JANUÁR – MESIAC POVEDOMIA O RAKOVINE KRČKA MATERNICE

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) poukazuje na Mesiac povedomia o rakovine krčka maternice zdôraznením práce, ktorú svet ešte musí urobiť na elimináciu tejto choroby do konca tohto storočia, a propagovaním možností, ktoré sú k dispozícii na dosiahnutie tohto cieľa. Hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice je pretrvávajúca infekcia vysokorizikovými typmi ľudského papilomavírusu (HPV), ktoré sa prenášajú sexuálnym kontaktom a sliznicami. V roku 2020 bola rakovina krčka maternice diagnostikovaná 604 000 ženám na celom svete a približne 342 000 žien na túto chorobu zomrelo. Pritom toto ochorenie patrí k tým, ktorému sa vie predísť a vie sa aj – pri včasnom záchyte – dobre liečiť a vyliečiť.

Krajinám zostáva už len 6 rokov na splnenie cieľov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktoré pomôžu eliminovať rakovinu krčka maternice v tomto ambicióznom časovom rámci. Nedávny výskum vedcov z IARC a partnerských inštitúcií naznačuje, že tieto ciele sa nesplnia, ak krajiny nerozšíria skríningové programy, nezlepšia pokrytie očkovaním proti HPV a nerozšíria prístup k cenovo dostupnej liečbe. Ak chceme eliminovať rakovinu krčka maternice ako problém verejného zdravia, všetky krajiny musia dosiahnuť a udržať mieru výskytu menej ako 4 nové prípady rakoviny krčka maternice na 100 000 žien ročne. Dosiahnutie tohto cieľa spočíva na troch kľúčových pilieroch a zodpovedajúcich cieľoch:

  • Očkovanie: 90 % dievčat plne očkovaných vakcínou proti HPV do veku 15 rokov;
  • Skríning: 70 % žien vyšetrených pomocou vysokovýkonného testu vo veku 35 rokov a opäť vo veku 45 rokov;
  • Liečba: 90 % žien s prekancerózou liečených a 90 % žien s invazívnou rakovinou manažovaných.

Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien a zomrie cca 200 žien. Primárnou prevenciou je očkovanie proti HPV. Na Slovensku je od mája 2022 zavedené bezplatné očkovanie 9-valentnou vakcínou pre deti vo veku medzi 12-13.tym rokom, od decembra 2023 aj pre deti do dosiahnutia 15.teho roku života. Sekundárnou prevenciou je skríning. Bezplatný skríning, teda onkonkontrola rakoviny krčka maternice, je určená pre ženy vo veku od 23 do 64 rokov. Onkokontrola pozostáva z odberu testovacej vzorky na cytologické vyšetrenie. Vykonáva sa počas preventívnej gynekologickej prehliadky pomocou PAP testu každé tri roky.

Onkokontrolu na Slovensku absolvuje 38 % žien, na pozvánky zdravotných poisťovní príde na onkokontrolu 21,2 % z pozvaných žien.

Viac info: www.onkokontrola.sk

ÍSŤ NA ONKOKONTROLU JE OK!

Zdroj: MZ SR, TS

Foto: FreepikPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *