V popradskej nemocnici pomáhajú pacientom s rakovinou prostaty unikátnou operáciou

Pacientom s karcinómom prostaty pomáhajú unikátnou operáciou. Urologické oddelenie Nemocnice Poprad a.s. ako jediné pracovisko na východnom Slovensku realizuje laparoskopické 3D radikálne prostatektómie – vyoperovanie prostaty. Títo pacienti majú veľmi dobrú perspektívu prežitia. Popradskí špecialisti operujú pacientov z celého Slovenska. Najlepší spôsob, ako podchytiť rakovinu prostaty je prevencia a pravidelné prehliadky.

Karcinóm prostaty patrí do trojice najčastejších nádorov u mužov. Ak sa podchytí vo včasnom štádiu, je šanca na úplné vyliečenie. Predpokladom zistenia tohto onkologického ochorenia je však pravidelná návšteva urológa. Samotné ochorenie totiž v prvotných štádiách nemá žiadne, alebo len rôzne nešpecifické príznaky. Muži sa nemusia báť, vyšetrenie prostatického špecifického antigénu (PSA), ktorý je prvotným signálom, že môže ísť o rakovinu prostaty sa robí zo vzorky krvi. Ak sa ochorenie potvrdí, onkológ určí najvhodnejší spôsob liečby. Závisí od umiestnenia nálezu, štádia, možnosti operácie, celkového zdravotného stavu a spôsobu života muža. U vybraných pacientov sa pristupuje k tzv. radikálnej prostatektómii – odstráneniu prostaty.

,,Je to  operačný zákrok, ktorý sa robí mužom s rakovinou prostaty v lokalizovanom štádiu. Výhodou zákroku je výborný prehľad v malej panve – kde sa nachádza prostata, vynikajúce  zobrazenie štruktúr vďaka 3D technológii a minimum komplikácií. Pre pacienta je  výhodou rýchlejšie zotavenie a skoré prepustenie z nemocnice do domácej liečby,“ hovorí MUDr. Erik Chorvát, primár urologického oddelenia Nemocnice Poprad.  ,,O tom, či je u pacienta vhodná takáto liečba sa rozhodujeme na základe viacerých vyšetrení: biopsia prostaty, hodnota PSA, nálezy na scintigrafii, magnetickej rezonancii prípadne CT a, samozrejme, aj celkový zdravotný stav pacienta je faktorom, ktorý zvažujeme.“

Operačné zákroky tohto typu patria medzi najnáročnejšie laparoskopické operácie v urológii. V popradskej nemocnici patria k lídrom v tomto odbore, začali ich realizovať už  v roku 2016. ,,Tento rok predpokladáme, že sa dostaneme na číslo  40-50 takýchto operácií. Pacientov máme z rôznych regiónov Slovenska, samozrejme, najviac sú zastúpení pacienti z východného Slovenska,“ dodáva primár MUDr. Chorvát.

O tom, že popradskí špecialisti majú v tomto smere bohaté skúsenosti, svedčí aj fakt, že realizujú aj ukážkové operácie pre kolegov z iných nemocníc. V závere septembra si takúto operáciu pozreli aj kolegovia z urologického oddelenia FNLP v Košiciach, kde plánujú takúto operatívu takisto zaradiť do svojho portfólia.

Radikálna prostatektómia je operácia, pri ktorej sa odstraňuje prostata spolu so semennými mechúrikmi. Súčasťou operácie je aj odstránenie panvových lymfaticých uzlín. Je indikovaná u pacientov s karcinómom prostaty, ktorí majú perspektívu prežitia viac ako 10 rokov.

Zdroj, foto: Nemocnica Poprad, a.s., TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *