Na Slovensku sa uskutočnil paliatívny koncert

Bratislava (13.2.2023) – Zdieľať nemusíme iba príspevky na sociálnych sieťach, zdieľať sa dá aj chýbanie si. V piatok sa v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca uskutočnil unikátny paliatívny gala večer pod názvom „Zdieľame si chýbanie“. Pozostalí pacientov, ktorí zomreli na oddelení paliatívnej medicíny NOÚ a v starostlivosti mobilného hospicu sa stretli s lekárkami a zdravotnými sestrami, ktoré sa o nich v závere života starali.

Ide o jediné podujatie svojho druhu na Slovensku.

Na koncerte vystúpila gospelová speváčka Erika Szabó, operetný spevák Peter Wurtz a gospelovo-jazzový acapella zbor pod vedením zbormajsterky divadla Nová scéna Ivety Weis Viskupovej. Dôležitým však bolo spoločné spomínanie na pacientov, ktorí zomreli v paliatívnej starostlivosti.

Paliatívna starostlivosť je prístup, ktorý zlepšuje kvalitu života pacientov a ich rodín zoči-voči život ohrozujúcemu ochoreniu tým, že včas rozpozná, neodkladne diagnostikuje a lieči bolesti a iné fyzické, psychosociálne a duchovné problémy a tým predchádza utrpeniu a zmierňuje ho.

Podujatie Zdieľame si chýbanie má poukázať na skutočnosť, že paliatíva nie je o oslave smrti, ale o pomoci v najťažšej situácii v živote. Prijatím smrti ako medicínsky relevantného vyústenia klinickej situácie sa nevzdávame suverenity, ale robíme tým najťažšiu situáciu v živote znesiteľnou,“ uviedla MUDr. Andrea Škripeková, PhD., primárka Onkologického oddelenia Onkologickej kliniky NOÚ a LF UK a vedúca Katedry paliatívnej medicíny SZU. „V práci sme profesionálni, ale netreba pritom stratiť osobný vklad. Týmto stretnutím chceme vyjadriť, že aj pre nás je to osobné,“ doplnila.

Podujatie pod záštitou primátora hlavného mesta SR Matúša Valla organizuje Inštitút pre vzdelávanie v paliatívnej medicíne. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 2020. Spomienkový koncert sa koná v mesiaci február, ako odkaz na začiatky paliatívnej medicíny u nás. Vo februári 1995 vzniklo paliatívne oddelenie v Národnom onkologickom ústave na Klenovej ulici v Bratislave pod vedením primárky Kristíny Križanovej. 

Zdroj, foto: NOÚ, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *