V Zlatomoravskej nemocnici okrem zdravotníkov pomáha aj štvornohá liečiteľka

Vďaka profesionálnej pomoci sučky Vivy pacienti prichádzajú na iné myšlienky

Na oddelenie dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Zlaté Moravce po prvýkrát zavítal štvornohý liečiteľ. Zlatá retríverka Viva bude návštevy v zlatomoravskej nemocnici absolvovať pravidelne. Primárnym cieľom je dostať pacientov do psychosociálnej pohody, ktorá prispieva k liečbe a zlepšeniu ich zdravotného stavu. Pozitívne emočné vibrácie môžu priaznivo ovplyvniť všetky ostatné biologické systémy u pacientov.

„Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo zrealizovať stretnutie našich pacientov na oddelení dlhodobo chorých s touto milou fešandou a jej majiteľkou, psovodom, pani Katarínou Obžerovou,“ uvádza riaditeľka Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Nina Horniaková. „Od prvého stretnutia si Vivu obľúbili nielen naši pacienti, ale aj zdravotníci. Boli aj takí, ktorí svoj strach zo psíka neprekonali, no väčšine pacientov priniesla Viva výbornú náladu, pocity šťastia a pokoja. Niektorí naši pacienti boli tak veľmi dojatí, že slzy šťastia nevedeli potlačiť a rozplakali sa,“ pokračuje v rozprávaní Nina Horniaková.

Dvojročná sučka zlatého retrívera Viva, je špeciálnym canisterapeutickým psom. Primárnym cieľom jej práce je dostať pacientov do psychosociálnej pohody, ktorá prispieva k liečbe a zlepšeniu ich zdravotného stavu. „Je nám cťou, že nás pani Obžerová s ponukou služby canisterapie oslovila. Nezaváhali sme ani na sekundu. Po prvotnom stretnutí sme si dohodli termín ich návštevy na oddelení,“ pokračuje Nina Horniaková. Sučka bude v závislosti od okolností Nemocnicu AGEL Zlaté Moravce navštevovať pravidelne raz týždenne. „Veríme, že vďaka pozitívnej energii a dobrým vibráciám Vivy sa naši pacienti cítili aspoň trošičku lepšie. To možno priaznivo ovplyvní ich ostatné biologické procesy počas rekonvalescencie,“ uzatvára riaditeľka Nemocnice AGEL Zlaté Moravce.

Canisterapia je jednou z foriem animoterapie, pričom využíva pozitívne pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nie sú účinné, alebo ich nemožno použiť. Táto forma animoterapie kladie dôraz hlavne na riešenie psychologických, citových, či sociálno-integračných problémov. V prípade fyzického zdravia táto metóda motivuje najmä pri rehabilitácii a povzbudzovaní imunity. Liečenie o ktorom hovoríme, v praxi vykonávajú canisterapeutické tímy. Tím tvorí psovod a jeho pes, pričom pes musí byť náležite vycvičený a psovod musí mať odborné vedomosti v canisterapii a psychológii. Mať psa v domácnosti navyše pomáha aj malým deťom, ktoré naučí zodpovednosti a ohľaduplnosti. Hyperaktívne deti sa zase pri psovi uvoľnia a upokoja.

Zdroj, foto: AGEL SK, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *