Santorini – prívetivý Babylon

Red Beach (Červená pláž). Jedna z najkrajších pláži ostrova, kde je však zákaz kúpať sa, keďže prístup na pláž je veľmi strmý.

Keď sa povie ostrov Santorini, väčšine sa vybavia biele domčeky s modrými kupolami vytesanými do skál. Ale toto nádherné miesto na Zemi ponúka oveľa viac. Je to ako unášať sa rozprávkou Tisíc a jednej noci. Láska na prvý pohľad. A naša svadobná cesta. Nemohli sme si vybrať lepšie.

Priamy let z Viedne trvá len niečo cez dve hodiny. Nad oblakmi sa nám ukazuje nádherné srdce, ktoré nás sprevádza prakticky od doby, keď sme sa spoznali. Slniečko svieti, obloha je jasná, let je príjemný. Čo viac si môžeme priať. Cesta vzdušnou čiarou ubehla rýchlo, stratený raj sa nám otvára v celej svojej kráse. Transfer z letiska, trochu hektiky pri ubytovaní, oddych a spoznávanie ostrova môže začať. Čarovnú pláž ostrova Perissa máme 10 minút od hotela.

NEA KAMENI a PALEA KAMENI
Dnes máme v pláne výlet loďou na vulkanické ostrovčeky Nea Kameni a Palea Kameni. Oba ostrovy vznikli za posledné dve tisícročia opakovanými erupciami lávy a popola. Nea Kameni je neobývaný ostrov sopečného pôvodu v zatopenej kaldere Santorini. Posledná malá erupcia tu bola v roku 1950. Cesta trvá pirátskou loďou vyše pol hodiny. Slnko a vietor nám šľahajú do tváre, more je pokojné. Kým sme sa dostali do prístavu, odkiaľ lode vozia turistov na sopečné ostrovčeky, zažívame dobrodružstvo. Po príjazde do hlavného mesta Santorini Fira a hektickom parkovaní sa presúvame ku lanovkám, ktoré nás dovezú až dolu k lodiam. Je to riadna strmina, ale nádherný výhľad. Denne tu na lanovky čakajú tisíce turistov v dlhých radoch. Inak by sme museli šliapať viac ako 560 schodov. Úctyhodná výška.

Na ostrovoch Nea Kameni a Palea Kameni počuť jazyky z celého sveta. Stúpame do výšky len 130 m n. m. vysokého sopečného krátera. Krásne a desivé zároveň. Predstava, že erupcia tu zničila všetko živé vyvoláva zimomriavky. Výhľady sú však jedinečné.

Vylodíme sa pri horúcich sopečných prameňoch a môžeme sa okúpať. Pramene sa miešajú s morskou vodou, takže teplota je akurát. Tento ozdravný kúpeľ je však iba pre dobrých plavcov.

ZAUJÍMAVOSŤ
Vnútorná časť ostrova bola približne v roku 1640 pred Kr. zničená masívnym výbuchom, prepadla sa do mora. Výbuch vyvolal aj obrovské vlny cunami, ktoré siahali až do výšky takmer 40 metrov.

PROFITIS ILLIAS
– najvyššia hora ostrova

Presúvame sa na horu Profitis Illias, a to 566 m n. m. s kláštorom. Bezpochyby je považovaná za najvyššiu na ostrove. Tento mužský kláštor je doslova ikonický a žije si svojim vlastným životom. Podľa informácií, ktoré dostávame by v ňom v súčasnosti mali byť 9 mnísi. Nechcú byť nikým rušení, fotenie odmietajú. V malej predajni sme tu našli ich výrobky, ako napr. medík, ručne vyrábané mydlá z medu alebo
z lupeňov ruží, či olivový olej alebo sušené paradajky, ale aj víno. Samozrejme, nechýbajú ani pátričky, či ikony a mnohé ďalšie sakrálne predmety. Veľa turistov sem nechodí, panuje tu ticho a pokora.

ZAUJÍMAVOSŤ
Pýchou kláštora je miestna knižnica, v ktorej sa dajú nájsť vzácne rukopisy a unikáty, napr. aj niekoľko zväzkov z Nového a Starého zákona. Kláštor je zasvätený prorokovi Eliášovi.

EMPORIO
– stredoveký labyrint

Ďalšia naša cesta smeruje do dedinky Emporio, ktorá leží na úpätí hory Profitis Illias. Stredoveké úzke uličky sú lemované kostolíkmi s bielou omietkou a nádhernými zvonicami tak typickými pre toto miesto. Ľahko sa v nich stratíte, pripomínajú labyrint, ktorý mal svoj význam najmä v minulosti. Dozvedáme sa, že jaskynné domy boli postavené ako pevnosť na ochranu obyvateľov pred pirátmi. Priamo v srdci Emporio sa nachádza Kasteli – hradné mesto, ktorého steny sú vyrobené z injektáže s obsahom vulkanických látok. Z najvyššieho bodu dedinky máme celý ostrov ako na dlani.

ZAUJÍMAVOSŤ
Po ceste hore naďabíte na množstvo kaplniek a kostolíkov. Jeden sme navštívili aj my. Deduško nám podáva sviečku, aby sme ju zapálili, rituál je pravoslávny, tak ako takmer všade na ostrove. Ak máte drobné, dajte ich starčekovi, poteší sa.

Rozprávková OIA
Čarovné mesto Oia je považované za jedno z najromantickejších miest na svete. Nenavštíviť Oiu počas pobytu na Santorini by bol hriech. Práve tu nachádzame v čo najväčšom množstve povestné biele domčeky s modrými strechami vytesané do skál. Vulkanický svah je doslova nimi ovešaný. Kúzelné výhľady a kaskády, uličky plné butikov, taverničiek, reštaurácií… V nohách máme kopec kilometrov, je čas na neskorý obed. Odporúčame reštauráciu KARMA, ktorá nesklame. Výborné grécke jedlo ako jahňacie stehno s mrkvovým pyré alebo delikátne mini kebabíky s ryžou či zemiakmi. Alebo povestná musaka. Dobré je aj čapované miestne pivo Mythos.

Dezertík, samozrejme, baklava. Oia je drahá. Ročne ju navštívia milióny turistov najmä kvôli západu slnka. My tu však na toto nádherné divadlo nečakáme, lebo prekrásny výhľad slnka môžeme pozorovať aj na miestach, na ktoré chodí len málo ľudí. A na také máme šťastie cestou do hotela. Caramela Café bar Sunset je to pravé miesto, kde zažijeme ohromujúci západ slnka, pri ktorom si vychutnáme Mohito.

AKROTIRI a bájna Atlandíta
Naše dobrodružstvo za poznávaním ostrova pokračuje návštevou gréckych Pompejí Akrotiri. Toto starobylé mesto je považované za bájnu Atlantídu. Ako sme už spomínali, kedysi v nej žilo viac ako 30 – tisíc obyvateľov a bolo zničené erupciou Theranu v 16. storočí pred Kr. Pochované pod sopečným popolom, ale zachovali sa nám jeho ruiny. Z toho, čo vidíme a počujeme, usudzujeme, že minojská civilizácia bola veľmi vyspelá. Dozvedáme sa aj to, že vtedajší obyvatelia prali v moči, do ktorého pridávali rôzne esenciálne oleje…

ZAUJÍMAVOSŤ
Grécky archeológ Spyridon Marinatos, ktorý v roku 1967 objavil toto minojské mesto, prišiel o život veľmi banálnym spôsobom. Zahynul v roku 1974 pri páde na nálezisku, keď kontroloval ako postupujú archeologické práce. Teda zomrel pri práci, ktorú tak veľmi miloval.

Druhá tragédia sa tu odohrala pred pár rokmi, keď na turistov spadla strešná konštrukcia a jeden človek zomrel. Náhoda? Alebo sa opäť nahnevali Bohovia? Pokračujeme do interaktívneho múzea stratenej Atlantídy neďaleko dedinky Megalohori. V 9D projekcii prežívame znovu zemetrasenie, sopečnú erupciu a cunami, všetko sa s nami kýve a točí, kropia nás vodou. Je to desivé, dávam si dole okuliare. Manžel vydržal a preniesol sa v čase až do konca. V múzeu diskutujeme aj s Platónom a odhaľujeme jeho cestu.

ZAUJÍMAVOSŤ
Prvé múzeum na svete venované mýtu o bájnej Atlantíde. Žite mýtus!

Vstupné: 14 eur na osobu.

PERISSA – najkrajšia pláž
Šum mora, relax, kúpanie… jedným slovom Perissa Beach. Leží len 13 km od hlavného mesta a je považovaná za najkrajšiu pláž ostrova. Čierny lávový piesok a krištáľovo čistá voda. Celá je posiata barmi a reštauráciami, slnečníkmi a ležadlami. My sme si vybrali Apollon. Ponúka fantastické miešané drinky a dobré jedlo. Ak si zakúpite drink, alebo niečo na pitie, máte ležadlá grátis. Vychutnávame si jahodové Daiquiri, nápoj Ernesta Hemingway-a. Sú však aj prevádzky a hotely, v ktorých si zaplatíte 25 eur za ležadlo a ešte aj za drink. Na pláži Perissa sme odskúšali aj reštauráciu Perissa a Black Beach. Odporúčame obe.

Ďalšie krásne pláže: Vlychada Beach, kde chodí menej ľudí, lebo ju nepoznajú a Červená pláž (Red Beach), v ktorej sa však neodporúča kúpať. Aj napriek zákazu, to však mnohí turisti robia.

Naše postrehy a niekoľko faktov
Z pôvodných 30 – tisíc obyvateľov dnes na ostrove žije len 12 – tisíc. Väčšina z nich obýva ostrov v čase letnej turistickej sezóny. Ročne však Santorini navštívi cca 5 miliónov turistov (takmer jedno Slovensko). Miestni obyvatelia sú milí, až niekedy dotieraví. Najmä, ak Vás „zvolávajú“ do svojej reštaurácie alebo baru. Všeobecne je Santorini drahé. Je zvykom nechávať sprepitné, dokonca, čo nás nepríjemne prekvapilo, čašník si ho vypýtal sám (a stalo sa to na viacerých miestach). Grécke raňajky v hoteli sú jednotvárne a nemajú veľký výber.

Suveníry sa dajú kúpiť po celom ostrove, niekde lacnejšie a niekde drahšie, pričom všade ponúkajú takmer totožný sortiment. Vo väčšine prevádzok a obchodov sa dá platiť kartou, ale až nad 5 eur. Bankomaty nájdete na mnohých miestach, za jeden výber je poplatok 3,95 eur.

Jazdí sa tu na starých autách so starými katalyzátormi, ktoré určite životnému prostrediu neprospievajú. Oni si však z toho ťažkú hlavu nerobia a na nejakú uhlíkovú stopu zvysoka kašlú. Cesty sú v katastrofálnom stave. Jazdí sa bez predpisov, dokonca ostrovania ani nezastavujú na dopravnej značke „STOP“. Požičovne áut sú tu na každom kroku.

PET fľaše sa tu nezálohujú a prakticky ich nájdete po celom ostrove a aj odpadkové zákutia.

Na turistami preplnenom ostrove sa bežne dá stretnúť s nápisom: Private area. Turisti dosť často vstupujú miestnym do ich súkromia, a čo je pochopiteľné, im sa to nepáči.

Je tu veľa túlavých mačičiek a psíkov, ale je o nich postarané, dostávajú granulky a vodičku. Za miestnu atrakciu tu považujú vozenie sa na oslíkoch. Cestovka, cez ktorú sme išli, to nemá ani v programe. Vozenie turistov na somárikoch by malo byť už čoskoro zakázané, čo je veľmi pozitívna správa. Žiadne zvieratko nesmie byť týrané.

NAŠE ODPORÚČANIE

Fira, hlavné mesto Santorini, Vás privíta tradičnou kykladskou architektúrou. Po jej prehliadke sa určite zastavte na výborný obed alebo večeru do reštaurácie Pelican Kipos. Robia tam vynikajúce souvlaki, grilovaného tuniaka a grécky šalát. Príjemné prostredie plné kvetov a rastlín len umocní tento kulinársky zážitok.

S láskou zaznamenali manželia Dobroslava a Peter Franekovci
Za skvelú dovolenku a svadobnú cestu ďakujeme Victory Travel!

Lekárske noviny júl-august/2023
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *