Zabudnime na Rázsochy

Keď pred polstoročím vznikal projekt nemocnice na Rázsochách boli hranice zatvorené a do zahraničia nemohli odísť tisícky lekárov a sestier, ktorých je doma stále väčší nedostatok. Z vlády kričia, že treba prijímať viac medikov. Ale ako, keď v Bratislave nie je dosť lôžok pri ktorých by sa mohli učiť.

Projekt Rázsoch si prehadzovali jednotliví ministri zdravotníctva ako horúci zemiak. A výsledok? Zbúraný skelet. Milióny vyfučali do vetra, za čo nie je nik zodpovedný. Rázsochy mali mať najprv 350 a neskôr 600 lôžok. To nestačí. Hlavné mesto potrebuje veľkú koncovú nemocnicu s aspoň 1 200 lôžkami, kde by sa odvádzali všetky výkony a boli podmienky pre výuku medikov.

Do areálu Rázsoch, ktorý je v kopcoch ďaleko od stredu mesta, musíte prejsť cez most ponad železničnú trať. Čo ak raz bude z nejakých dôvodov nepriechodný a do nemocnice sa nedostane nik? Ústredná nemocnica musí byť dostupná z diaľnic, z letiska i zo železnice.

V Bratislave je ideálnym riešením dostavba nemocnice v Ružinove. Okolo nej je dosť miesta pre budovy, do ktorých by sa pomestilo všetko potrebné pre komplexnú zdravotnú starostlivosť, výskum, ba aj študentský kampus.

Čím skôr sa na Rázsochy zabudne tým lepšie.

Peter Valo
Spisovateľ, publicista


Lekárske noviny apríl/2023
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *