Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil nelegálny reexport liekov v ďalších lekárňach

K pôvodným 17 lekárňam, ktoré sa podieľali na nelegálnom reexporte liekov, podľa zistení štátneho ústavu pribudlo ďalších 12. Navýšila sa aj suma vyvezených liekov, ktorá presiahla sedem miliónov eur.

Vo zvýšenej miere sa aj naďalej vyvážali najmä cytostatiká, imunosupresíva, imunoglobulíny či antidepresíva. „Všetky tieto lieky spája vysoká cena. Väčšinou ide biologické lieky, pri ktorých je výroba drahšia a tým aj cena v zahraničí vyššia ako u nás,“ oznámil riaditeľ ŠÚKL Peter Potúček.

Do nelegálneho reexportu liekov je tak podľa doterajších zistení štátneho ústavu zapojených spolu až 29 lekární. „Pre aktuálne prebiehajúce vyšetrovanie stále ostáva v platnosti, že nemôžeme poskytnúť bližšie informácie, aby nedošlo k jeho mareniu ,“ dodal Potúček.

Väčšia právomoc pre ŠÚKL
Zmenou zákona o liekoch sa mení aj udeľovanie pokút za ilegálny reexport. Kým doteraz táto činnosť spadala do pôsobnosti samosprávnych krajov a ministerstva zdravotníctva, od 1. augusta prechádza do kompetencie ŠÚKL.

Zatiaľ bola 17 lekárňam navrhnutá pokuta vo výške 50-tisíc eur. Pre ďalších 12 subjektov však môže byť aj vyššia. Vedenie ústavu to vysvetľuje tým, že v predchádzajúcich prevádzkach bola táto suma primeraná objemu ilegálneho reexportu, s mierou tejto činnosti sa však primerane navýši aj výška pokuty tak, aby  bola dostatočne odstrašujúca.

Zdroj: Štátny ústav pre kontrolu liečiv, TS, 21.7.2023Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *