Liga proti rakovine a Regionálna organizácia Slovenského syndikátu novinárov v Košiciach vydali vo Vydavateľstve Koruna knihu pod názvom Denník onkologickej pacientky. Jej autorkou je RNDr. Mária Zentková, CSc., ktorá tento svet opustila po dlhotrvajúcej chorobe 19. februára 2023 vo veku 58 rokov.
Majka – ako ju volali jej najbližší kolegovia a priatelia – začala svoje blogy o živote so zákerným ochorením zverejňovať na sociálnych sieťach začiatkom roku 2021; v krízovom období, kedy rozličné statusy prekypovali žlčovitými komentármi a slovnými prestrelkami, sa tie jej stali oázou pokoja, múdrosti, vtipného nadhľadu, neochvejnej viery v lepšie časy. Postupne si získavali stále väčšiu čitateľskú odozvu a podporu a tak dozrelo rozhodnutie vydať knižku – síce subtílnejších rozmerov, ale s o to väčším posolstvom aj pre iných, rovnako skúšaných ľudí. Pútavý text dopĺňajú ilustrácie (J. Pancisynová, S. Šomšák a K. Lencsesová), späté so životom autorky a miestami jej srdcu blízkymi.
Mária Zentková vyrastala v rodine, kde obaja rodičia zasvätili život vede a neskôr sa aj ona sama vydala na vedeckú dráhu. Bola dlhoročnou pracovníčkou Oddelenia fyziky magnetických javov Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, venovala sa príprave a charakterizácii magnetických oxidov a molekulárnych magnetov. Po absolvovaní vysokoškolského štúdia v Prahe sa vrátila začiatkom deväťdesiatych rokov do Košíc a začala prednášať fyziku na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie a už vtedy sa usilovala zaujať študentov, ktorí mali na začiatku semestra vždy veľkú averziu voči tomuto predmetu, inovatívnymi prístupmi tak, aby sa fyzika zmenila z nudnej a ťažkej na skvelú a pútavú. Praktické spojenie jej vedeckej práce a „slabosti“ pre popularizáciu vedy si môžu pozrieť návštevníci košickej expozície Steelparku – Parku vedy, kde srdcom exponátu Magické kyvadlo je práve striebrom dopovaný zložitý oxid mangánu.
Svojím zanietením pre fyziku, ktorá bola pre ňou krásnou a užitočnou pre každodenný život, výraznou mierou prispela k jej popularizácii medzi rôznymi vekovými skupinami. Vytvorila špeciálnu metodiku kurzu fyziky pre deti z materských škôl Pastelková fyzika. Deti predškolského veku viedla sériami pokusov, ktoré si vlastnoručne vyskúšali, k pozorovaniam, rozmýšľaniu a formulácii svojich záverov. Tie potom pretavili do kreslenia protokolov a na konci školského roka svoje poznatky predstavili na konferencii pre rodičov. Pre prvý stupeň základných škôl bol určený formát Krotitelia myšlienok, ktorý im mal priblížiť pôvodné myšlienky, pretože spôsob, ako sa základné fyzikálne javy učia v škole, je väčšinou oveľa uhladenejší ako ten, ktorý reálne v minulosti k samotnému objavu viedol. Asi najznámejšie boli víkendové vedecké akcie s neopakovateľnou atmosférou s názvom Vedecký brloh, ktoré boli v slovenských pomeroch ojedinelé a deti spolu s rodičmi mali možnosť spoznať bližšie prácu vedcov z jednotlivých univerzít a pracovísk SAV. Neskôr pribudli podobné Vedecké brlohy aj v Prešove či Piešťanoch. Nuž a napokon vznikli aj podcasty Vedecké večerníčky, v ktorých ešte v novembri 2022 sama vystúpila, aby deťom priblížila svet magnetizmu.
Za svoju prácu v oblasti popularizácie vedy získala viacero ocenení a v rámci Týždňa vedy a techniky jej bola v roku 2019 udelená aj Cena za vedu a techniku v kategórii Popularizátor vedy, ktorú si prevzala z rúk ministerky školstva.
Denník onkologickej pacientky… alebo návod, ako nerezignovať a každý deň objavovať to, pre čo sa skutočne oplatí žiť…
Keď sa do útlej knižky začítate, nepustíte ju, až kým nezatvoríte poslednú stránku. Autorka píše o začiatkoch svojho ochorenia, o myšlienkach, ktoré ju procesom liečby sprevádzali, o svojich pocitoch, o stretnutiach s ľuďmi, ktorých na tejto ceste stretla. Vracia sa v spomienkach k rodine, detstvu, mladosti, k tomu, čo formovalo jej celoživotné postoje. Komentuje celospoločenské udalosti, ktoré v poslednom období nadobudli nevídané rozmery. To všetko s humorom jej vlastným, ktorý neuráža, ale je láskavý,
s trefnými postrehmi, s nadhľadom, s úžasnými inšpiratívnymi myšlienkami.
Osobitnú vážnosť majú jej postrehy, týkajúce sa samotnej liečby a skutočnosťami s tým spojenými. Čakanie na schválenie liečby od poisťovne, trvajúce mesiace. Tridsaťpäť onkologických pacientov na jedny ordinačné hodiny u jednej lekárky. Absolútny nedostatok času na vysvetlenie stavu choroby a ďalšieho postupu liečby, jej možných vedľajších účinkov. Príbeh možno odvrátiteľného úmrtia, kedy cesta
k oficiálnemu potvrdeniu aktuálneho zdravotného stavu trvala pol roka. Alarmujúca situácia na sálach ambulantnej chemoterapie s nedostatkom miesta, chýbajúci personál v laboratóriu a s tým spojené niekoľkohodinové čakanie na výsledky. Úmorná anabáza pri výbere potrebných liekov. A popri tom všetkom profesionálny, láskavý a milý prístup aj ťažko skúšaného zdravotníckeho personálu.
Rakovinu autorka prirovnáva k počítačovej hre. Prvé úrovne človek preletí rýchlo, len s veľmi malým odporom a relatívne stabilizovanou zemou pod nohami. Veľkému psychickému otrasu sa však nevyhne zrejme nik. Väčšina hráčov si túto hru odohrá celú až do posledného najťažšieho levelu; len malému množstvu šťastlivcov sa podarí skončiť na začiatku.
September 2022: „Môj denník onkologickej pacientky vás všetkých pozýva, aby ste sledovali časť mojej cesty k veľkému spánku. Neviem, koľko mám ešte času a kedy definitívne prídem k tým posledným dverám. Chcem tu byť čo najdlhšie, lebo tento svet je nádherný. Bola by však škoda každého z dní, ktoré mi tu ešte ostali, aby som ho nevyužila na hľadanie šťastia a radosti v tom, čo žijem. Lebo radosť zo života je moja tajná zbraň. Ak môj denník dodal trochu odvahy hoci len jednému z jeho čitateľov, stálo za to ho napísať.“
Prvé odozvy čitateľov dokazujú, že sa to autorke vrchovatou mierou podarilo.
Majka Zentková
Denník onkologickej pacientky
Vyd. Koruna, 2023
Rozsah: 141 s.
jps
Lekárske noviny jún/2023
- Lymfóm je najčastejšia forma rakoviny krvi
- Bánovská nemocnica spustila prevádzku moderného Centra pre liečbu pohybového aparátu
- Novela zákona o zdravotnom poistení prináša zmeny
- Slepé črevo je zásobáreň prospešných baktérií
- NCZI: Pacienti sa liečia v nemocniciach najčastejšie pre choroby obehovej sústavy
- Ďalšie moderné lieky, ktoré uľahčia život pacientom
- Rezort zdravotníctva rozbehol prípravu výstavby koncových nemocníc v Bratislave
- Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca dosahuje ďalšie úspechy pri operáciách srdca pomocou robota da Vinci
- Ministerka zdravotníctva dnes odvolala šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne
- Hľadáte zubára? Zubné ambulancie vo zvolenskej nemocnici prijímajú nových pacientov
- Úrazoví chirurgovia prešovskej nemocnice zrealizovali dve unikátne operácie počas jedného dňa
- Lekár by nemal klamať svojim kolegom ani pacientom
- MZ SR: Ozdravný plán VšZP je viac ako nevyhnutný
- Ďalšia unikátna operácia v CINRE
- MZ SR: Posilňujeme kompetencie sestier a pôrodných asistentiek
- Zuzana Dolinková: Pravda o kardiologickom oddelení vo FN Trenčín
- V skalickej nemocnici pomáha s liečbou chlpatá terapeutka
- Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom
- MZ SR sa striktne ohradzuje voči informáciám, ktoré zverejnil denník SME
- MZ SR – Stanovisko k repatriácii slovenských pacientov zo zahraničia na Slovensko
- Dovolenková sezóna je v plnom prúde – na čo nezabudnúť pri balení dovolenkovej lekárničky?
- O metódach diagnostiky tuberkulózy
- Najkrajšia olympiáda s rodinnou atmosférou
- Handlovské Senior centrum počas leta pomôže s krátkodobou starostlivosťou o seniorov
- Vláda schválila nadstavbu Detskej fakultnej nemocnice Košice
- Na detskej psychiatrii v Prešove skončili po požití HHC aj deti
- V Nemocnici AGEL Košice-Šaca vykonali už viac než 4100 operácií štítnej žľazy
- Ministerstvo zdravotníctva sa aktívne venuje hospodáreniu zdravotných poisťovní
- Spirometria dokáže odhaliť ochorenie pľúc už v počiatočnom štádiu
- V prešovskej nemocnici majú novú metódu vyšetrenia tráviaceho traktu
- OSLAVY 100. výročia otvorenia Štátnej nemocnice v Košiciach vyvrcholili slávnosťou za účasti prezidenta SR Petra Pellegriniho
- V nemocnici v Nových Zámkoch je vyhlásená mimoriadna situácia
- Lieky nie sú módny trend: ŠÚKL upozorňuje na riziká užívania liekov za účelom chudnutia „do plaviek“
- Cesta lietadlom či dlhé sedenie v aute zvyšujú riziko vzniku trombózy
- Až rozvinutie ochorenia do pokročilej fázy upozorní na vážny problém
- V y h l á s e n i e odborných spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti k dištancovaniu sa Slovenska od prijatých aktualizovaných Medzinárodných zdravotníckych predpisov WHO
- Slovenskí a rakúski experti na jadrovú bezpečnosť a radiačnú ochranu sa stretli vo Voderadoch
- Slovensko spojilo detských dermatológov z celého sveta
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oslavuje 60 rokov
- Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu