Vedúca sestra urgentného príjmu: ,,Pacienti pod vplyvom alkoholu patria medzi najťažšie zvládnuteľných pacientov“

Sú tu preto, aby nás liečili, aby poskytli prvú pomoc a v akútnych prípadoch zachraňovali životy. Lekárov a sestry urgentného príjmu vo Zvolene čoraz viac ohrozujú a komplikujú im prácu pacienti pod vplyvom alkoholu. Od začiatku roka je intoxikácia alkoholom pomerne častá diagnóza. V rámci akcie Suchý február na to upozorňujú odborníci z Nemocnice AGEL Zvolen.

Objavia sa z ničoho nič na urgentnom príjme, sú nevyspytateľní, neraz ťažko zvládnuteľní a agresívni, ohrozujú seba, zdravotníkov, ale aj ostatných pacientov, je s nimi enormne ťažká komunikácia. ,,Pacienti pod vplyvom alkoholu sa u nás objavujú čoraz častejšie a patria do skupiny najťažšie zvládnuteľných pacientov, ak hodnotíme ich správanie,“ hovorí Mgr. Katarína Liptáková, vedúca sestra urgentného príjmu. ,,Za pomerne krátky čas, len za január a do 15. februára 2023 evidujeme už 27 opitých pacientov. To predstavuje 1,5 % prípadov.“

Najčastejšie ide u týchto pacientov o diagnózu depresívna porucha, lekári musia riešiť úrazy, ktoré si v stave opitosti ľudia spôsobia, ešte horšie sú intoxikácie v kombinácii s liekmi a pokusy o samovraždu. ,,Samozrejme, je s tým spojená hepatopatia, časté sú taktiež epileptické záchvaty u pacientov konzumujúcich alkohol a dyspeptické syndrómy horného gastrointestinálneho traktu. Poslednou skupinou sú pacienti zo skupiny asociálov,“ dodáva odborníčka z aktuálnych skúseností.

Pokiaľ to zdravotný stav alkoholika či intoxikovaného pacienta vyžaduje, sú samozrejme hospitalizovaní a prijatí na príslušné oddelenie. Výber oddelenia záleží na ďalšej diagnóze pacienta. Úraz spravidla končí na chirurgickom oddelení, epileptický záchvat na neurologickom a dyspeptické ťažkosti na internom oddelení.

Zo skúseností zdravotníckych pracovníkov medzi najčastejšie dôvody konzumácie alkoholu patria sociálne problémy. Pacienti nedokážu vyriešiť svoje životné problémy a riešia ich konzumáciou alkoholu. Dôležité je mať stále na vedomí, že od začiatku 80. rokov 20. storočia je syndróm závislosti od alkoholu zaradený do Medzinárodnej klasifikácie chorôb. Preto je potrebné pristupovať k danej problematike ako ku akejkoľvek inej diagnóze. Nie je na mieste znevažovanie, smiech, odsudzovanie, potrebné je vyhľadať odbornú pomoc.

Skúsená odborníčka hovorí, že alkohol privádza ľudí aj k nepochopiteľným konaniam, skratom, reakciám. Výnimkou nie sú ani tie úsmevné. ,,Asi k tým najviac úsmevným patrí hláška jednej pacientky, ktorá nás poprosila, či by namiesto infúzie nemohla do žili dostať vychladenú 12-ku pivo,“ spomína Mgr. K. Liptáková a z dlhoročnej skúsenosti dodáva: ,,Každý príbeh má svoje rozuzlenie, preto je dobré počkať triezvy až do konca.“

Mgr. Martina Pavliková

Foto: AGEL

Lekárske noviny január-február/2023
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *