Viete, o čom rozmýšľa a čo všetko zvažuje lekár, ktorý zachraňuje životy? 

Najmodernejšie poznatky z oblasti intenzivistickej medicíny a záchrany ľudských životov. Aj lekári, ktorí každý deň v práci a mnohí i mimo nej, vďaka nevyspytateľnému osudu zachraňujú životy, sa pravidelne vzdelávajú. Dnes sa darí prinavrátiť k životu aj prípady, ktoré by pred pár rokmi nemali ani teoretickú šancu na záchranu. A to všetko vďaka stále novým a novým poznatkom v medicíne, vďaka snahe učiť sa, a predovšetkým vďaka vynikajúcim odborníkom a ich nepretržitému nasadeniu pomáhať tým najťažším pacientom. Nemocnica Poprad v tejto oblasti ide stále dopredu. Je totiž prvá na rane pre tie najťažšie prípady v širokom okolí.

Nemocnica Poprad pripravila pre svojich mladých nádejných intenzivistov dvojdňové školenie Slovenskej spoločnosti anestéziológie a intenzívnej medicíny. Primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v Poprade MUDr. Ladislav Brugoš, ktorý mladým medicínskym zdravotníkom spolu s kolegami prednášal, vedie tím 30 anestéziológov a intenzivistov. Tí sa podieľajú na vedení anestézie v rámci všetkých chirurgických odborov balansovanej, kombinovanej anestézii na mesačnej báze približne pri 1600 operačných výkonoch. Zároveň sa venujú liečbe kriticky chorých pacientov na oddelení intenzívnej medicíny.

Už 13. národný kurz bol venovaný problematike umelej pľúcnej ventilácii, komplikáciám po neurochirurgickej operácii, anestézii po cisárskom reze a predovšetkým konkrétnym prípadom. ,,Na kazuistikách pacientov odliečených na OAIM Poprad  boli  odprezentované diagnostické a liečebné  postupy , ktoré sú nevyhnutné na zlepšenie celkového outcome pacientov v kritickom stave. Názov zdelenia reflektoval na malé, ale dôležité odlišnosti v celkovom náhľade na pacienta zo strany ošetrujúceho personálu v intenzivistickej starostlivosti v porovnaní so stabilizovaným  pacientom na hladkom lôžku alebo pripravovaným na elektívne operačné výkony. Intenzivista by sa mal v hromade informácií, ktoré mu poskytuje súčasná úroveň medicíny, cielene zamerať na tie, ktoré vedú k stabilizácii vitálnych funkcií a hlavne hľadať príčinu kritického stavu pacienta,“ hovorí MUDr. Brugoš.

Pre lekárov intenzivistov je primárna alebo sekundárna záchrana ľudského života každodennou rutinou. Hranica medzi životom a smrťou je v týchto prípadoch veľmi tenká. Preto je tak dôležité rýchle a správne rozhodovanie.

,,Nemocnica Poprad ročne rieši približne 250 kriticky chorých pacientov, ktorých odlieči s priemernou dobou hospitalizácie 6 dní,“  dopĺňa primár MUDr. Ladislav Brugoš, elitný leader intenzivistov a anestéziológov z Popradu.

Zdroj, foto: Nemocnica Poprad, a.s., TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *