Experti zo ŠÚKL prednášali žiakom základných a stredných škôl o rizikách falšovaných liekov

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) tento mesiac zorganizoval prednášky na viacerých základných a jednej strednej škole o rizikách falšovaných liekov. Podľa prvotných zistení žiaci tému registrujú, falzifikáty by však viac ako polovica rozoznať nevedela, a veľké percento by nezákonný obchod s liekmi ani nenahlásilo.

Bezpečné užívanie liekov, falzifikáty, ktoré môžu kúpiť deti na internete alebo výzvy na čo najväčšie užitie istej skupiny liekov. Aj také boli témy tohtoročnej roadshow vo forme prednášok a komiksu, ktorú na školách v rámci osvety organizoval ŠÚKL. Vzdelávanie prebiehalo pod záštitou expertov, ktorí sa po niekoľkých rokoch opäť vrátili do školských lavíc.

Prvé výsledky 
Prednášok sa dokopy zúčastnilo zhruba 167 žiakov. Tí boli prevažne zo siedmeho až deviateho ročníka základných škôl (ZŠ) a tiež prváci a druháci strednej školy.

Počas výkladu naši odborníci zistili, že až 74 percent detí o falšovaných liekoch počulo a vie, že sú to napríklad lieky kúpené mimo lekárne, kradnuté lieky alebo také, ktoré obsahujú iné látky, ako deklaruje produkt. Okrem toho si uvedomujú, že sú vo väčšine prípadov život-ohrozujúce. „Za falšované lieky žiaci pokladali aj drogy,“ doplnila vedúca oddelenia predklinického a klinického posudzovania Jana Klimasová.  Až 75 percent študentov dokonca uviedlo, že nepozná vo svojom okolí nikoho, kto by si lieky mimo lekárne kúpil.

Naopak, originálny liek od falošného by rozoznalo len 35 percent opýtaných a zároveň 31 percent by nenahlásilo ilegálny obchod s liečivami, za ktorý hrozí trest odňatia slobody. Zvyšných 42 percent, by dalo o nezákonnej činnosti vedieť najmä polícii, rodičom alebo učiteľom a ŠÚKL. Nerozhodnutých ostalo 27 percent.

Po prázdninách pokračujeme
Medzi prednášajúcimi bola aj vedúca sekcie registrácie liekov Ivana Pankuchová, vedúca sekcie inšpekcie Renáta Baďurová, ale aj riaditeľ štátneho ústavu Peter Potúček. Medzi zapojenými školami boli napríklad Základná škola Milana Hodžu v Bratislave, Základná škola v Novej Dedinke a Obchodná akadémia Dudova v Petržalke. Najbližšie prednášky ŠÚKL chystá na súkromnej ZŠ v Petržalke a na základnej škole v Záhorskej Vsi. Okrem toho plánuje v témach osvety pokračovať v ďalšom školskom roku 2023/2024.

Zdroj: Štátny ústav pre kontrolu liečiv, TS

Foto: FreepikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *