Na deň detí odštartuje Kvapka krvi pre detskú onkológiu – príďte darovať najcennejšiu tekutinu v rámci tejto kampane pre deti

Už tradične začína 1. júna na Medzinárodný deň detí „Kvapka krvi pre detskú onkológiu“, ktorá potrvá do konca mesiaca vo všetkých odberných centrách Národnej transfúznej služby na východnom Slovensku. Darcovia môžu prísť v rámci nej poskytnúť najcennejšiu tekutinu pre deti liečené v Detskej fakultnej nemocnici Košice počas pracovných dní do odberného centra NTS v Košiciach, Prešove alebo Poprade, prípadne aj v rámci viacerých mobilných odberov.

„Mottom tohoročnej akcie je slogan ‚Príďte, každá kvapka pomôže‘, aj keď veríme, že tento 16. ročník Kvapky krvi pre detskú onkológiu bude rovnako úspešný ako tie predošlé – pričom vlani sa uskutočnilo v rámci tejto kampane bezmála 1800 odberov a Národná transfúzna služba vďaka nej získala takmer 900 litrov krvi,“ hovorí riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Košice MUDr. Andrej Koman, podľa ktorého je najväčším odberateľom životodarnej tekutiny v tomto zdravotníckom zariadení práve Oddelenie detskej onkológie a hematológie.

Podľa primárky oddelenia MUDr. Viktórie Haluškovej potrebujú onkologickí pacienti počas náročnej liečby na tomto pracovisku pravidelnú hemoterapiu, keďže ich krvotvorba je oslabená jednak samotným ochorením, ale aj náročnou onkologickou liečbou. „Chemoterapia ničí bujnejúce rakovinové bunky, no poškodzuje aj iné, zdravé rýchlo rastúce bunky, medzi ktoré patria červené krvinky vytvárané v kostnej dreni. Preto kým je krvotvorná činnosť kostnej drene v dôsledku onkologickej liečby utlmená, musíme deťom podávať červené krvinky a krvné doštičky, aby prekonali toto obdobie, kým sa ich kostná dreň nezregeneruje,“ hovorí MUDr. Viktória Halušková.

Spotreba krvi na Oddelení detskej onkológie a hematológie DFN je vysoká – jedno dieťa potrebuje v rámci liečby aj dve-tri krvné koncentráty počas jediného dňa. Preto sa na tomto jedinom pracovisku ročne použije cez päťsto krvných derivátov obsahujúcich červené krvinky, krvné doštičky alebo plazmu, ktoré sa vyrábajú z krvi darcov. Ako upresňuje primárka Halušková, vlani na ODOH spotrebovali zhruba 630 krvných konzerv.

Nielen transfúziológovia a pediatri sa preto pripájajú k výzve na zapojenie sa občanov do Kvapky krvi pre detskú onkológiu. Propagátormi kampane sú aj „obyčajní“ ľudia, ktorí  o tom vedia svoje z pohľadu pacienta.

K šľachetnému činu darcovstva vyzýva aj prezident občianskeho združenia Spoločnosť detskej onkológie Košice Martin Mušinský, ktorý v detstve trpel onkologickým ochorením a dobre vie, o aký náročný boj ide. „Krv naozaj zachraňuje ľudské životy a zdravie našich detských onkologických pacientov, aj iných chorých a zranených detí. Preto apelujem na bežných ľudí – a predovšetkým na prvodarcov – aby neváhali a rozhodli sa pre tento šľachetný čin, ktorý ich naplní radosťou z pomoci iným,“ vyzýva Košičan východniarov k takejto veľkej pomoci malým (deťom).

Pridáva sa k nemu aj otec ďalšieho vyliečeného onkologického pacienta Marek Novacky z Prešova, ktorý už od roku 2011 organizuje v tomto meste pravidelne raz štvrťročne mobilné odbery krvi. Mobilný odber v rámci tohoročnej Kvapky krvi pre detskú onkológiu sa bude konať v piatok 2. júna od 8. hodiny v reštaurácii Šport v Prešove na Solivare.

Kampaň Kvapka krvi pre detskú onkológiu 2023 začína symbolicky na deň detí, no jej júnový termín konania má aj prozaickejší dôvod. Krv totiž chýba najmä v letných mesiacoch, kedy narastá počet dopravných nehôd a rôznych úrazov, pričom darcov je kvôli dovolenkovému obdobiu menej.

Preto je užitočné pripraviť na letné obdobie zásoby krvných preparátov nevyhnutných na záchranu ľudských životov, medzi ktorými sú okrem malých pacientov s potrebou hemoterapie, žiaľ, aj deti po ťažkých úrazoch hospitalizované na Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnice Košice.

Ako zdôrazňuje  primárka košického pracoviska Národnej transfúznej služby MUDr. Jitka Mačalová, transfúziológovia si vysoko cenia každého jedného darcu a každú jeho kvapku krvi.

Kde je možné darovať krv v rámci tohoročnej kampane:

◄ na PRACOVISKÁCH NÁRODNEJ TRANSFÚZNEJ SLUŽBY SR v Košiciach, Prešove a Poprade v pondelok až piatok, od 7.00 h do 14.00 h (v utorok až do 17.00 h.)

◄ v rámci MOBILNÝCH ODBEROV, ktoré budú avízované Národnou transfúznou službou

Zdroj, foto: Detská fakultná nemocnica Košice, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *