Blíži sa leto a naša pokožka bude opäť vystavená slnečným lúčom: Aké zmeny  na svojej koži by sme si mali všímať a kedy je nevyhnutná operácia?

Ako sa vyjadrila MUDr. Soňa Babjáková, lekárka  Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca, mnohí ľudia sú ešte stále presvedčení, že z letnej dovolenky by sa mali vrátiť „dochrumkava“ opálení. A práve to môže byť chyba. Pri nechránenom opaľovaní dochádza k zápalovej reakcii kože s poškodením buniek a následným potenciálnym vznikom kožného nádoru. Chirurgickému odstraňovaniu rôznych druhov kožných a podkožných nádorov s následnou rekonštrukciou tkaniva sa venujú aj v šačianskom zdravotníckom zariadení.

Ako dokáže pacient rozlíšiť, že niečo nie je v poriadku a je potrebné vyhľadať pomoc na vašom pracovisku, na ktorom sa okrem liečby popálených pacientov venujete aj léziám a nádorom?

V dnešnej dobe sú pacienti, hlavne prostredníctvom internetu, dostatočne vzdelaní na to, aby pri každej podozrivej zmene na svojej koži vyhľadali dermatológa alebo plastického chirurga. Existujú dve základné skupiny kožných lézií. Do prvej patria nezhubné ložiská – napríklad pigmentové znamienka a škvrny, kožné výrastky farby kože, bradavice a pod.. V tej druhej sa vyskytujú zhubné druhy kožných nádorov, najčastejšie ide o bazocelulárne a spinocelulárne karcinómy a o jeden z najzhubnejších nádorov vôbec – malígny melanóm.

Čo všetko je dôležité vedieť o kožných léziách, tumoroch, aké sú ich prejavy?

Bežnému laikovi stačí vedieť, že by si mal všimnúť hlavne zmeny na pigmentovaných znamienkach, a to náhle zväčšovanie, ostrovčekovité stmavnutie, nepravidelnosť pigmentácie alebo vznik hrbolčekov na povrchu. Pri nepigmentovaných ložiskách, hlavne u starších ľudí, ide o zmeny v zmysle šupinkatenia, vzniku drobných vriedkov a krvácania na povrchu. Čím skôr príde pacient k lekárovi, tým jednoduchšie a efektívnejšie môžeme ložisko odstrániť.

V akých prípadoch je nevyhnutná operácia?

Ku každému pacientovi pristupujeme individuálne. Je vhodné, ak príde aj s dermatoskopickým vyšetrením od dermatológa, čo nám niekedy uľahčí rozhodovanie, aký zvolíme ďalší postup. Ak ide o neškodné typy určitých kožných lézií, tie môžeme odstrániť CO2 ablačným laserom, prípadne elektrokauterom. Keď musíme poslať odstránené ložisko na histologické vyšetrenie, pacient podstupuje chirurgický zákrok. Vo väčšine prípadov postačuje lokálna anestézia v kombinácii s premedikáciou pacienta. Niektoré menšie ložiská sa dajú odstrániť ambulantne, pri komplikovanejších alebo väčších ložiskách je vhodnejšie, ak je pacient hospitalizovaný. Je samozrejmé, že takéto typy zákrokov sú plne hradené zdravotnou poisťovňou. 

Ako vyzerá pooperačná starostlivosť?

V prípade, že sme defekt po odstránení nádoru riešili lalokovou plastikou, pacient je zvyčajne na 2. – 3. deň prepustený z nemocnice. Po prepustení prichádza opäť na plastickú ambulanciu na 7. – 14. deň na vybratie stehov a je poučený, ako sa má o pooperačné jazvy starať. Ak má sklon k tvorbe hrubých jaziev, aplikuje si na ne silikónové plátky v kombinácii s tlakovou masážou a je ďalej sledovaný na našej ambulancii.

Hrozí pri týchto diagnózach recidíva?

K recidíve môže dôjsť vtedy, keď nádor nie je kompletne odstránený. To sa môže stať v prípade, ak sa ložisko nachádza na miestach, kde je ťažké ho vybrať s dostatočným bezpečnostným lemom, napríklad pri vnútornom kútiku oka. Potom je pacient sledovaný dermatológom alebo onkológ ešte odporučí dodatočnú rádioterapiu. Na miestach, kde si môžeme dovoliť rozšíriť bezpečnostný lem, realizujeme reoperáciu.

Existuje aj nejaký spôsob prevencie?

Prevencia súvisí s príčinami vzniku nádorov, jednoznačne je to ochrana pred UV žiarením aplikáciou opaľovacích krémov s ochranným faktorom 30 – 50, ktorá je u nás dosť podceňovaná. Ľudia sú stále presvedčení, že z letnej dovolenky by sa mali vrátiť „dochrumkava“ opálení. A práve pri nechránenom opaľovaní dochádza k zápalovej reakcii kože s poškodením buniek a následným potenciálnym vznikom kožného nádoru. Typickým príkladom je vytvorenie zhrubnutých pigmentovaných šupinkatých ložísk najčastejšie na tvári, trupe a rukách, takzvaných keratóz, ktoré vznikajú po slnení a sú považované za prekancerózu, pričom veková hranica sa posúva smerom nadol. Našťastie, takéto lézie sa dajú elegantne odstrániť ablačným CO2 laserom, ktorý používame na našej plastickej ambulancii v Cassovare.


Zdroj, foto: AGEL SK, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *