Voľby sú pohľad do zrkadla

„Je po voľbách zvykajte si,“ znie výrok klasika. Isto si zvykneme na to, že každé ráno nebudeme počúvať citové prejavy nevyrovnanej osoby, ktorá poobede obráti a drsným štýlom bude bezočivo obhajovať úplný opak. Bude vám chýbať chaotické rozhodovanie o financiách, keď na šialenú lotériu išli ťažké milióny? Bude vám chýbať nominácia podivných osôbok, ktoré nepokazia len to, na čo nesiahnu?

Mali sme jedinečnú šancu naučiť sa byť občanmi. Občania totiž nie sú len distribútori správnych lístkov do urny raz za štyri roky. Občania sa musia zaujímať o kontrolu politikov. Už by nemuseli byť iba opice, dezoláti alebo najnovšie spodina, ale aktéri politického života. Veď sa, aká maličkosť, rozhoduje doslova o ich životoch. Ich hlas tvorí šachovnicu, na ktorej sa rozhoduje celé volebné obdobie. Túto politickú hru má volič právo zrušiť, ak sa mu niečo nepozdáva.

V časoch minulých boli občania odkázaní iba pozerať sa, trpieť a (zbytočne) umierať. Nemali dosah na nič vo svojom štáte. Občan je viac, ako experimentálna matéria, ktorá nemá svoju vôľu. Podľa môjho skromného názoru je práve toto demokracia. Stále je tu dosť politikov, ktorí po neúspešných voľbách požadujú výmenu nevďačného národa. Namiesto toho, aby sa pozreli do zrkadla. Pubertálne deti taký
pohľad nemajú radi. Pre občanov je zrkadlom parlament a jeho zloženie odzrkadľuje ich vôľu.
Zvykajte si na svoj obraz v zrkadle.

Mgr. Jozef Dermek
editor Lekárskych novín

Lekárske noviny september/2023
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *