, kde prvá vlna chrípky bola spôsobená subtypom A a druhá subtypom B. V očkovacej látke proti chrípke sú zastúpené vždy 2 subtypy chrípky A a 2 subtypy chrípky B. Preto práve očkovaní ľudia majú nižšiu pravdepodobnosť ochorieť v očakávanej druhej vlne chrípky a aj keď ochorejú, priebeh infekcie je u nich menej výrazný.
Patrí chrípka medzi vysoko infekčné ochorenia? A je možné sa pred ňou vôbec ochrániť?
Chrípka je predstaviteľom typicky kvapôčkovej infekcie a šíri sa medziľudským kontaktom kvapôčkami – aerosolom pri bežnom kontakte. Je menej infekčná ako ochorenie COVID-19, avšak zväčša sú infikované celé rodiny žijúce v spoločnej domácnosti.
Je z vášho pohľadu ešte v súčasnosti vhodné, aby sa pacienti pri chrípkových príznakoch preventívne otestovali aj na covid?
V čase súčasne prebiehajúcej pandémie COVID-19 zostáva naďalej dôležité pri respiračných prejavoch testovanie na COVID-19. Dokonca existuje aj spoločné testovanie na prítomnosť COVID-19 a chrípky z jednej testovanej vzorky. Dôležité je to nielen preto, aby sa predišlo šíreniu ochorenia, ale aj z dôvodu, že na liečbu COVID-19 sú dostupné antivírusové lieky, ktoré majú najvyššiu účinnosť pri podaní čo najskôr po vzniku ťažkostí, do piatich dní. Preto včasné oddiferencovanie obidvoch ochorení, zvlášť u starších pacientov s ďalšími pridruženými ochoreniami (diabetes mellitus, asthma bronchiale s podobne), a včasné začatie špecifickej liečby má veľký význam v ďalšom priebehu infekcie COVID-19.
Zdroj, foto: AGEL, TS
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami
- COVID-19 a jeseň 2023
- Prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov na Slovensku
- Kežmarská nemocnica otvorila ambulanciu cievnej chirurgie
- NOVÉ ODPORÚČANIA NA OBMEDZENIE POUŽÍVANIA LIEKOV S OBSAHOM TOPIRAMÁTU V TEHOTENSTVE
- Kultúra je bohatstvo
- Evin návrat do života
- Pacienti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva, aby sa zaoberalo nedostatočným počtom kusov inkontinenčných pomôcok
- Čo sú to legionely a aká je prevencia ochorení spôsobených baktériami rodu Legionella
- NCZI: Liečba drogových závislostí v SR 2022 – pribudli najmä ľudia 40+ a najmladší
- Hlavnou zásadou pri hubárčení je zbierať len hríby, ktoré dobre poznáme
- Pozývame Vás sledovať online moderovanú diskusiu PRE ZDRAVIE DETÍ
- Slovo ako nástroj v terapii
- Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov sprístupnilo webovú stránku Biblioterapia.sk
- V komárňanskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ
- UNLP Košice získala najmodernejší očný operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Veľký prieskum o drogách: Štvrtina populácie má skúsenosti s marihuanou
- Kniha, ktorá povzbudí a dodá odvahu
- Pozor! Cenník ambulancie a zoznam všetkých zdravotných výkonov nie je to isté
- Do Afriky chodievam oddychovať
- „Po kúpaní vo verejných vodách sa dôkladne osprchujte a mokré plavky vymeňte za suché,“ radí urologička handlovskej nemocnice
- Začal sa prípravný proces pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku
- Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?
- NCZI: Plne dojčených detí u nás pribúda. Výlučne na materskom mlieku žije prvého pol roka viac než polovica
- Spoločná výzva svetových lekárskych časopisov: Znižovanie rizík jadrovej vojny – úloha zdravotníckych profesionálov
- V UNLP odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy
- Fakultná nemocnica Nitra bude mať nového riaditeľa
- Audítori upozorňujú na riziká v zdravotných poisťovniach VšZP a Dôvera, Union nezvládla načas podať účtovnú závierku ani zverejniť výročnú správu
- STIAHNUTIE LIEKOV AMIKACIN B. BRAUN 5 MG/ML, GENTAMICIN B. BRAUN 3 MG/ML INFÚZNY ROZTOK, IBUPROFEN B. BRAUN 400 MG, IBUPROFEN B. BRAUN 600 MG A METRONIDAZOL B. BRAUN 5 MG/ML Z TRHU
- Úloha dnešnej sestry je komplexná a zodpovedná
- Porozprávajme sa o obezite
- Tretia knižka slovenského lekára
- Chodenie naboso má mnoho benefitov, neodporúča sa však každému
- SVETOVÝ DEŇ PREVENCIE PRED UTOPENÍM
- Rezidentské štúdium pre pediatrov je opäť otvorené