V Nemocnici AGEL Krompachy bol zrealizovaný pôrod sekciou (cisárskym rezom), v ktorom zohrávala dôležitú úlohu asistencia matky. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie krompašskej nemocnice pod vedením primárky MUDr. Svetlany Lukáčovej, MPH, realizuje pôrody podľa predstáv a požiadaviek rodičiek. V prípade pani Slávky išlo o plánovanú sekciu, na konci ktorej si z bruška dieťatko vybrala sama. Pani Slávka, trojnásobná mamička z Košíc, sa o zážitku zo svojho tretieho pôrodu podelila v rozhovore.
Ako ste sa dozvedeli o našej pôrodnici? Prečo ste si ju vybrali?
Keďže pôrod nie je každodenná záležitosť, je to výnimočná intímna vec, ktorú žena zažije za život párkrát, možno raz, tak som chcela pre seba a pre bábätko tú najlepšiu starostlivosť. Pre mňa sú dôležité referencie ľudí, ktorí si vyskúšali na vlastnej koži, aká je kde starostlivosť a podelili sa s ňou na internete. Takže o vás som sa dozvedela z internetu, keďže som intenzívne hľadala pozitívne skúsenosti mamičiek s pôrodnicou a so starostlivosťou. A dostala som sa k vám, k Nemocnici AGEL Krompachy. Mamičky zdieľali nádherné skúsenosti s pôrodom, podporu personálu, milý a ľudský prístup primárky, podporu prirodzeného pôrodu a bonding. A ja som bola z toho nadšená a chcela som to vyskúšať. Už svoje druhé dieťatko som v roku 2020 rodila v pôrodnici AGEL Krompachy.
Pôrod ste mali naplánovaný sekciou. Aká bola vaša príprava?
Áno, keďže išlo o tretí pôrod a predošlé dva boli sekcia, tak tretí bola plánovaná sekcia. Aj keď, dozvedela som sa, že boli ženy, ktoré rodili po dvoch sekciách prirodzene, avšak dozvedela som sa o tom tesne pred pôrodom, a teda doporučená bola sekcia. Na tretiu sekciu som sa nejako špeciálne nepripravovala, keďže som mala dve sekcie za sebou, vedela som, aké to je. Mala som však pred tým prirodzený rešpekt, keďže je to veľká operácia a stať sa môže čokoľvek. A keď sa ma pani primárka Svetlana Lukáčová spýtala otázku: “A nechcete si bábätko z bruška vybrať?” Moja odpoveď bola rozhodná, rýchla a jasná: “Áno”. Prešli sme detaily, čo a ako sa bude diať a ja som sa na ten nový zážitok začala nesmierne tešiť. S rešpektom. Keďže šlo o tretiu sekciu, myslela som, že ma v podstate už nič neprekvapí, lebo aj druhý pôrod bola sekcia v Krompachoch. A predsa, čakalo ma niečo nové. Aj pri sekcii.
Mali ste dostatok informácií o tom, čo sa bude diať?
Čo sa týka informácií, bolo všetko jasné a zrozumiteľné, pani primárka Svetlana Lukáčová, ako aj ďalší personál so mnou komunikovali milo, ľudsky, nápomocne, akákoľvek otázka bola zodpovedaná, človek nemal strach sa opýtať na čokoľvek. Mala som dostatok informácií o všetkom, čo som potrebovala vedieť.
Ako by ste opísali prvý moment stretnutia s vaším dieťatkom?
Pred sekciou aj počas nej vládla dobrá nálada, aj sme srandovali, personál bol úžasný. Keď si vybavím spomienky z pôrodu, tak sa mi vybaví celý ten proces od začiatku. Príprava, začiatok operácie, samotný priebeh a ten úžasný moment, keď som si mohla rukami siahnuť na svoje bábätko, ktoré bolo ešte čiastočne v brušku, vybrať si ho a položiť na hrudník. Bolo to úžasné a slovami neopísateľné. Keďže mám zážitok zvečnený aj na videu, už som si ho veľakrát pozerala a pripomenula ten nezabudnuteľný zážitok na celý život. Prvé chvíle s mojím bábätkom boli nové, krásne, so slzami v očiach. Počas toho, ako operácia pokračovala ďalej, ja som si svoje bábätko užívala na sebe, a proces zašívania som už vôbec nevnímala. Len ja a bábätko. Konečne sme boli spolu tak blízko, ale už nie cez bruško, ale zoči voči sebe. Bolo to nádherné vidieť a cítiť bábätko hneď po vybratí z bruška. To mäkké teplé telíčko, počuť jeho plač a vidieť každý dokonalý detail tohto malého veľkého zázraku.
Prečo je podľa vás bonding dôležitý?
Bonding je prirodzená vec. Veď aj v našom živote má rád človek dotyk, teda ja určite. Dotyk dáva pocit bezpečia, tepla, cítiť blízkosť osoby, ktorú mám rada… Bonding po pôrode by mala byť úplne prirodzená a bežná vec, ktorú by malo zažívať bábätko s mamičkou a užívať si prvé spoločné chvíle, ktoré by mali patriť hlavne im. Som rada, že sa bonding začal viac podporovať a uznávať, aj v pôrodnici v Krompachoch. Aj keď som počula, že je ešte priestor na väčšiu podporu bondingu, že nie vždy má mamička po pôrode bábätko pri sebe. A mamičky nie vždy vedia, že je aj taká možnosť. Preto je dobré vždy sa pýtať a ľudsky komunikovať svoje potreby.
Boli ste spokojná so starostlivosťou v našej pôrodnici?
Čo sa týka starostlivosti, doteraz o vás všade rozprávam, aká úžasná starostlivosť v Krompachoch je. Ešte pri druhom pôrode v roku 2020 sa ma rodina ako aj mnohí známi pýtali, prečo práve Krompachy? Čo je tam také špeciálne, čo tu v Košiciach nemáme. Veď Košice sú veľké mesto a máme tu veľa pôrodníc, nevieš si tu vybrať? Veruže som si v Košiciach nevedela vybrať a vsadila som na tie úžasné referencie mamičiek. A už v roku 2020, keď sa hlavná budova prerábala, som vedela, že som si vybrala dobre. Preto som sa rozhodla pre tretí pôrod opäť ísť do Krompách.
Asi najviac, čo je pre ženu pred, počas a po pôrode dôležité, je ľudský, nápomocný a milý prístup personálu a podpora prirodzeného pôrodu a rôznych polôh pri pôrode. To je to, čo v pôrodnici v Krompachoch je úplne prirodzené a bežné. Aj keď mne sa nepodarilo rodiť prirodzene, aj keď som veľmi chcela, pripravovala som sa, cvičila s anibalom, no prirodzený pôrod nebol možný. Naviac, čo sa týka personálu, úplne celý personál, od primárky, doktorov, sestričky, novorodenecké sestričky, sanitárky, upratovačky, proste každý sa ku mne správal milo a nápomocne.
Aké boli vaše prvé dni s dieťatkom v našej pôrodnici?
Prvé dni s bábätkom boli trochu náročné, keďže po sekcii je náročné sa postarať vôbec o seba, nieto ešte aj o bábätko, tak personál z novorodeneckého sa oň postaral úžasne. Prvý deň po sekcii mi nosili bábätko na kojenie a my sme si užívali spoločné chvíle. Každý ďalší deň som sa cítila lepšie a lepšie a dokázala sa o bábätko postarať aj sama.
Chcela by som sa ešte raz aj touto cestou poďakovať celému tímu na čele s pani primárkou Svetlanou Lukáčovou, za úžasný, ľudský prístup a zážitok z celého pôrodu, za starostlivosť a možnosť zažiť aj pri sekcii niečo nové :). Veľká vďaka vašej ľudskosti a otvorenému prístupu.
Zdroj, foto: AGEL, TS
- Do boja proti rakovine MZ SR a partneri s kampaňou ONKOKONTROLA
- Slabinový pruh u detí sa už dnes operuje miniinvazívne
- UNLP ponúka nové glaukómové implantáty, ide o jediné certifikované pracovisko na východe
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami
- COVID-19 a jeseň 2023
- Prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov na Slovensku
- Kežmarská nemocnica otvorila ambulanciu cievnej chirurgie
- NOVÉ ODPORÚČANIA NA OBMEDZENIE POUŽÍVANIA LIEKOV S OBSAHOM TOPIRAMÁTU V TEHOTENSTVE
- Kultúra je bohatstvo
- Evin návrat do života
- Pacienti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva, aby sa zaoberalo nedostatočným počtom kusov inkontinenčných pomôcok
- Čo sú to legionely a aká je prevencia ochorení spôsobených baktériami rodu Legionella
- NCZI: Liečba drogových závislostí v SR 2022 – pribudli najmä ľudia 40+ a najmladší
- Hlavnou zásadou pri hubárčení je zbierať len hríby, ktoré dobre poznáme
- Pozývame Vás sledovať online moderovanú diskusiu PRE ZDRAVIE DETÍ
- Slovo ako nástroj v terapii
- Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov sprístupnilo webovú stránku Biblioterapia.sk
- V komárňanskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ
- UNLP Košice získala najmodernejší očný operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Veľký prieskum o drogách: Štvrtina populácie má skúsenosti s marihuanou
- Kniha, ktorá povzbudí a dodá odvahu
- Pozor! Cenník ambulancie a zoznam všetkých zdravotných výkonov nie je to isté
- Do Afriky chodievam oddychovať
- „Po kúpaní vo verejných vodách sa dôkladne osprchujte a mokré plavky vymeňte za suché,“ radí urologička handlovskej nemocnice
- Začal sa prípravný proces pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku
- Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?
- NCZI: Plne dojčených detí u nás pribúda. Výlučne na materskom mlieku žije prvého pol roka viac než polovica
- Spoločná výzva svetových lekárskych časopisov: Znižovanie rizík jadrovej vojny – úloha zdravotníckych profesionálov
- V UNLP odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy
- Fakultná nemocnica Nitra bude mať nového riaditeľa
- Audítori upozorňujú na riziká v zdravotných poisťovniach VšZP a Dôvera, Union nezvládla načas podať účtovnú závierku ani zverejniť výročnú správu
- STIAHNUTIE LIEKOV AMIKACIN B. BRAUN 5 MG/ML, GENTAMICIN B. BRAUN 3 MG/ML INFÚZNY ROZTOK, IBUPROFEN B. BRAUN 400 MG, IBUPROFEN B. BRAUN 600 MG A METRONIDAZOL B. BRAUN 5 MG/ML Z TRHU
- Úloha dnešnej sestry je komplexná a zodpovedná
- Porozprávajme sa o obezite
- Tretia knižka slovenského lekára