Popradská nemocnica využíva špeciálnu metódu na liečbu žlčového systému

ERCP – na prvý pohľad štyri záhadné písmenká. V modernej medicíne však ide preferovanú metódu endoskopického zákroku na žlčových cestách a pankreatickom systéme. Popradská nemocnica má tento moderný spôsob liečby vo svojom portfóliu už niekoľko rokov, najdôležitejšie sú komfort pacienta a erudovanosť zdravotníkov pri samotných zákrokoch. Do budúcna nemocnica plánuje ďalší rozvoj v tejto oblasti.  

,,Endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia (ERCP) je endoskopicko-rádiodiagnostická a terapeutická metóda, ktorú používame pri zobrazení žlčových ciest a pankreatických vývodov. Využíva sa najčastejšie u pacientov s diagnostikovanými žlčovými kameňmi, zúžením žlčovodov či už benígnych či malígnych, riešime tiež pooperačné komplikácie na žlčovodoch a určité ochorenia pankreasu,“ vysvetľuje MUDr. Ján Mikloš, zástupca primára oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Poprad. V rámci tejto metódy špecialisti odstraňujú žlčové kamene a iné útvary, zavádzajú špeciálne výstuže – tzv. stenty, odoberajú vzorky na cytologické vyšetrenie. V rámci tejto metódy sa pacienti pripravujú aj na ďalšie nadväzujúce operácie.  

Túto metódu nemocnica zaviedla už v roku 2017 a odvtedy zrealizovala zákroky u takmer 1500 pacientov z celého východného Slovenska. Princípom metódy je zavedenie ohybného endoskopu cez ústa, hltan, pažerák, žalúdok do tenkého čreva. V dvanástniku lekár nájde spoločné ústie žlčových ciest a vývodu podžalúdkovej žľazy. Do neho vstrekne kontrastnú látku, lekár tak výborne vidí do žlčových ciest a podžalúdkovej žľazy.

Výhodou tejto metódy je jej efektívnosť, spoľahlivosť a šetrnosť k pacientovi, ktorý môže nemocnicu zvyčajne opustiť do pár hodín a mnohokrát sa tak vyhne náročnejšej operácii. Práve šetrnosť a rýchlosť sú dôvody, prečo nemocnica chce v rozvoji ERCP napredovať. ,,Našou ambíciou je zaviezť tzv. cholangioskopiu – makroskopické zhodnotenie a cielenú biopsiu zúženia žlčových ciest a následné ,,rozbíjanie“ kameňov s využitím lasera a endosonografie, ale aj ďalšie terapeutické a intervenčné možnosti, ktoré sa stále rozširujú s cieľom miimalizovať tradičné chirurgické výkony,“ objasňuje ambície MUDr. Mikloš. ERCP sa vykonávajú tak u žien ako u mužov, najmladšia pacientka, ktorej bolo realizované ERCP v popradskej nemocnici  mala 15 rokov.

Zdroj, foto: Nemocnica Poprad, a.s., TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *