Martin Kukučín alias Matej Bencúr a jeho stopy v Punta Arenas v Čile

Keď som navštívil mesto Punta Arenas v Čilskej Patagónii, netušil som, že jeho históriu formoval slovenský lekár a spisovateľ, Martin Kukučín, známy pod svojim pravým menom Matej Bencúr. Tu mu hovorili doktor Mateo Bencur. Síce som sem prišiel o viac ako sto rokov neskôr než on, jeho prítomnosť v Punta Arenas cítiť dodnes. Poďte sa so mnou pozrieť.

Nemocnica Dr. Matea Bencura v Punta Arenas v Čile.

Martin Kukučín žil v Čile v Punta Arenas, poznali ho pod menom Mateo Bencur. Autor Rysavej jalovice či Keď báčik z Chochoľova umrie, Martin Kukučín, pravým menom Matej Bencúr, sa v roku 1904 oženil s Chorvátkou Pericou Didoliæ, s ktorou v roku 1908 emigroval do Punta Arenas v Čile, kde žila komunita Chorvátov. Medzi rokmi 1922–1924 po skončení prvej svetovej vojny opäť žil na Slovensku a v roku 1925 sa vrátil naspäť do Čile. Pôsobil v Bratislave, Innsbrucku a vo Viedni. Na Slovensku si nevedel nájsť uspokojivú prácu a tak odišiel pracovať do zahraničia. Získal prácu v Punta Arenas a bol prvým lekárom Medzinárodného Červeného kríža v Patagónii. Dodnes sú po ňom pomenované dve nemocnice a jedna ulica v Punta Arenas. Aktívne sa zapájal do miestneho rozvoja, pôsobil v hasičskom spolku. Našiel som v Zlatom fonde jeho zápisky o meste – sú veľmi dlhé, no urobil som výťah.

O Punta Arenas Kukučín napísal:
Sú to kraje veľmi riedko obydlené, možno ani neobydlené; hádam bude v nich domorodé obyvateľstvo indiánskeho plemena, ktoré tu býva a nažíva si dľa vôle a svojho vkusu. Punta Arenas má veľmi silnú stanicu a rádio: tá ju spája už od dakoľko rokov rovno so Santiagom. No i na tejto vzdušnej čiare sa pretrhne tu i tu spojenie. V Chiliach, keď príde búrka, je hrmavica veľmi prudká a tá nie je takým strojom na osoh. Rozšíri sa za vŕšky, kde sú dnes ešte len pasienky, trochu močaristé, menovite v jari, keď sa snehy rozpúšťajú. Močiarov toho času nebude ani v meste samom, ale ani v jeho blízkom okolí. Veľká továreň na hlinený riad, ktorá bude pracovať kdesi za mestom, bude vyrábať medzi iným riadom drenážové rúry, ktorými bude môcť stekať voda.“ (zdroj: Zlatý fond)

Dom Mateja Bencúra v Punta
Arenas s pamätnou tabuľou.

Martin Kukučín emigroval do Čile, kde žil ako doktor Mateo Bencur. Ak máte čas, bežte po jeho stopách. Je po ňom pomenovaná ulica pasaje Mateo Bencur a dve nemocnice. Do jeho domu sa dostanete ľahko, je v ňom Museo Naval de Punta Arenas, čo je námornícke múzeum a hostel. Ide o spojenú budovu. Platí sa tu vstupné 2000 pesos, čo boli v čase mojej návštevy tri eurá. Ak chcete v Kukučínovom dome prespať, ubytujte sa v Hostal al Fin del Mundo na tejto ulici Libertador Bernardo O’Higgins 1026, Punta Arenas. Na budove z boku, pri vstupe do hostela je jeho busta.

Autor: Milan Bez Mapy


Lekárske noviny máj/2023
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *