Je to podvod, zneužili moje fotky a meno!!!

Vo faceboooku sa propaguje kadečo. Od gumipušiek, kuchynského riadu, športových potrieb až po produkty, ktoré by mali slúžiť pre ochranu zdravia, čiže lieky. V takých prípadoch sa často dočítate o zázračných preparátoch, ktoré vám vyliečia zničené kolená, vylepšia ostrosť zraku, odstránia krčové žily, alebo zväčšenú prostatu vrátia do normálu. Obyčajne ich propagujú vychýrení profesori z najlepších kliník alebo aj geniálni študenti. Keď sa na vec pozriete bližšie, zistíte, že tí ľudia neexistujú.

Niektorí fejsbúkoví propagandisti sa neštítia nijakých podlostí, keď zneužijú mená konkrétnych a verejne známych osobností lekárov alebo aj pacientov. Dočítate sa, že Lucia Siposová, (v antireklame) uvidíte aj jej fotografiu) jedna z najznámejších slovenských herečiek, jedenásť rokov trpela cukrovkou. O hroznej diagnóze vedela len jej rodina. Chronický stres a neracionálna strava ju priviedli na hranu života a smrti kvôli „cukrovému moru“. Ako aj iným diabetikom jej predpísali metformín. Užíva ho viac ako desať rokov. Padla do mdlôb, keď sa dozvedela, že jej tento liek otrávil organizmus. Toľko sa dočítate na FB. Keď sa však spojíte so známou slovenskou herečkou a kabaretiérkou Luciou Siposovou, dozviete sa, že nikdy netrpela na cukrovku a kvôli podvodnej informácii na FB jej viacero ľudí otravuje život.

Pred časom sa na FB objavila reklama na zázračný liek Cardio NRJ, ktorý stopercentne vylieči hypertenziu a zlikviduje riziko infarktu. Pod bombastickým titulkom SLOVENSKÝ KARDIOLÓG PREKVAPIL CELÝ SVET ho vehementne odporúčal známy kardiochirurg profesor Viliam Fischer. Keď som mu zatelefonoval, či stojí za tou reklamou, odvetil, že niekto zneužil jeho meno. Keď kšeftár s liekom zistil, že profesor Fischer podal sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, pokojne zmenil meno lekára a reklama fičala ďalej. V posledných dňoch sa na FB objavila informácia:

„Senzačná správa na dnes – v našej krajine začala charitatívna kampaň na distribúciu kvalitného prípravku, ktorý pomáha pri regenerácii kĺbov – Depanten. Každý obyvateľ našej krajiny, ktorý potrebuje pomoc pri bolestiach kĺbov, môže vyplniť prihlasovací formulár a získať Depanten. Situáciu nám pomôže objasniť MUDr. Jozef Almási, odborník v oblasti reumatológie, hlavný odborník Centra pre štúdium kĺbových ochorení.“

Pre zvýšenie hodnovernosti uvedú pracovisko MUDr. Almásiho najmodernejšiu Nemocnicu Bory. V príspevku uverejnili fotografiu doktora Almásiho a dokonca publikovali rozsiahly rozhovor s ním, v ktorom vysvetľuje zázračné pôsobenie lieku. Popredný slovenský ortopéd v ňom rozoberá fázy, pri ktorých sa za štyri týždne užívania prípravku Depanten jeho pacienti zbavia prejavov osteoartrózy alebo artritídy, dokonca aj v najťažšom štádiu, mnohí na ochorenie raz a navždy zabudnú. Obnovenie poškodeného kĺbu po štyroch týždňoch od aplikácie gélu Depanten. Keď som sa na to opýtal priamo doktora Jozefa Almásiho, odpísal mi: „Prosím, nahláste, že je to podvod, zneužili moje fotky a meno.“

V tomto prípade bol predajca ešte rafinovanejší. Keď zistí, že by ste mali záujem a poskytnete mu číslo telefónu, zavolá vám príjemný ženský hlas a prečíta vám podrobnú správu o zázračných účinkoch lieku. Potom vás bude presviedčať, že k úplnému vyliečeniu musíte vybrať šesť balení, a to nie je 39 Eur, ako je to v ponuke, ale 205. Keď sa opýtate, či za ním skutočne stojí ortopéd Jozef Almási, uistí vás: „Samozrejme.“ Len tak mimochodom, táto reklama sa šíri viaceré zdroje: Number 2, Med Forum, Neha Tanwar, Geranium Grace a Medinfo. Keď do diskusie napíšete, že v reklame ide o podvod, tak váš komentár vymažú a kšeft ide ďalej.

Nechcem sa vyjadrovať ku kvalite a účinku propagovaných produktov, ale zverejnená reklama sa začala zneužitím mena, a to by malo byť podľa našich zákonov trestné. Pre FB je typické, že sa promptne likvidujú politicky nekorektné prejavy, ba dokonca kvôli nim vypínajú jednotlivých účastníkov. Zaujímavé, že podvodné reklamy prevádzkovateľom FB neprekážajú.

Myslím si, že by sa týmito praktikami mali začať zaoberať lekárske komory a v spolupráci s právnikmi či počítačovými expertmi z polície, vypracovať systém, ktorým by mali chrániť svojich členov a postihnúť autorov podvodov.

Peter Valo
Spisovateľ, publicista

Lekárske noviny január-február/2024
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *