Loď bláznov

Slovensko musí byť veľmi bohatá krajina, keď si môže dovoliť hazard s miliardami z plánu obnovy. Asi sme veľmi bohatí, ak štát môžu riadiť ľudia, ktorí dokážu pokaziť aj to, čo sa pokaziť nedá. Slováci si pred viac ako tromi rokmi vybrali. A účet? Je tu ešte niekto spokojný? Teda okrem predajcov zbraní. Toto nie je zlyhanie autorít, toto je zlyhanie inštinktu, koho dokážeme vnímať, ako tzv. autoritu. Spolu s infláciou
v našich peňaženkách dostávame aj infláciu v počte politických strán. Výsledkom je chaos, ľudovo povedané, galimatiáš.

Pomedzi riadky, dokonca už aj v slovenských médiách, presvitajú celosvetové krízové javy vo finančníctve, priemysle, energetike a v narušenej sociálnej harmónii. Aj keď v televíznych novinách počúvate o tom, ako sa situácia zaručene zlepšuje, pre liečbu ilúzií stačí jedna návšteva v potravinách, pohľad na účet, či faktúru. Stráca sa chiméra dominancie, od kŕčovitej unipolarity sa dostávame k racionálnej multipolarite.

V čase fundamentálnych geopolitických zmien zveriť kormidlo slovenskej lode ľuďom s istým mentálnym deficitom mi pripomína známu renesančnú alegóriu Lode bláznov Sebastiana Branta, ktorú tak zaujímavo znázornili Albrecht Dürer alebo Hieronymus Bosch. Stále máme dosť času nechať si tie obrazy rozležať v hlavách.

Mgr. Jozef Dermek
editor Lekárskych novín

Foto: Pixabay

Lekárske noviny marec/2023
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *