Roztrhnutie Achillovej šľachy nemusí postihnúť len športovcov

Roztrhnutie Achillovej šľachy je závažné poranenie, pri ktorom dochádza k úplnému alebo čiastočnému prerušeniu Achillovej šľachy. Šľacha sa nachádza na zadnej strane lýtka. Toto poranenie sa najčastejšie vyskytuje pri športe, najmä pri skokoch, behu a rýchlych zmenách smeru pohybu. Bohaté skúsenosti s touto diagnózou majú aj odborníci v Nemocnici AGEL Levice. Do ambulancie úrazovej chirurgie a na oddelenie úrazovej chirurgie prichádza až 15 % pacientov práve s podozrením na roztrhnutie achillovej šľachy.

Achillova šľacha je najväčšia a najsilnejšia šľacha v ľudskom tele. Nachádza sa na zadnej strane oblasti členkového kĺbu a pripája sa k pätovej kosti. Jej oficiálny názov je šľacha Achillova, pomenovaná je po gréckom bojovníkovi Achillesovi. Šľacha je spoločným spojením svalov lýtkového svalu a svalu lýtkovej podložnice. Spoločne tvoria svalovú jednotku. Dôležitú úlohu má pri pohybe, stabilizácií členku a hlavnou funkciou je umožniť zdvíhanie päty pri chôdzi, behu a skákaní. Tiež pomáha pri tlmení nárazov pri chôdzi a pohybe.

„Príznaky roztrhnutia Achillovej šľachy môžu zahŕňať silnú bolesť v oblasti päty, opuch, neschopnosť ohýbať nohu alebo postaviť sa na špičku, ako aj výrazné oslabenie svalov na lýtku. Pri úplnom roztrhnutí môže pacient pocítiť prasknutie v oblasti pätovej,“ vysvetľuje primár oddelenia úrazovej chirurgie Nemocnice AGEL Levice MUDr. Adrián Horváth. Ak je podozrenie na roztrhnutie Achillovej šľachy, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr. Lekár môže diagnostikovať toto poranenie na základe fyzickej prehliadky, vyšetrenia pacientovej anamnézy a pomocou zobrazovacích metód, akou je napríklad magnetická rezonancia.

„Liečba poranenie Achillovej šľachy sa môže líšiť v závislosti od jeho rozsahu a individuálnych okolností. Môže zahŕňať konzervatívne metódy, ako je imobilizácia nohy s použitím sadry alebo špeciálne ortézy s následnou fyzioterapiou na obnovenie sily a pohyblivosť nohy. Vo väčšine prípadov je však nutný chirurgický zákrok,“ dodáva odborník. Ako proti iným poraneniam, tak aj proti roztrhnutiu Achillovej šľachy existuje prevencia. Prevencia môže zahŕňať rozcvičku pred fyzickou aktivitou, postupné a primerané zvyšovanie fyzickej aktivity a záťaže, vhodná a kvalitná obuv, posilňovanie svalov a stabilizačné cvičenia, správnu techniku športovej aktivity a dostatok odpočinku a regenerácie.

Počas obnovy je dôležité dodržiavať pokyny lekára a fyzioterapeuta. Fyzioterapia a rehabilitácia majú dôležitú úlohu pri obnovení sily a funkcie dolnej končatiny. Postupne sa pacientovi umožní zaťažovať nohu a vrátiť sa k bežným aktivitám, pričom celý proces obnovy môže trvať aj niekoľko mesiacov.


Zdroj, foto: AGEL SK, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *