Kávička Na Malíčka 2023

Bratislava, september 2023 – Káva silná čierna, osladená cukrom alebo zjemnená mliekom, každý si tú svoju šálku dopraje niekoľkokrát denne. Nie všetci však vedia, že najväčšími „fanúšikmi“ kofeínu sú predčasne narodené deti, ktoré po narodení dostanú dávku kofeínu predstavujúcu pre dospelého človeka vypitie 25 káv. Pri príležitosti blížiaceho sa Dňa kávy si ju spoločne v dňoch 23. 9. – 8. 10. 2023 doprajme s príchuťou pomoci, spolupatričnosti a lásky k tým najmenším a najzraniteľnejším, ktorí o svoje miesto na tomto svete musia neľahko bojovať, a to aj s pomocou kofeínu. Kde? Vo vašej obľúbenej kaviarni, pražiarni či v inom obľúbenom podniku z dole uvedeného zoznamu partnerov, kde bude môcť každý venovať príspevok na pomoc predčasne narodeným deťom do označenej pokladničky. Výťažok bude súčasťou verejnej zbierky na nákup dýchacích prístrojov pre tieto bábätká do nemocníc.

Kofeín ako významný stimulant
Prvý októbrový deň patrí medzi obľúbené „sviatky“ všetkých milovníkov kávy. Jej hlavná zložka, kofeín, je pre človeka významným stimulantom, ktorý zlepšuje funkcie životne dôležitých orgánov, povzbudzuje činnosť organizmu vrátane centrálnej nervovej sústavy. Vďaka kofeínu sa zlepšuje vitalita srdca, mozgu, pľúc a odporúčaná dávka pre dospelého človeka by nemala prekročiť 350 – 400 mg kofeínu za deň.

V prípade predčasne narodených detí podporuje srdcovú činnosť, pomáha zvyšovať krvný tlak, zlepšuje okysličovanie organizmu, urýchľuje odpájanie od dýchacích prístrojov a pôsobí protizápalovo. Kofeín u týchto detí navyše zlepšuje ich dlhodobú prognózu, podporuje priaznivý neurologický vývoj a vďaka svojim účinkom je jedným z najčastejšie používaných liekov na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre novorodencov na celom svete.

Osveta života rodín s predčasniatkami
Predčasne narodené dieťa nie je „len“ malý novorodenec ,“ objasňuje skorý príchod na svet každého 13. dieťaťa na Slovensku Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček, ktoré už 13. rok poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku a, okrem iného, svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí. „Predčasný pôrod so sebou nesie viacero problémov, s ktorými sa musia tieto deti pasovať a mnohé z nich si do svojich životov nesú malé či závažné následky tohto skorého príchodu na tento svet. Aj vďaka kofeínu im však moderná medicína pomáha, aby sa základné životné funkcie naštartovali a maximalizovali ich šance na plnohodnotný život,“ hovorí predsedníčka združenia, ktorá je taktiež mamou predčasne narodeného syna v 26. týždni tehotenstva.

Aj z tohto dôvodu sa OZ malíček rozhodlo opäť tento rok osláviť“ Medzinárodný deň kávy v kontexte problematiky predčasniatok, a to zapojením lokálnych kaviarní a podnikov v slovenských mestách. Pridať sa môže každý – stačí, ak si doprajete dúšok kávy v týchto kaviarňach a venujete príspevok do označenej schránky / krabičky alebo tak urobíte online:

Celý výťažok bude v rámci verejnej zbierky venovaný na nákup dýchacích prístrojov do nemocníc, ktoré sú pre tieto deti miestom ich štartu do života a k nádychu im dopomáhajú prístroje a rovnako tak kofeín. „Pretože predčasne narodené deti sú tí najmenší bojovníci, pre ktorých je kofeín doslova životabudičom,“ dodala ku kampani pri príležitosti Dňa kávy Ľ. Kaiserová.

***

Cieľom Medzinárodného dňa kávy je priblížiť ľuďom kávovú kultúru. Celú cestu zrna, od jeho zasadenia, pestovania, cez zber až po praženie a samotné vychutnanie lahodného dúška kávy. Je to dlhá cesta, akou si musia prejsť aj predčasne narodené deti a ich rodičia, kým sa mnohými zdravotnými prekážkami prebojujú z oddelení nemocníc až do ich náručia a odchádzajú po náročných týždňoch či mesiacoch spolu domov. Oslávme teda spoločne „deň kávičkárov“ s podporou a pomocou tým najmenším a najstatočnejším.

Viac o samotnej kampani sa dozviete na instagramovom profile #KávičkaNaMalíčka alebo facebookovej udalosti. Kampaň podporilo aj grafické štúdio mydesign.sk.

Verejná zbierka s názvom „Dýchať nie je maličkosť“ podlieha všetkým zákonným náležitostiam stanovených Ministerstvom vnútra SR a je zapísaná v IS Registri zbierok pod registračným číslom: 000-2023-031639.

Zdroj: OZ malíček, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *