Košice, 1. jún 2023 – Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom chorôb pečene a v úmrtnosti na cirhózu pečene je na štvrtom mieste v Európe. Fakt, že percentá odhalených prípadov nie sú malé, potvrdili aj preventívne vyšetrenia pečene na pôde Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach (UNLP), v rámci celoslovenského projektu Sírius. Hepatológovia UNLP Košice, spolu s odborníkmi Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta z Banskej Bystrice (FNsP F.D. Roosevelta) skontrolovali pečeň okolo 100 záujemcom vo veku 45-50 rokov, ktorí sa na akciu vopred registrovali.
Košice sú zatiaľ rekordérom v „tvrdosti pečene“
Akcia odštartovala vlani v auguste v Banskej Bystrici a projekt sa doposiaľ stretol s veľmi pozitívnym ohlasom. Občania sa doslova húfne snažia, cestou existujúcej webovej stránky, pátrať po ďalších plánovaných miestach realizácie skríningu. Bezplatný preventívny skríning pečene záujemcovia mohli doteraz využiť na 23 miestach na Slovensku. „Zo 100 ľudí, ktorých sme v UNLP vyšetrili bolo stukovatenie pečene zistené u približne polovice z nich a stuhnutie pečene (ťažké stukovatenie) u viac ako štvrtiny ľudí, čo je doposiaľ najviac zistených prípadov v porovnaní s celoslovenským priemerom,“ informoval doc. MUDr. Martin Janičko, PhD., hepatológ II. internej kliniky UNLP a LF UPJŠ Košice. Každému záujemcovi s ťažším postihnutím pečene sme ponúkli možnosť následnej zdravotnej starostlivosti v našej hepatologickej ambulancii.
V rámci skríningového vyšetrenia občania, po vyjadrení súhlasu a vyplnení základných informácií o sebe, absolvujú základné antropometrické vyšetrenie, odber kvapky krvi pre potreby základných hepatálnych testov a na zistenie parametrov metabolického syndrómu. Súčasťou vyšetrenia je aj elastografia pečene (bezbolestná vyšetrovacia metóda, podobná sonografii), ktorou sa zisťuje množstvo väziva v pečeni – dokáže odhaliť bezpríznakových pacientov so závažným stupňom fibrózy pečene, ako aj pacientov s cirhózou pečene. Elastografické vyšetrenie nie je hradené zo zdravotného poistenia, Projekt SIRIUS preto ponúka toto vyšetrenie zdarma.
Predbežné celoslovenské výsledky skríningu pečene sú v porovnaní s EÚ alarmujúce
„Najčastejšou chorobou pečene je nealkoholové stukovatenie pečene, ktoré je často asociované s metabolickým syndrómom, Príznaky sa dlhý čas neprejavujú, preto je náročné ho diagnostikovať,“ vysvetľuje prednosta II. internej kliniky UNLP a LF UPJŠ prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD. „Najčastejšou príčinou úmrtia na pečeňové choroby je žiaľ alkoholová choroba pečene. Podľa dostupných údajov je na Slovensku najväčší výskyt pokročilej cirhózy pečene na svete a môže skrátiť život pacienta v priemere o 20 rokov.“
Tie údaje sú jasné, choroby pečene sú poprednou príčinou smrti na Slovensku aj v mladom veku, ale ak sa ochorenie pečene zachytí včas, tak sa to dá riešiť,“ povedal doc. MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., hlavný odborník MZ SR pre hepatológiu z FNsP F.D. Roosevelta, ktorý stojí za vznikom projektu SIRIUS. Cieľom projektu pod záštitou Slovenskej hepatologickej spoločnosti (SHS) je „zmapovať výskyt chorôb pečene na Slovensku a podchytiť čo najväčšie množstvo ľudí, ktorí majú počiatočné štádiá pečeňových ochorení, ale o nich vôbec netušia. Chceme urobiť „portrét človeka“, u ktorého sa má skríning pečene v budúcnosti robiť pod kuratelou zdravotníctva a nie osobnej aktivity,“ dodal docent Skladaný.
Na Slovensku doposiaľ v rámci projektu SÍRIUS „Berme svoju pečeň vážne“, hepatológovia vyšetrili vyše 2500 občanov. „Z nich u 50% ľudí odborníci zachytili steatózu (stukovatenie) pečene a u približne 13% odhalili pokročilú fibrózu pečene. To sú čísla v porovnaní s EÚ alarmujúce,“ informovala prezidentka SHS a zástupkyňa prednostu II. internej kliniky UNLP a LF UPJŠ,MUDr. Sylvia Dražilová, PhD.. Po Košiciach, príde na rad Kráľovský Chlmec, kde je plánovaný skríning pečene pre občanov 4. júla.
Za prípravu a organizáciu projektu SIRIUS v Prešovskom a Košickom kraji sú zodpovední členovia výboru SHS – špecialisti UNLP Košice v hepatológii: prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD., MUDr. Sylvia Dražilová, PhD., a doc. MUDr. Martin Janičko, PhD..
Zdroj, foto: UNLP Košice, TS
- Manažment obezity z pohľadu kardiológa s osobitným zameraním na liraglutid
- ŠÚKL informuje o ukončení jarného zberu liekového odpadu z lekární: vyzbieralo sa 237 ton
- Lymfóm je najčastejšia forma rakoviny krvi
- Bánovská nemocnica spustila prevádzku moderného Centra pre liečbu pohybového aparátu
- Novela zákona o zdravotnom poistení prináša zmeny
- Slepé črevo je zásobáreň prospešných baktérií
- NCZI: Pacienti sa liečia v nemocniciach najčastejšie pre choroby obehovej sústavy
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci
- Ministerka zdravotníctva dnes odvolala šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne
- Hľadáte zubára? Zubné ambulancie vo zvolenskej nemocnici prijímajú nových pacientov
- Úrazoví chirurgovia prešovskej nemocnice zrealizovali dve unikátne operácie počas jedného dňa
- Lekár by nemal klamať svojim kolegom ani pacientom
- MZ SR: Ozdravný plán VšZP je viac ako nevyhnutný
- Ďalšia unikátna operácia v CINRE
- MZ SR: Posilňujeme kompetencie sestier a pôrodných asistentiek
- Zuzana Dolinková: Pravda o kardiologickom oddelení vo FN Trenčín
- V skalickej nemocnici pomáha s liečbou chlpatá terapeutka
- Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom
- MZ SR sa striktne ohradzuje voči informáciám, ktoré zverejnil denník SME
- MZ SR – Stanovisko k repatriácii slovenských pacientov zo zahraničia na Slovensko
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde – na čo nezabudnúť pri balení dovolenkovej lekárničky?
- O metódach diagnostiky tuberkulózy
- Najkrajšia olympiáda s rodinnou atmosférou
- Handlovské Senior centrum počas leta pomôže s krátkodobou starostlivosťou o seniorov
- Vláda schválila nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice Košice
- Na detskej psychiatrii v Prešove skončili po požití HHC aj deti
- V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonali už viac než 4100 operácií štítnej žľazy
- Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne venuje hospodáreniu zdravotných poisťovní
- Spirometria dokáže odhaliť ochorenie pľúc už v počiatočnom štádiu
- V prešovskej nemocnici majú novú metódu vyšetrenia tráviaceho traktu
- OSLAVY 100. výročia otvorenia Štátnej nemocnice v Košiciach vyvrcholili slávnosťou za účasti prezidenta SR Petra Pellegriniho
- V nemocnici v Nových Zámkoch je vyhlásená mimoriadna situácia
- Lieky nie sú módny trend: ŠÚKL upozorňuje na riziká užívania liekov za účelom chudnutia „do plaviek“
- Cesta lietadlom či dlhé sedenie v aute zvyšujú riziko vzniku trombózy
- Až rozvinutie ochorenia do pokročilej fázy upozorní na vážny problém
- V y h l á s e n i e odborných spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti k dištancovaniu sa Slovenska od prijatých aktualizovaných Medzinárodných zdravotníckych predpisov WHO
- Slovenskí a rakúski experti na jadrovú bezpečnosť a radiačnú ochranu sa stretli vo Voderadoch
- Slovensko spojilo detských dermatológov z celého sveta