Prázdny fascikel

Na Slovensku máme historicky prvú úradnícku vládu. Po nástupe prišla s vyhláseniami o upokojení situácie a o verejnom záujme. Prvým krokom vlády boli personálne šarády. Druhým krokom bola bezvýhradná podpora euroatlantického vojnového snaženia. Napokon sa objavil aj obľúbený ošúchaný bonmot o uťahovaní opaskov. Čo iné by ste čakali od ľudí z vlády, ktorí sú kovaní politici z deväťdesiatych
rokov a ľudia z ich milieu.

Nové vedenie vlády a ministerstva financií skonštatovalo, že skvelá ekonomická kondícia štátu je len sen. Tri roky sa načieralo do kasy bez limitov. Mám podozrenie, že to nebolo len krízovou bezradnosťou. Mnohí sa dokázali v oných krízových časoch zorientovať veľmi rýchlo, ako hráči orientovaní na výsledok. Guľôčky na ščotoch isto všelikde hrkotali do hlbokej noci. Pravdepodobne ste sa vy práve vtedy zaoberali tým, ako prežiť časy pandemické a nestratiť zdravie, príjem a rodinu. Pravdu o Klondajku sa dozvieme asi až po voľbách. Vždy, keď je mi clivo, vraciam sa k svojim obľúbeným knihám.

Zlaté teľa Iľfa a Petrova som čítal asi dvadsaťkrát. Objavujem v politickom živote viacero pretendentov na dôstojného nástupcu Ostapa Bendera, aj s jeho nesmrteľným krédom „Naše myšlienky, vaše peniaze“. Eskamotérska ponuka strán sa podobá na Benderov fascikel: „Ó!“, povedal Ostap. „Tam dnu je všetko: palmy, dievčatá, modré expresy, belasé more, biely parník, neobnosený smoking, japonský lokaj, vlastný biliard, platinové zuby, neštopkané ponožky, obedy na čistej bravčovej masti, a hlavne, moji malí priatelia, sláva a moc, ktorú dávajú peniaze.“ A otvoril pred ohromenými antilopovcami prázdny fascikel. Prajem nám, aby sme po voľbách prekvapene nepozerali do prázdneho obalu neistých prísľubov. Už sa to u nás stáva akýmsi pravidlom.

Mgr. Jozef Dermek
editor Lekárskych novín

Lekárske noviny máj/2023
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *