Ružový október – nepodceňujte prevenciu, príďte si dať vyšetriť prsníky

Jediná návšteva u lekára môže zachrániť život. Taký obrovský význam môže mať preventívne vyšetrenie prsníkov. Presne to je dôvod, prečo lekári zdôrazňujú ich význam, prečo sa aj Nemocnica Poprad pripojila k tohtoročnému Ružovému októbru. Aby bolo viac zachránených životov. Na pacientoch je to jediné, ale najdôležitejšie – prísť sa dať vyšetriť.

Karcinóm prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien a celkovo je v prvej trojke všetkých onkologických ochorení. Napriek obrovskej osvete, napriek skvelému vybaveniu a perfektným odborníkom na oddelení diagnostickej a intervenčnej rádiológie  v Nemocnici Poprad, napriek tomu, že samé cítia, že by mali prísť, ešte veľa žien pravidelné prehliadky prsníkov zanedbáva alebo dokonca ignoruje. Práve preto je tu ďalší Ružový október a ružová stužka ako medzinárodný symbol boja proti rakovine prsníka a celkovej snahe dostať toto ochorenie pod kontrolu. Nemocnica Poprad na október pripravila viacero preventívno-propagačných akcií.

Prvou je, že každý októbrový utorok, okrem 17. októbra, môžu prísť ženy na mamografiu do nemocnice aj bez objednania.  ,,Vždy v čase od 7.45 do 9.00 hod, ak majú žiadanku od svojho lekára ich vyšetríme u nás na rádiológii v Poprade na počkanie. Vyšetrenie je určené pre ženy vo veku 50 až 69 rokov, treba si priniesť aj predchádzajúcu obrazovú dokumentáciu, ak je k dispozícii,“ hovorí MUDr. Gabriela Kusková z ODIR Nemocnice Poprad. 

Ďalšími akciami je osveta v podobe informačných letákov, vysvetľovania významu skríningovej mamografie, ktorá dokáže odhaliť aj tie najmenšie nálezy na prsníkoch. ,,Rýchle zistenie a včasná intervencia je pri liečbe karcinómu prsníka extrémne dôležitá. Pokrok medicíny dnes dokáže toto ochorenie trvalo vyliečiť s výbornou prognózou do budúcna, ženy však musia prísť včas. Čas je to, čo nevieme vrátiť späť, preto je prevencia tak dôležitá,“ vysvetľuje primár ODIR MUDr. Michal Heržák, MPH. Práve jeho oddelenie si ružový október pripomenie aj nosením ružových tričiek.

Ružový október je  mesiacom, kedy vyjadrujeme aj silnú podporu všetkým ženám, ktoré prekonávajú alebo už prekonali rakovinu prsníka. O rakovine prsníka je potrebné otvorene a bez strachu hovoriť, či už s pacientmi alebo aj ich rodinami. Napriek enormnej snahe lekárov každoročne si toto ochorenie vyžiada stovky úmrtí. ,,Každá žena po 40. roku veku života by mala pravidelne, raz za dva roky  absolvovať mamografické vyšetrenie, ak nemá žiadne problémy či príznaky. Odporúčanie im dá ich lekár, zväčša gynekológ, vyšetrenie je bezplatné a bezbolestné. Skríningová mamografia je bezpečná a neprekračuje povolenú úroveň ožiarenia žien pri vyšetrení, má vynikajúce rozlišovacie schopnosti.
Výhoda absolvovania skíningovej mamografie na preverenom skríningovom pracovisku v Nemocnici Poprad spočíva v istote vysokokvalitného výsledku posúdeného dvoma lekármi, aby sa predišlo nesprávnemu vyhodnoteniu nálezov, v ústretovosti pri objednávaní ale najmä v nadväznosti odborných vyšetrení v prípade potreby ,“ vysvetľuje MUDr. Gabriela Kusková. Skríningová mamografia je najspoľahlivejšia metóda na  odhaľovanie nádorov prsníka, a to aj v počiatočnom štádiu. Vo všeobecnosti platí, ak má žena akékoľvek problémy s prsníkmi, treba ihneď vyhľadať svojho lekára alebo gynekológa. V Nemocnici Poprad v rámci skríningu rakoviny prsníka lekári ročne odhalia okolo 20 prípadov rakoviny prsníka u bezpríznakových žien.

Foto: Freepik

Zdroj: Nemocnica Poprad, a.s., TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *