Svetový deň hepatitídy si každoročne pripomíname 28. júla a vznikol na podnet Svetovej aliancie pre hepatitídu (WHA) v roku 2008. Každý rok príde o život v dôsledku hepatitídy viac ako milión ľudí, vyvstáva teda naliehavá potreba tento trend zvrátiť.
Tohtoročný deň sa nesie v znamení hesla „Nečakáme“ – je to výzva na urýchlenie eliminácie vírusovej hepatitídy už teraz a na naliehavú potrebu testovania a liečby ochorenia. Kampaň má tiež upozorniť na sociálnu nespravodlivosť a nerovnosť, spôsobenú súčasným nedostatkom opatrení v boji s týmto ochorením v celosvetovom meradle. Tento deň má prispieť tiež k zvýšeniu informovanosti širokej verejnosti o problematike vírusových zápalov pečene a o chorobách s nimi súvisiacich; vírusy hepatitídy môžu spôsobiť akútne i chronické infekcie, zápaly pečene, vedúce k cirhóze či rakovine pečene.
Ochorenie vyvolané vírusmi
Akútna vírusová hepatitída je akútne ochorenie vyvolané primárne hepatotropnými vírusmi. Nateraz je známych päť typov vírusových hepatitíd, označovaných veľkými písmenami abecedy: hepatitída A, B, C, D, E. Všetky typy môžu prebiehať pod klinickým obrazom akútnej hepatitídy, ktorý sa medzi jednotlivými typmi výraznejšie nelíši.
Asymptomatické infekcie sú častejšie ako symptomatické. Hepatitída A do chronickej infekcie neprechádza. Hepatitídy B, C a D môžu po akútnej infekcii prejsť do chronickej hepatitídy. Pri hepatitíde E bola chronická hepatitída pozorovaná ojedinele u imunokompromitovaných pacientov.
Akútna vírusová hepatitída je zvyčajne samolimitujúce ochorenie, ktoré aj bez špecifickej liečby spontánne odznie. K zápalovým zmenám v pečeni môže dôjsť aj pri infekcii spôsobenej vírusmi EBV, CMV, HSV, rubeoly, mumpsu, Varicella zoster, žltej zimnici, Coxsackie vírusmi typu B či adenovírusmi. Tieto nákazy však nepatria do skupiny vírusových hepatitíd.
Výskyt hepatitídy
Akútne hepatitídy A a E sa prenášajú fekálno-orálnym spôsobom, vyskytujú sa sporadicky ale aj vo veľkých epidémiách, hlavne v oblastiach s nižšou životnou úrovňou a hygienickým štandardom. Hepatitídy B a C sa prenášajú parenterálne, vyskytujú sa celosvetovo a napriek významnému pokroku v ich liečbe a prevencii stále ohrozujú najmä – ale nielen – rizikové skupiny obyvateľstva. Hepatitída D sa vyskytuje len
v koinfekcii s hepatitídou B a prenáša sa rovnakým spôsobom.
Slovensko má v európskom priestore jednu z najvyšších chorobností na hepatitídu typu A, nazývanú aj ako choroba špinavých rúk. Ochorenie sa objavuje cyklicky vo zvýšenej miere najmä vo východoslovenských regiónoch. Najviac ohrozuje detskú populáciu do 10 rokov, u ktorej je to až polovica prípadov ochorenia, čo sa pripisuje na vrub väčšej náchylnosti detského organizmu na toto ochorenie a svoju úlohu zohrávajú nedostatočné hygienické návyky. Vo vekovej kategórii mladých ľudí od 15 do 24 rokov ide zase o experimentovanie s návykovými látkami a s tým súvisiacim prenosom ochorenia zdieľanými ihlami, rizikovým promiskuitným sexuálnym správaním a nedostatočným dodržiavaním základnej hygieny.
Preventívne opatrenia
V prevencii vírusových hepatitíd je potrebné dodržiavať hygienicko-epidemické opatrenia na zabránenie prenosu ochorenia. Pri enterálne prenosných hepatitídach A a E je to hlavne dodržiavanie osobnej hygieny, zabezpečenie zdravotne nezávadnej pitnej vody a potravín a bezpečné odstraňovanie fekálií. Dôležitá je aj izolácia chorých a vyhľadávanie kontaktov, u ktorých sa zabezpečí lekársky dohľad.
V zdravotníckych zariadeniach sú zavedené hygienické opatrenia na zabránenie parenterálneho prenosu, skríningové testovanie darcov krvi a tehotných žien, skríningové programy v rizikových skupinách a imunizácia.
Na aktívnu imunizáciu sú v súčasnosti dostupné očkovacie látky proti hepatitíde A a proti hepatitíde B. Očkovanie sa vykonáva v desiatom týždni života dojčaťa, očkujú sa zamestnanci zdravotníckych zariadení, ktorí sú v riziku nákazy, učitelia zdravotníckych odborov, študenti stredných zdravotníckych škôl či lekárskych fakúlt, tiež rizikoví pacienti (pripravovaní na dialýzu, transplantáciu, s poruchami krvotvorby), osoby umiestnené v zariadeniach sociálnych služieb, deti v resocializačných zariadeniach pre drogovo závislých a podobne. K prevencii môžeme zaradiť aj racionálnu životosprávu, jej sprísnenie.
Diagnostika a klinický obraz ochorenia
V procese diagnostiky treba postupovať v troch krokoch – mať podozrenie na akútnu hepatitídu, jej laboratórne potvrdenie a určenie typu akútnej vírusovej hepatitídy. Na akútnu hepatitídu myslíme pri typickom klinickom obraze (horúčka, celková slabosť, nechutenstvo, nauzea, zvracanie, tmavý moč, ikterus). Dôležité je pátrať po epidemiologických súvislostiach. U pacientov so žltačkou, u ktorých chýbajú typické subjektívne príznaky, je potrebné zvážiť obštrukčnú príčinu žltačky, exogénne poškodenie pečene a dekompenzáciu chronického pečeňového ochorenia. Pre diagnózu akútnej hepatitídy je kľúčové vyšetrenie aminotransferáz (AST a ALT), ktoré bývajú výrazne zvýšené, aj na viac ako 10 násobok. Pomer AST a ALT (tzv. de Ritisov koeficient) vypovedá o závažnosti priebehu. Pri akútnych vírusových hepatitídach je zvyčajne <1, čo svedčí pre ľahší a nekomplikovaný priebeh, ak je >1, ide spravidla o ťažší priebeh s rozsiahlejšou nekrózou hepatocytov. Etiologická diagnóza je možná na základe sérologických vyšetrení, alebo za jasných epidemiologických súvislostí. Vzhľadom k tomu, že čoraz častejšie sa aj na Slovensku vyskytuje autochtónna hepatitída E, je potrebné do diagnostického procesu zaradiť aj vyšetrovanie protilátok anti-HEV. Na druhej strane hepatitída D zatiaľ na Slovensku diagnostikovaná nebola, protilátky anti-HDV bežne nevyšetrujeme.
V prodromálnom štádiu môže febrilný priebeh ochorenia imitovať chrípku, či gastrointestinálne infekcie. Z iných infekcií k poškodeniu pečene môže dôjsť pri infekčnej mononukleóze (CMV, EBV etiológie), leptospiróze, Q horúčke, hantavírusovej infekcii, toxoplazmóze, toxokaróze, zriedkavejšie pri sepse. U pacientov s pozitívnou cestovateľskou anamnézou treba zvážiť aj žltú zimnicu, brušný týfus, či maláriu.
Prognóza akútnych vírusových hepatitíd je vo všeobecnosti dobrá, väčšina chorých sa spontánne uzdraví. Akútne vírusové hepatitídy patria medzi povinne hlásené ochorenia, hlásia sa na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Epidemiológovia RÚVZ následne zabezpečia príslušné protiepidemické opatrenia na zabránenie šírenia nákazy. Pri akútnej hepatitíde A a B sa pre blízke kontaktné osoby odporúča tiež postexpozičné očkovanie.
jps
Foto: Freepik
Lekárske noviny júl-august/2023
- Do výbavy bánovskej nemocnice pribudol nanoartroskop: Moderná metóda prispeje k výraznému zrýchleniu diagnostického procesu
- Novinka, ktorá výrazne redukuje odber krvi u novorodencov
- Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje na ukončenie fungovania mobilných aplikácií GreenPass, OverPass a OverPass Special
- Alfou a omegou je pohyb
- Šankova dlhá cesta k zdraviu
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na správny postup pri výdaji liekov na lekársky predpis
- Lekár ako stredoveký poddaný, alebo veď ste prisahali na Hippokrata
- Manažment opatrení v súvislosti s epidemickou situáciou je aktuálne plne v kompetencii jednotlivých nemocníc
- Medici pripravujú ďalšiu osvetovú akciu zameranú na mužské zdravie „MOVEMBER 2023“
- Ministerstvo zdravotníctva zruší platnosť usmernenia k zmene pohlavia
- ŠÚKL upozorňuje na dôležitosť správneho užívania antibiotík, ako aj na ich dostupnosť počas zimnej sezóny
- Ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo ďalšie vakcíny pre deti proti hepatitíde A
- Obrovský úspech ortopédov Nemocnice AGEL Košice-Šaca: Live prenos z unikátnej operácie si pozreli špecialisti z celého sveta
- Zaviazali sme sa odpolitizovať zdravotníctvo konať transparentne a nediskriminačne, preto ministerka Zuzana Dolinková rešpektuje odporúčanie Rady pre tvorbu siete
- MOVEMBER je o prevencii napriek absencii ťažkostí
- Popradská nemocnica má nový spôsob liečby hrubého čreva
- Aké zmeny v delegovanom predpisovaní nastali od prvého augusta?
- Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici získa 604-tisíc eur na svoju modernizáciu
- Pľúcna ambulancia bánovskej nemocnice vykonáva špeciálne vyšetrenia, ktoré prispeli k skvalitneniu diagnostiky
- Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková a podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec: Projekty a investície financované z Plánu obnovy budú pokračovať
- ŠÚKL v rámci MedSafetyWeek: Nahlásením nežiaducich účinkov môže každý prispieť k zvýšeniu bezpečnosti liekov
- Saudská Arábia, kráľovstvo v pohybe zmien
- Popradská nemocnica má svoj antibiotický manuál
- Svetový deň Alzheimerovej choroby – Úsilie smeruje ku skvalitneniu života a zmierneniu zdravotných a sociálnych dopadov
- Voľby sú pohľad do zrkadla
- Prečo sa venujem liečbe obezity v ambulancii gynekologičky
- Hrdinské činy lekárov v Povstaní
- Ministerka zdravotníctva rokovala o aktuálnej situácii v pediatrii
- Samovyšetrenie prsníkov a absolvovanie preventívnych prehliadok je dôležitejšie, ako si ženy myslia,“ hovorí v rámci kampane Pink október primárka bánovskej nemocnice
- Prečo sa venujem liečbe obezity v ambulancii gynekologičky
- Viete, o čom rozmýšľa a čo všetko zvažuje lekár, ktorý zachraňuje životy?
- Ministerka zdravotníctva sa zoznamovala so zamestnancami úradu
- Oblečme sa do bodiek a podporme pacientov s psoriázou
- Popradská nemocnica: ,,Pre našich lekárov urobíme všetko, aby boli najlepší“
- Pre pacientov s cirhózou pečene sme zaviedli život zachraňujúci výkon
- Zvolenská nemocnica otvorila nové nadštandardné oddelenie
- 29. ročník Študentskej kvapky krvi
- Osteoporóza nebolí, osteoporotická zlomenina áno
- Popradská nemocnica využíva špeciálnu metódu na liečbu žlčového systému
- Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje v prípade falšovania lieku Ozempic