Liečivé účinky magnetu pomáhajú aj pacientom handlovskej nemocnice

Je tichá, bezbolestná, je možné ju aplikovať na ktorúkoľvek časť tela a pacienti ju považujú za jednu z najpríjemnejších foriem rehabilitácie. Reč je o magnetoterapii, ktorú ako jednu z foriem liečby poúrazových stavov a ochorení pohybového aparátu využívajú aj zdravotníci v Nemocnici AGEL Handlová.

Magnetoterapia patrí medzi najstaršie formy fyzikálnej terapie. Na účinky pôsobenia magnetickej sily na organizmus verili ľudia už v časoch Kleopatry a využívali ju tiež lekári v 16. storočí. „Magnetoterapia využíva pulzné magnetické polia pri nízkej frekvencii, ktoré bezbolestne prenikajú ľudským organizmom. Magnetické polia pri aplikácií zlepšujú prekrvenie a výživu tkanív, majú tiež analgetický a protizápalový účinok, napomáhajú pri vstrebávaní opuchov, znižujú svalové napätie a urýchľujú hojenie kostí aj mäkkých tkanív,“ vysvetľuje vedúca fyzioterapeutka Nemocnice AGEL Handlová Mgr. Katarína Klátiková.

Magnetoterapia nachádza svoje využitie pri liečbe širokého spektra ochorení pohybového aparátu, svalov, kostí, šliach, kĺbov a tkanív. „Indikácie magnetoterapie sú naozaj široké. Využíva sa pri pourazových stavoch ako sú pomliaždeniny, podvrtnutia, stavy po zlomeninách , pooperačné stavy, hojenie endoprotéz, ale tiež pri rôznych chronických zápalových a degeneratívnych ochoreniach pohybovo-podporného systému. Účinná je aj pri ochoreniach, bolestiach a obrnách nervov, pri poruchách prekrvenia a mnohých reumatologických ochoreniach,“ vymenúva Mgr. Klátiková.

V handlovskej nemocnici o vhodnosti magnetoterapie rozhoduje lekár, na základe jeho odporúčaní sa následne podáva po dobu dvoch až troch týždňov, pričom čas jednej aplikácie sa pohybuje v rozmedzí 15-30 minút. Desať sedení v rámci štvrťroka je plne hradených zo zdravotného poistenia. „Ako všetky formy liečby, aj magnetoterapia má určité obmedzenia. Nemôže byť podávaná pacientom s kardiostimulátormi, onkologickým pacientom a osobám s febrilnými alebo krvácavými stavmi. Rovnako je nevhodná aj u tehotných žien či pri epilepsii,“ uzatvára skúsená fyzioterapeutka.

Zdroj, foto: AGEL, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *