UNLP: Otvorili sme moderné centrum vodoliečby a zrekonštruovali bazén

Košice, 10. máj 2023 – Klinika fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (KFBLR) na Rastislavovej 43 ponúka ďalšie novinky pre svojich pacientov. „Na klinike sme zrekonštruovali bazén, ktorý slúži na rehabilitácie pacientov a otvorili sme nové centrum vodoliečby s najmodernejšími zariadeniami,“ hovorí riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH. Celkové náklady na nové zariadenie, rekonštrukciu bazéna  a modernizáciu priestorov kliniky vyšli na viac než 70.000,- €. Hradili sme ich zo zdrojov UNLP,“ dodáva riaditeľ.

Vodoliečba je veľmi dôležitou súčasťou terapie pacientov
Ide o metódu fyzikálnej terapie, pri ktorej sa aplikuje na povrch tela voda rôznej teploty a v rôznom skupenstve, najčastejšie pri využití rôznych hydromasážnych zariadení. „Sme veľmi radi, že môžeme na klinike našim pacientom ponúknuť ďalšie novinky a komplexnú vodoliečbu. Pred časom sme zabezpečili najmodernejšiu robotickú techniku, ktorá pomáha pri asistovanej rehabilitáciách pacientov, najmä po cievnej mozgovej príhode (CMP). Portfólio našich služieb sa tak rozširuje a modernizuje, čo je veľmi dôležité pre pacientov najmä po úrazoch, ale aj po operáciách či rôznych neurologických ochoreniach,“ konštatuje prednosta KFBLR doc. MUDr. Peter Takáč, PhD., mim. prof.

Pohodlný vstup do bazéna aj pre imobilného pacienta
Veľmi dôležitou súčasťou liečby a zotavovania sa pacientov po úrazoch či pri rôznych zdravotných komplikáciách, je rehabilitácia v bazéne. „Náš zrekonštruovaný bazén bude slúžiť pre pacientov s rôznymi diagnózami. Novinkou je zariadenie, ktoré umožní, aby sme tento typ terapie mohli poskytovať aj imobilným pacientom s poruchami chôdze. Zariadenie sa ovláda jednoducho a umožní pohodlný vstup pacienta do bazéna. Je to oveľa praktickejšie aj pre našich fyzioterapeutov pri manipulácii s takýmito pacientami,“ vraví zástupkyňa prednostu KFBLR MUDr. Ildikó Morochovičová.  

Nové  centrum vodoliečby ponúka štyri super novinky
Podvodná masáž. Tento typ masáže sa vykonáva vo vani s usmerňovaným prúdom vody. Je to kombinácia masáže a vodného kúpeľa pri teplote 36-38 stupňov Celzia. Tlak vody pri masáži je 1-3 atm. „Najvyšší tlak je možné aplikovať na veľké svalové skupiny, najnižší na oblasť brucha, kĺbov a všade tam, kde je kosť blízko pod povrchom kože (napr. predkolenie). Masáž pôsobí predovšetkým na uvoľnenie stuhnutosti svalov a spojivových tkanív, zmiernenie bolesti a čiastočné uvoľnenie kĺbov,“ vysvetľuje MUDr. Morochovičová. V hydromasážnej vani môže byť okrem vírivého celotelového kúpeľa poskytovaná subaquálna (podvodná) masáž. 

Vírivka na horné a dolné končatiny. Izotermický vírivý kúpeľ končatín spôsobuje vytrvalú jemnú masáž končatín so zlepšením metabolizmu kože, podkožia a povrchovej štruktúry svalov. Zabezpečuje ústup poúrazového opuchu, pôsobí relaxačne na stuhnuté svalstvo.

Celotelový vírivý kúpeľ. Je to špeciálne vytvorená vodoliečebná procedúra na uvoľnenie svalov a kĺbov horných končatín, na odstránenie ich stuhnutosti. „Vírivý kúpeľ celého tela regeneruje svaly. Tento typ kúpeľa v špeciálne tvarovaných vaniach odporúčame pacientom so stuhnutými svalmi a kĺbmi horných končatín, na rehabilitácie po úrazoch a po operáciách,“ konštatuje lekárka.

Hydrogalvan – štvorkomorový kúpeľ. Ide o aplikáciu galvanického prúdu na horné a dolné končatiny v trvaní 20 minút s cieľom ovplyvniť vodivosť periférnych nervov, redukovať vyžarujúce bolesti do končatín, stimulovať prekrvenie končatín a potlačiť ich tŕpnutie. Je to zariadenie, ktoré umožňuje hĺbkovú galvanizáciu častí tela použitím vodných elektród.“ Pozostáva z generátora galvanického prúdu a vodných elektród vo forme 4 vaničiek z nevodivého materiálu. Dve slúžia pre horné, dve pre dolné končatiny. Vaničky sú naplnené vodou s teplotou 36-38 stupňov Celzia. „Táto procedúra sa aplikuje najmä pri neuralgiách, polyneuritídach, bolestiach kĺbov, zápalových ochoreniach väziva,“ uzatvára MUDr. Morochovičová.

Objednať sa na liečbu môžu pacienti cez ambulancie kliniky

O indikácii vodoliečby rozhoduje lekár po vyšetrení pacienta. Objednať sa na liečbu môžu pacienti osobne cez ambulancie kliniky umiestnené na prízemí a prvom poschodí XXVIII. pavilónu – Pavilónu zdravia, Rastislavova 43.

Objednanie telefonicky: +421 55/615 2089, +421 55/615 2085 

Na vyšetrenie je potrebný výmenný lístok od všeobecného lekára alebo špecialistu. Taktiež je nevyhnuté priniesť všetky výsledky odborných vyšetrení (neurológa, ortopéda, reumatológa alebo iných špecialistov) a RDG, CT alebo MRI nálezy.

O najmodernejšej robotickej terapii na KFBLR si prečítajte tu:

Zdroj, foto: UNLP, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *