Pravda, lož a sloboda

Žijeme v dobe, v ktorej sa takmer nepretržite hovorí o pravde. Dopočul som sa, že v niektorých štátoch dokonca boli zriadené úrady na boj proti klamstvám. Štát tak po niekoľkých desaťročiach opäť rozhoduje o tom, čo je a čo nie je pravda. Niekto rozhoduje o tom, čo je možné blokovať, ostrakizovať a dokonca aj trestnoprávne a súdne stíhať. Máme katalóg oficiálnych verzií histórie, politiky, spoločnosti, kultúry… Ak sa nebodaj ocitnete medzi tými, ktorí nespĺňajú kritériá oficiálnych verzií, riskujete svoju dobrú povesť, odbornosť, sociálny status a existenčné perspektívy.

Ježiš povedal svojim učeníkom, aby zotrvali v jeho slove a dodáva: „…poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí.“ Zbavenie sa lží je akt oslobodenia. Slobodný človek sa nemusí báť, pretože mu nemožno ublížiť, sloboda je jeho vnútorným bohatstvom. Iba slobodný človek môže byť naozaj veriaci, pretože sa zbavil nepríjemnej záťaže okolností, v ktorých žije. Život v lži je forma otroctva.

Mnohí ľudia na Madagaskare nosia náramok vango vango (čítaj vangu vangu). Opýtal som sa môjho malgašského priateľa, aký je dôvod obľúbenosti tohto náramku. Povedal mi, že ho dostávajú od svojich mám a symbolizuje koniec otroctva. Jeho vzhľad pripomína prerušené oko reťaze. Už niekoľko mesiacov ho nosím na ruke a pripomína mi, že sloboda a pravda sú spojené nádoby.

Mgr. Jozef Dermek
editor Lekárskych novín

Lekárske noviny január-február/2023
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *