Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad“) upozorňuje na riziká a vážne dôsledky absencie transparentných pravidiel predpisovania a povoľovania špeciálnych liekov na výnimku. Tieto pravidlá by mali zohľadňovať etické, medicínske a súčasne aj ekonomické hľadiská tak, aby v spoločnosti prevládal názor, že sa s verejnými zdrojmi určenými na zdravotníctvo nakladá účelne, spravodlivo a súčasne bez diskriminácie. Nepochybne sú to zložité témy, ale civilizovaná spoločnosť by sa v nich mala vedieť orientovať.
Aktuálny a silne medializovaný prípad 23-mesačnej Editky so spinálnou muskulárnou atrofiou (SMA) typu 2, keď do problematiky vstúpil svojím rozhodnutím súd, len zosilňuje akútnu potrebu mať takéto jasné pravidlá. Úrad nepovažuje za optimálne, aby súdne rozhodnutia suplovali alebo obchádzali odborné procesy Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO) a rozhodovacie procesy Ministerstva zdravotníctva SR, ale aj samotných zdravotných poisťovní, ktoré sú zo zákona povinné nakladať s verejnými zdrojmi hospodárne. Pripomíname, že Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s., ktorá je stranou v tomto súdnom spore, žiadosť o uhradenie najdrahšie lieku na svete Zolgensma trikrát zamietla.
Dvojmiliónový liek Zolgensma je určený pre pacientov, ktorí spĺňajú špecifické kritériá. NIHO pracuje na hodnotení tohto lieku a o výsledku bude informovať v apríli. Z odborného pohľadu však už dnes NIHO môže verejnosti poskytnúť niekoľko faktov:
- Držiteľ registrácie lieku Zolgensma (firma Novartis) požiadal o zaradenie lieku do štandardnej úhrady (tzv. kategorizácia) pre pacientov:
- ktorým je diagnostikovaná SMA hneď po narodení (tzv. pre-symptomatickí pacienti) a majú do 3 kópií génu SMN2. V klinickej štúdii im bola liečba podaná do 6. týždňa po narodení. Liečba pre-symptomatických pacientov je podmienená novorodeneckým skríningom, ktorý však na Slovensku ešte štandardne hradený zdravotnými poisťovňami nie je.
- s typom SMA 1 a váhou do 13,5 kg, ktorým môže byť liečba podaná do 24. mesiaca po narodení (tzv. symptomatickí pacienti). V klinických štúdiách im však bola liečba podaná oveľa skôr, do 6. mesiaca po narodení, a teda údaje z klinického skúšania o účinku lieku Zolgensma podanom intravenózne po 6. mesiaci nie sú dostupné. Preto symptomatickí pacienti s diagnózou SMA typ 2 nebudú mať prístup k lieku Zolgensma ani po jeho možnom zaradení.
- Držiteľ registrácie lieku Zolgensma predpokladá celoživotný prínos lieku napriek tomu, že pacienti boli v klinických skúškach sledovaní len po dobu maximálne 95 mesiacov.
- Držiteľ registrácie vo svojej žiadosti taktiež nepočíta s ekonomickými dopadmi nežiadúcich účinkov lieku napriek nedávnym medializovaným informáciám o zlyhaní pečene dvoch pacientov z dôvodu užívania lieku Zolgensma.
- Držiteľ registrácie žiada o nastavenie takého obmedzenia, v ktorom pacienti nebudú môcť mať uhradenú potenciálnu následnú liečbu drahými alternatívnymi liečivami, ktoré sú už v štandardnej úhrade (nusinersen a risdiplam) napriek tomu, že v klinickom skúšaní a rovnako aj v klinickej praxi na Slovensku prešla značná časť pacientov na spomenuté liečivá. Tento aspekt má zásadný vplyv na celkové náklady vynaložené na liečbu ochorenia SMA, čo je umocnené nedostatkom klinických údajov ohľadom možnej interakcie medzi menovanými liečivami.
Držiteľ registrácie žiada o zaradenie lieku Zolgensma do štandardnej úhrady. Práve toto je mechanizmus, ktorým na základne odbornosti rozhoduje Ministerstvo zdravotníctva SR o úhrade liekov z verejného zdravotného poistenia s cieľom jasného definovania rozsahu nároku na zdravotnú starostlivosť. Rozhodnutie súdu o úhrade lieku pre pacientku s SMA typu 2 môže do tejto praxe podstatne zasiahnuť.
Za situácie, keď sú zdroje z verejného zdravotného poistenia obmedzené, je potrebné veľmi starostlivo zvažovať liečbu prostredníctvom extrémne nákladných a najmä nekategorizovaných liekov, pri ktorých klinická účinnosť nie je podložená presvedčivými dôkazmi. „Tak, ako sme uviedli už v Správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2021, úrad víta zriadenie NIHO, druhej nezávislej inštitúcie v zdravotníctve, ktorej kľúčovou úlohou je hodnotiť klinické i ekonomické aspekty nákupu liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, tak, aby bol celý proces transparentný a spravodlivý ku všetkým. Veríme, že kontroverzné rozhodnutie súdu, ktoré nateraz opomenulo, že je pre tieto účely od 1. 1. 2022 zriadená inštitúcia fungujúca podľa európskeho štandardu, sa nestane precedensom,“ dodala predsedníčka úradu Ing. Renáta Bláhová, MBA, FCCA, LL.M.
Zdroj, obrázok: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve, TS
- Do boja proti rakovine MZ SR a partneri s kampaňou ONKOKONTROLA
- Slabinový pruh u detí sa už dnes operuje miniinvazívne
- UNLP ponúka nové glaukómové implantáty, ide o jediné certifikované pracovisko na východe
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami
- COVID-19 a jeseň 2023
- Prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov na Slovensku
- Kežmarská nemocnica otvorila ambulanciu cievnej chirurgie
- NOVÉ ODPORÚČANIA NA OBMEDZENIE POUŽÍVANIA LIEKOV S OBSAHOM TOPIRAMÁTU V TEHOTENSTVE
- Kultúra je bohatstvo
- Evin návrat do života
- Pacienti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva, aby sa zaoberalo nedostatočným počtom kusov inkontinenčných pomôcok
- Čo sú to legionely a aká je prevencia ochorení spôsobených baktériami rodu Legionella
- NCZI: Liečba drogových závislostí v SR 2022 – pribudli najmä ľudia 40+ a najmladší
- Hlavnou zásadou pri hubárčení je zbierať len hríby, ktoré dobre poznáme
- Pozývame Vás sledovať online moderovanú diskusiu PRE ZDRAVIE DETÍ
- Slovo ako nástroj v terapii
- Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov sprístupnilo webovú stránku Biblioterapia.sk
- V komárňanskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ
- UNLP Košice získala najmodernejší očný operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Veľký prieskum o drogách: Štvrtina populácie má skúsenosti s marihuanou
- Kniha, ktorá povzbudí a dodá odvahu
- Pozor! Cenník ambulancie a zoznam všetkých zdravotných výkonov nie je to isté
- Do Afriky chodievam oddychovať
- „Po kúpaní vo verejných vodách sa dôkladne osprchujte a mokré plavky vymeňte za suché,“ radí urologička handlovskej nemocnice
- Začal sa prípravný proces pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku
- Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?
- NCZI: Plne dojčených detí u nás pribúda. Výlučne na materskom mlieku žije prvého pol roka viac než polovica
- Spoločná výzva svetových lekárskych časopisov: Znižovanie rizík jadrovej vojny – úloha zdravotníckych profesionálov
- V UNLP odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy
- Fakultná nemocnica Nitra bude mať nového riaditeľa
- Audítori upozorňujú na riziká v zdravotných poisťovniach VšZP a Dôvera, Union nezvládla načas podať účtovnú závierku ani zverejniť výročnú správu
- STIAHNUTIE LIEKOV AMIKACIN B. BRAUN 5 MG/ML, GENTAMICIN B. BRAUN 3 MG/ML INFÚZNY ROZTOK, IBUPROFEN B. BRAUN 400 MG, IBUPROFEN B. BRAUN 600 MG A METRONIDAZOL B. BRAUN 5 MG/ML Z TRHU
- Úloha dnešnej sestry je komplexná a zodpovedná
- Porozprávajme sa o obezite
- Tretia knižka slovenského lekára