O kontrolu znamienok bol mimoriadny záujem

Košice, 3. mája 2023 – Viac než 90 ľudí si za štyri hodiny nechalo skontrolovať svoje znamienka počas dnešnej preventívnej akcie v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice, ktorá bola spojená s Európskym dňom melanómu. Väčšina nálezov bola v poriadku, boli teda nezhubné, benígne. U dvoch pacientov sme však vyslovili podozrenie na malígny melanóm a u ďalších dvoch pacientov je podozrenie na tzv. bazocelulárny karcinóm,“ uviedla po skončení preventívnej akcie  MUDr. Anna Šepitková z Kliniky dermatovenerológie na Tr. SNP 1.

Práve melanóm je najzávažnejším typom rakoviny kože. Ide o jeden z najzákernejších nádorov vôbec, ktorý dokáže skryto metastázovať do všetkých životne dôležitých orgánov, ako sú napríklad pľúca, črevá alebo mozog. Bazocelulárny karcinóm,  je typom nemelanómovej rakoviny kože. „Netvoria sa pri ňom metastázy, ale má deštruktívny charakter rastu. Takže je vhodné vybrať ho včas. Následný kozmetický efekt bude lepší a rovnako bude lepšie hojenie pre pacienta,“ skonštatovala MUDr. Anna Šepitková.

Pri podozreniach na melanóm či iný typ rakoviny kože dermatovenerológovia odporučia pacientovi chirurgické odstránenie znamienka, resp. kožnej lézie spojené s následným histologickým vyšetrením. Na jeho základe sa volí ďalšia terapia a manažment pacienta. 

Jednoduché a bezbolestné vyšetrenie

Vyšetrenie dermatoskopom je neinvazívne a bezbolestné. Lekári pri kontrole znamienok využívajú ručný alebo digitálny dermatoskop, ktorým sa dá zistiť 10 až 20 násobné zvýšenie podozrivej lézie. „Sledujeme rôzne štrukturálne a farebné zmeny znamienka, počet znamienok, rozloženie, ich asymetriu, prípadne špecifické znaky typické pre rôzne diagnózy.“

Osobnú prevenciu a kontrolu svojich znamienok odporúča lekárka robiť si každé dva mesiace. „Kontrolujte si pravidelne znamienka, ktoré si vidíte priamo alebo v zrkadle. V prípade tých, ktoré nevidíte sami, požiadajte o pomoc niekoho z rodiny, prípadne kontaktujte lekára.“ 

Rizikoví pacienti

Medzi rizikové skupiny patria všeobecne ľudia so svetlou pokožkou, so svetlými a ryšavými vlasmi. Ďalším rizikom rozvoja melanómu je vek nad 50 rokov a tiež melanóm v rodinnej anamnéze. „Celosvetovo výskyt melanómu z roka na rok rastie, a to najmä u žien do 40 rokov. Za posledné desaťročie sme zaznamenali až dvojnásobný nárast melanómu. Osveta a prevencia však pomáhajú predchádzať tomu, aby sa na to prišlo  až v neskorom štádiu. Preto odporúčame kontrolu u dermatovenerológa minimálne raz do roka, u rizikových skupín 2 – 3 krát ročne,“ konštatuje A. Šepitková.

Kedy ja najvhodnejší čas na odstránenie znamienka?

Optimálne sú na to jesenné, zimné mesiace, práve z hľadiska času na hojenie rán. Miesta, ktoré sa po odstránení znamienka musia zahojiť, nie sú počas týchto mesiacov vystavované slnečným lúčom. Samozrejme, pokiaľ si to zdravotný stav pacienta vyžaduje, je nevyhnutné problematické znamienko odstrániť čím skôr.

Neváhajte navštíviť našu ambulanciu na Tr. SNP, ktorá je súčasťou Dermatovenerologickej kliniky. Vyšetria vám znamienka a odstránia tie problematické. Na vyšetrenie nepotrebujete výmenný lístok od všeobecného lekára.

Musíte sa však objednať telefonicky: +421 55/640 3691 Viac informácií nájdete tu: https://www.unlp.sk/oddelenie/klinika-dermatovenerologie/

Zdroj, foto: UNLP, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *