Dnes je modrý pondelok – najdepresívnejší deň v roku

Vianočné a novoročné sviatky sú za nami, celý rok 2024 pred nami a má dokonca 366 dní. Máte pocit, že sa vám nič nechce, že nemáte elán do ničoho, že sa rozbiehate pomaly a máte obavy, aký celý ten rok bude? Nezúfajte, všetky tieto pocity sú v poriadku a špeciálne v tento deň. Presne dnes totiž máme Modrý pondelok, čiže Blue monday – najdepresívnejší deň v roku.

Tretí januárový pondelok je od roku 2005 označovaný ako Modrý pondelok, čiže Blue Monday. Britský psychológ Cliff Arnall pomocou viacerých premenných a jedinečného vzorca vypočítal, že v poradí tretí pondelok v novom roku je dňom, ktorý prevažná väčšina ľudí pociťuje ako najdepresívnejší. Zásluhu na tomto nelichotivom označení má vraj viacero faktorov, ktoré súvisia s definitívnym koncom krásnych a bohatých vianočných sviatkov, precitnutím do reality chladných, studených zimných dní, kedy sa skoro stmieva a ľuďom chýba slnko i svetlo, ale i uvedomenie si zlyhania z nedodržania novoročných sľubov, ktoré si počas Silvestra oduševnene dávali. Pod dobrú náladu sa nepodpíšu ani kilá navyše,  či nepomer medzi príjmami a výdavkami.

Ťažko povedať, či je možné vypočítať akýmkoľvek vzorcom duševné rozpoloženie človeka. Je potrebné taktiež rozlišovať, či ide o pociťovanie smútku, ktorý má krátke trvanie, alebo či ide naozaj o chorobný stav, čiže depresiu, ktorú nemožno v žiadnom prípade podceňovať  a je potrebné vyhľadať odborníka a začať s liečbou.

Zdôverujme sa o pocitoch

Problematika depresie je veľmi obšírna a zložitá téma. „Depresívne poruchy sa môžu objaviť v každom veku a u každého jedinca. Jednoznačný protektívny faktor neexistuje. Považujú sa za ochorenia, ktoré majú biologický podklad, teda ich vznik súvisí s narušením funkcie mozgu. Prejaviť sa môžu, ale nemusia spúšťacími faktormi, akými sú nadmerný stres, nedostatok spánku, nesprávny režim dňa, experimentovanie s návykovými látkami vrátane alkoholu,“ zodpovedala otázku, či existujú možnosti prevencie voči depresii MUDr. Zuzana Horvátová, MPH, primárka psychiatrického oddelenia FNsP J. A. Reimana Prešov.

Skúsená odborníčka ďalej uviedla, že predchádzanie  depresívnym  poruchám by malo súvisieť so všeobecnými krokmi na zachovanie dobrého stavu zdravia: „Dôraz sa kladie na potrebu dostatočného oddychu (či už aktívneho alebo pasívneho), dostatočne dlhého spánku (7-8 hodín denne), racionálneho stravovacieho režimu, pohybu na čerstvom vzduchu, obmedzenia alkoholu a v neposlednom rade v zachovávaní kvalitných medziľudských kontaktov a vzťahov. Nemenej dôležité je o depresívnych poruchách komunikovať so svojimi blízkymi a v prípade závažného narušenia fungovania sa o pomoc obrátiť na odborníka- psychológa alebo psychiatra. Súčasné medicínske a terapeutické možnosti dokážu prinavrátiť depresívnemu človeku späť radosť zo života. Netreba sa preto báť o pomoc požiadať.“ Modrý pondelok teda netreba podceňovať, ale ani preceňovať

Foto: Image By freepik

Zdroj: FNsP J.A. Reimana Prešov, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *