Pandémia ochorenia COVID-19 prehĺbila problém s nedostatkom ambulantných lekárov. Rezort zdravotníctva preto v snahe stabilizovať sieť a pomôcť vytvoriť nové ambulancie v nedostatkových okresoch vyčlenil z Plánu obnovy a odolnosti 10 miliónov eur na pomoc začínajúcim všeobecným lekárom pre dospelých aj deti a dorast. Aj keď vyhodnotenie siete ambulantných poskytovateľov vznikalo striktne na základe analýz a zozbieraných dát z celého Slovenska, bez podpory a praktického pohľadu samosprávnych krajov by výzva nemohla byť úspešná.
Spolupráca ministerstva so samosprávnymi krajmi a odbornou verejnosťou je pri implementácii investície zameranej na podporu otvárania nových všeobecných ambulancií v nedostatkových oblastiach Slovenska nesmierne dôležitá. Práve to bol dôvod, prečo ministerstvo iniciovalo spoluprácu na výzve so samosprávami hneď od začiatku, teda od prípravy metodiky, ktorá určuje kde a v akej výške by mali byť príspevky alokované, až po doplňujúce informácie, ktoré ponúka konkrétna obec.
Samotná výzva vychádza z jednoznačných analytických výstupov, teda výsledkov vyhodnotenia stavu siete, ktoré zmapovali aktuálnu situáciu v sektore všeobecného lekárstva na úrovni okresu, a vyhli sa tak prípadnej politizácii opatrenia. Dnes už vie Ministerstvo zdravotníctva SR zachytiť dynamiku zmien v sieti a na ročnej báze nielen lokalizovať, ale aj kvantifikovať aktuálny nedostatok všeobecných lekárov a pediatrov na úrovni okresov. Vďaka tomu je možné adresne a jasne naviazať dotácie na podporu zriaďovania nových všeobecných ambulancií v regiónoch, kde je to najviac potrebné.
V aktuálnej výzve eviduje ministerstvo zatiaľ 21 úspešných uchádzačov z 25 záujemcov a do leta, keď sa výzva uzavrie, ich pribudne ešte viac. Celkovo 7 poskytovateľov má už podpísanú zmluvu a ďalších 6 je v procese podpisu zmluvy. Cieľom rezortu je do konca roku 2025 zafinancovať vznik 153 nových ambulancií všeobecných lekárov, pričom v tomto roku sa plánuje podporiť spolu 30 poskytovateľov. Na prvý rok sú očakávania ministerstva jasné a zohľadňujú realitu skutočných kapacít, ktoré sú k dispozícii.
Zoznam okresov a obcí s alokovaným príspevkom sa bude navyše každoročne aktualizovať na základe prijatej a schválenej metodiky. Samosprávne kraje tak budú môcť každý rok spoločne s rezortom vyhodnotiť, ktoré okresy potrebujú nové ambulancie najakútnejšie. Vyššie územné celky mali totiž možnosť metodiku pripomienkovať nielen v procese tvorby v roku 2022, ale rovnakú možnosť budú mať každoročne pri vyhlasovaní novej výzvy. Každý samosprávny kraj má kompetenciu určiť konkrétne obce s alokovaným príspevkom v každom okrese v zozname.
Podmienky novej výzvy ministerstvo prehodnotí tak, aby dokázala osloviť čo najväčšiu skupinu potenciálnych uchádzačov pri zachovaní hlavného cieľa. Podmienky, ktoré musí samotný záujemca splniť, sú pritom jasne definované. Lekár podáva žiadosť, kde priloží 5 jednoduchých príloh. Ide o diplom o získanom vzdelaní, dekrét o pridelení kódu, výpis z registra trestov, podpis vzorového čestného prehlásenia a vyplnený test štátnej pomoci (povinná legislatíva). Celý proces získania príspevku bol od začiatku nastavovaný v prospech a v záujme pomoci lekárom tak, aby bol čo najmenej zaťažujúci a byrokratický. Lekár nie je povinný dokladovať využitie peňazí cez žiadne faktúry a bankové výpisy. Účel je splnený, ak bude lekár 5 rokov poskytovať všeobecnú ambulantnú starostlivosť v rozsahu 35 ordinačných hodín týždenne v mieste, kde získal príspevok.
V aktuálnom období samosprávne kraje slobodne a samostatne vybrali konkrétne obce v nedostatkových okresoch, ktoré akútne potrebujú nových všeobecných lekárov. K vybraným obciam doplnili informácie o priestorových možnostiach na zriadenie ambulancie, zvýhodnenej výške nájomného a iných ponúkaných výhodách konkrétnej obce alebo samosprávneho kraja, čím pomohli ministerstvu motivovať vyšší počet lekárov. Túto výzvu na spoluprácu ministerstvo ponúklo všetkým samosprávnym krajom v záujme čo najadresnejšej podpory.
Foto: Creativeart on Freepik
Zdroj: MZ SR, TS
- Celosvetové ocenenie UNLP za starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou
- Národná linka na podporu duševného zdravia pokračuje do konca septembra 2023
- Liečba popálenín a jaziev detských pacientov: Čím je zdroj popálenia tepelne agresívnejší, tým je pravdepodobnejšie, že dieťa sa nevyhne operačnej liečbe
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil nelegálny reexport liekov zo Slovenska v hodnote viac ako štyri miliónov eur
- POZOR: Od 01.06.2023 PN-ky už len elektronicky
- Plán obnovy pre zdravotníctvo podporuje aj paliatívnu zdravotnú starostlivosť – ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výzvu
- V Košiciach sme odhalili zatiaľ najviac prípadov stuhnutia pečene na Slovensku
- Nemocnica AGEL Zlaté Moravce zriadila novú ambulanciu pre pľúcne choroby
- Na deň detí odštartuje Kvapka krvi pre detskú onkológiu – príďte darovať najcennejšiu tekutinu v rámci tejto kampane pre deti
- Ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo pokračovanie urgentu v Malackách
- Pacienti sa svojho zákona pred voľbami zrejme nedočkajú
- Počet fajčiarov v minulom roku stúpol, fajčí každý piaty Slovák
- Očkovanie „pôvodnou“ vakcínou Comirnaty bude z dôvodu exspirácie zásob pozastavené
- NÁROČNÉ OBDOBIE PRE ALERGIKOV Po drevinách prišli na rad alergie z trávnatých porastov
- Svetový deň sklerózy multiplex pripomína dôležitosť správneho životného štýlu
- Dozorná rada VšZP doručila ministrovi návrhy opatrení na stabilizáciu poisťovne
- V zamestnaní operačná sestra, vo voľnom čase herec „Nepoznám lepší pocit, než vidieť spokojného pacienta a spokojného diváka“
- Klinický výskum na Slovensku priniesol dodatočných skoro 24 miliónov eur do slovenského zdravotníctva
- 26.5.2023 – preventívny skríning pečene zdarma v UNLP
- VOU: Ambiciózny projekt modernizácie a výnimočná spolupráca, ktorá pomôže zefektívniť liečbu onkologickým pacientkam s rakovinou prsníka
- Univerzita Komenského v Bratislave pripravuje pre stredné školy dva prednáškové dni
- Africký mor ošípaných ohrozuje aj ošípané a diviaky na Slovensku
- Rezort zdravotníctva hľadá účinné nástroje v boji proti nedostatku liekov
- Aktualizácia Vyhodnotenie radiačnej situácie na území Slovenskej republiky a Európy (12. máj – 18. máj 2023)
- Minister zdravotníctva žiada od Dozornej rady VšZP návrh opatrení na zvrátenie rastu dlhu poisťovne
- Zabudnime na Rázsochy
- Opäť sa šíria dezinformácie o radiačnej situácii, hodnoty na Slovensku a v Poľsku sú v norme
- FLUÓRCHINOLÓNOVÉ ANTIBIOTIKÁ: PRIPOMENUTIE OPATRENÍ NA ZNÍŽENIU DLHOTRVAJÚCICH, INVALIDIZUJÚCICH ALEBO POTENCIÁLNE IREVERZIBILNÝCH VEDĽAJŠÍCH ÚČINKOV
- NCZI: Vysoký krvný tlak si lieči 240 590 Slovákov
- Rezort zdravotníctva finišuje s vyhláseniami výziev – vyhlásil aj tú na vytvorenie 650 lôžok následnej starostlivosti
- Odborníci sa stretnú na prvej konferencii venovanej radónu v SR
- Otestujte sa na vybrané ochorenia počas Európskeho týždňa testovania 2023 (HIV, HVB, HVC)
- Slovenský vynález sa dostal k pacientom v Keni
- V krompašskej nemocnici zrealizovali pôrod s asistenciou matky počas sekcie
- Uzbekistan
- Počet pacientov s alergiami a astmou pribúda
- UNLP: Otvorili sme moderné centrum vodoliečby a zrekonštruovali bazén
- Baníci z nešťastia v Novákoch prehovorili o najhorších chvíľach svojho života: „Bol to šok, nevládali sme dýchať, všade bol prach a tma“
- Máj je mesiacom povedomia o rakovine kože: Nepodceňujte zdravie pokožky, chráňte sa pred priamym slnkom
- Liečba obezity nie je mágia, je to najväčšia pomoc, ktorú môžeme poskytnúť človeku s obezitou