Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) Európskej liekovej agentúry (EMA) pripomína zdravotníckym pracovníkom, že z dôvodu rizika dlhotrvajúcich, invalidizujúcich alebo potenciálne ireverzibilných vedľajších účinkov je nevyhnutné obmedziť použitie fluórchinolónových antibiotík podávaných perorálne, injekčne a inhalačne.
Tieto obmedzenia boli zavedené v roku 2019 ako dôsledok celoeurópskeho prehodnotenia týchto veľmi zriedkavých, ale závažných vedľajších účinkov. Štúdia v gescii EMA[1] ukázala, že napriek poklesu používania fluórchinolónových antibiotík môžu byť tieto lieky stále predpisované mimo ich odporúčaný rámec.
Fluórchinolónové antibiotiká sa nemajú používať:
- na liečbu infekcií, ktoré sa môžu zlepšiť aj bez liečby alebo nie sú závažné (napr. infekcie horných dýchacích ciest);
- na liečbu nebakteriálnych infekcií, napr. nebakteriálnej (chronickej) prostatitídy;
- na prevenciu cestovateľskej hnačky alebo opakujúcich sa infekcií dolných močových ciest;
- na liečbu miernych alebo stredne závažných bakteriálnych infekcií, okrem prípadov, kedy sa nemôžu použiť iné bežne používané antibakteriálne lieky.
Je veľmi dôležité, aby sa fluórchinolónové antibiotiká nepredpisovali pacientom, u ktorých sa v minulosti vyskytli závažné vedľajšie účinky spôsobenými fluórochinolónovými alebo chinolónovými antibiotikami. Zvýšená opatrnosť sa vyžaduje pri liečbe fluórchinolónovými antibiotikami u starších pacientov, pacientov s ochorením obličiek a pacientov po orgánovej transplantácii, pretože títo pacienti majú zvýšené riziko poškodenia šliach. Z rovnakého dôvodu sa tieto antibiotiká nemajú užívať v kombinácii s kortikosteroidmi.
Výsledky štúdie1, v ktorej boli vyhodnotené dáta zo 6 európskych krajín (Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Španielsko, Veľká Británia) z rokov 2016 až 2021 naznačujú, že opatrenia, ktoré boli prijaté na obmedzenie používania týchto antibiotík, mali len obmedzený vplyv. Na základe tohto zistenia bude zdravotníckym pracovníkom zaslaná tzv. Priama komunikácia zdravotníckym pracovníkom (DHPC), aby sa opätovne zdôraznila potreba obmedzenia používania týchto antibiotík iba na použite u pacientov, u ktorých nie je možné použiť inú vhodnú liečbu (lieky poslednej voľby). U každého pacienta je potrebné individuálne zhodnotenie prínosov a rizík tejto liečby.
Informácie pre pacientov
Fluórchinolóny môžu spôsobiť vážne vedľajšie účinky postihujúce nervový systém, šľachy, svaly a kĺby. Lekár má tieto lieky predpísať len v prípade, ak neexistuje žiadna iná vhodná liečba.
- Medzi veľmi zriedkavé, ale závažné vedľajšie účinky patria: zapálené alebo natrhnuté šľachy, bolesť alebo slabosť svalov, bolesť alebo opuch kĺbov, ťažkosti s chôdzou, pocit mravčenia, palivá bolesť, únava, depresia, problémy s pamäťou, spánkom, zrakom a sluchom a zmena vnímania chuti a vône.
- Opuch a poranenie šliach sa môže objaviť do 2 dní od začiatku liečby fluórchinolónom, ale môže sa objaviť aj niekoľko mesiacov po ukončení liečby.
- Ak máte viac ako 60 rokov a v minulosti ste mali alebo máte problém s obličkami alebo transplantovaný orgán, alebo ak užívate lieky s obsahom kortikosteroidov (napr. prednizolón alebo hydrokortizón), máte väčšie riziko poškodenia šliach pri užívaní týchto antibiotík.
- Ak sa u vás objavia nasledujúce vedľajšie účinky, ukončite liečbu a ihneď kontaktujte svojho lekára; následne sa so svojím lekárom dohodnete, či je vhodné pokračovať v liečbe alebo či potrebujete iný typ antibiotika:
- bolesť alebo opuch šliach, najmä v členku alebo lýtku – ak k tomu dôjde, nezaťažujte bolestivé miesto;
- bolesť, necitlivosť, brnenie, opuch alebo svalová slabosť v rôznych častiach tela, často začínajúca v rukách alebo nohách, ktorá sa časom zhoršuje;
- silná únava, depresia, slabá pamäť alebo závažné problémy so spánkom;
- zmeny zraku, sluchu, chuti a čuchu;
- opuch ramien, rúk alebo nôh alebo bolesť kĺbov.
- Neužívajte lieky s obsahom fluórchinolónov, ak ste niekedy mali závažný vedľajší účinok v súvislosti s liečbou antibiotikami z tejto skupiny alebo zo skupiny chinolónov.
- Ak máte akékoľvek otázky alebo obavy týkajúce sa vašich liekov, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.
[1] “Impact of European Union Label Changes for Fluoroquinolone Containing Medicinal Products for Systemic and Inhalation Use” (EUPAS37856)
Foto: Freepik
Zdroj: ŠÚKL, TS
- Do boja proti rakovine MZ SR a partneri s kampaňou ONKOKONTROLA
- Slabinový pruh u detí sa už dnes operuje miniinvazívne
- UNLP ponúka nové glaukómové implantáty, ide o jediné certifikované pracovisko na východe
- VOÚ: Pacientky diagnostikujeme a operujeme miniinvazívne pomocou novej laparoskopickej veže
- PO KONŠTATOVANÍ DISKRIMINÁCIE PRI LIEČBE HEPATITÍDY TYPU C VEREJNÝ OCHRANCA PRÁV VYZÝVA LEKÁROV, PACIENTOV A PACIENTSKÉ ORGANIZÁCIE, ABY PODALI PODNET
- Kávička Na Malíčka 2023
- Boj proti ochoreniu neustáva
- 2023 Inovatívny projekt „Pre zdravie detí“ podporuje vzdelávanie rodičov a ich spoluprácu s pediatrami
- COVID-19 a jeseň 2023
- Prvá alogénna transplantácia Langerhansových ostrovčekov na Slovensku
- Kežmarská nemocnica otvorila ambulanciu cievnej chirurgie
- NOVÉ ODPORÚČANIA NA OBMEDZENIE POUŽÍVANIA LIEKOV S OBSAHOM TOPIRAMÁTU V TEHOTENSTVE
- Kultúra je bohatstvo
- Evin návrat do života
- Pacienti vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva, aby sa zaoberalo nedostatočným počtom kusov inkontinenčných pomôcok
- Čo sú to legionely a aká je prevencia ochorení spôsobených baktériami rodu Legionella
- NCZI: Liečba drogových závislostí v SR 2022 – pribudli najmä ľudia 40+ a najmladší
- Hlavnou zásadou pri hubárčení je zbierať len hríby, ktoré dobre poznáme
- Pozývame Vás sledovať online moderovanú diskusiu PRE ZDRAVIE DETÍ
- Slovo ako nástroj v terapii
- Jedinečné centrum pre liečbu močových kameňov operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov sprístupnilo webovú stránku Biblioterapia.sk
- V komárňanskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ
- UNLP Košice získala najmodernejší očný operačný mikroskop s precíznou navigáciou
- Veľký prieskum o drogách: Štvrtina populácie má skúsenosti s marihuanou
- Kniha, ktorá povzbudí a dodá odvahu
- Pozor! Cenník ambulancie a zoznam všetkých zdravotných výkonov nie je to isté
- Do Afriky chodievam oddychovať
- „Po kúpaní vo verejných vodách sa dôkladne osprchujte a mokré plavky vymeňte za suché,“ radí urologička handlovskej nemocnice
- Začal sa prípravný proces pre vytvorenie komplexného onkologického centra na Slovensku
- Primárka urgentného príjmu radí: Ako správne poskytnúť prvú pomoc po poštípaní hmyzom? A čo v prípade, ak vás uhryzol had?
- NCZI: Plne dojčených detí u nás pribúda. Výlučne na materskom mlieku žije prvého pol roka viac než polovica
- Spoločná výzva svetových lekárskych časopisov: Znižovanie rizík jadrovej vojny – úloha zdravotníckych profesionálov
- V UNLP odobrali a transportovali bijúce srdce do Prahy
- Fakultná nemocnica Nitra bude mať nového riaditeľa
- Audítori upozorňujú na riziká v zdravotných poisťovniach VšZP a Dôvera, Union nezvládla načas podať účtovnú závierku ani zverejniť výročnú správu
- STIAHNUTIE LIEKOV AMIKACIN B. BRAUN 5 MG/ML, GENTAMICIN B. BRAUN 3 MG/ML INFÚZNY ROZTOK, IBUPROFEN B. BRAUN 400 MG, IBUPROFEN B. BRAUN 600 MG A METRONIDAZOL B. BRAUN 5 MG/ML Z TRHU
- Úloha dnešnej sestry je komplexná a zodpovedná
- Porozprávajme sa o obezite
- Tretia knižka slovenského lekára