Svetový deň sklerózy multiplex pripomína dôležitosť správneho životného štýlu

Iniciatíva Spolu Môžeme pripravila pre pacientov a pacientky s ochorením skleróza multiplex špeciálne podujatie, vítaní sú i rodinní príslušníci

Deň slnečníc je venovaný diagnóze skleróza multiplex, združenie Spolu Môžeme pozýva pacientom na unikátne podujatie v športovom duchu

Iniciatíva „Spolu Môžeme“ spája všetkých ľudí, ktorých sa týka neľahká diagnóza skleróza multiplex. Združenie organizuje vzdelávacie semináre pre odbornú i laickú verejnosť, prevádzkuje edukačný portál a pripravuje projekty, ktorých cieľom je zvýšiť kvalitu života pacientov a ich blízkych. Svetový deň ochorenia „SM“ spájajú tento rok členky iniciatívy pre pacientov s povedomím o prínose správneho životného štýlu, v Bratislave organizujú rodinné podujatie venované práve pohybu.

Skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie, ktoré poškodzuje centrálny nervový systém.  Je najčastejšou neúrazovou príčinou invalidizácie mladých ľudí vo veku 20 – 40 rokov a celosvetovo postihuje viac ako 2,5 milióna ľudí. Príčiny vzniku tohto ochorenia dodnes nie sú známe a aj keď ochorenie nie je vyliečiteľné, je – pri včasnej diagnostike – dobre liečiteľné. Združenie Spolu Môžeme sa tento rok rozhodlo viac hovoriť o zdravom stravovaní, pohybe a možnom vplyve životného štýlu na samotné ochorenie.

„Mnoho ľudí s ochorením skleróza multiplex sa trápi s únavou i psychickými problémami,“ vysvetľuje zakladateľka iniciatívy Spolu Môžeme Helena Šurinová. „Od odborníkov a odborníčok však vieme, že práve aktívnejší prístup a pohyb môže pacientom značne pomôcť. Samozrejme, netreba chcieť zabehnúť maratón, veľkým prínosom je akýkoľvek pohyb, ktorý robí pacientom dobre fyzicky, i psychicky. Aj od samotných pacientov vieme, že k tomu, aby sa cítili lepšie, stačí aj malá prechádzka a strečing.“

Spolu Môžeme pomáha pacientom s „esemkou“ už od roku 2017. Iniciatíva zorganizovala viacero webinárov o zdravom varení, psychohygiene či možnostiach cvičenia s fyzioterapeutmi. „Svetový deň sme sa však rozhodli osláviť vo veľkom štýle. Pozývame pacientov, pacientky aj ich rodinných príslušníkov, aby sa zúčastnili nášho Dňa slnečníc. Dňa 30. mája sa stretávame v Squash centre Pionerska v Bratislave, kde na nich čakajú rôzne pohybové aktivity, samozrejme v závislosti od ich zdravotného stavu. K dispozícii budú špičkoví inštruktori tanca, zumby, strečingu, jogy i sebaobrany, čaká na nich aj občerstvenie a pre deti veselý program za prítomnosti animátorov. Veríme, že podujatie Deň slnečníc pomôže posilniť aj našu komunitu pacientov, pre ktorých je vzájomná podpora kľúčová,“ vysvetľuje Helena Šurinová.

Akcia začína už o 10. hodine a je potrebné, aby sa pacienti pred podujatím z kapacitných dôvodov čo najskôr zaregistrovali. Viac informácií nájdu aj na webstránke http://denslnecnic.sk či www.spolumozeme.sk .

Iniciatíva Spolu Môžeme upozorňuje na fakt, že o ochorení skleróza multiplex sa stále hovorí málo a v spoločnosti o nej koluje mnoho predsudkov. Členky združenia preto veria, že pripomenutím Svetového dňa diagnózy „SM“ prispejú k povedomiu o tomto neľahkom ochorení, k povzbudeniu novodiagnostikovaných pacientov, a tiež podpore tých, ktorí s týmto chronickým ochorením žijú už dlhšie.

Zdroj: Spolu Môžeme, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *