ŠÚKL informuje o stiahnutí lieku METFOGAMMA 500 tbl film 120×500 mg aj z úrovne pacientov

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku Metfogamma 500 tbl flm 120×500 mg (blis.PVC/Al), kód ŠÚKL 33922, z trhu. Sťahovanie predmetného lieku sa vzťahuje na šaržu číslo 307122.

Liek sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární, zdravotníckych zariadení a pacientov.

Dôvodom stiahnutia predmetnej šarže lieku Metfogamma 500 tbl flm 120×500 mg (blis.PVC/Al) z trhu je nesúlad v označení vonkajšieho a vnútorného obalu lieku (500 mg tablety v blistri sú zabalené vo vonkajšom obale s označením 850 mg). Zistený nedostatok v kvalite lieku Metfogamma 500 predstavuje možné bezpečnostné riziko pre zdravie pacientov.

Pacientov, ktorí majú balenie vyššie uvedenej šarže lieku žiadame, aby tieto balenia (aj v prípade, že sú už otvorené), vrátili preferenčne do lekárne, v ktorej bol liek vydaný. Pokiaľ to nie je možné, pacienti môžu liek vrátiť do hociktorej inej lekárne. Pacientom, ktorým bolo vydané balenie lieku Metfogamma 500 zo šarže 307122, bude v lekárni vydané balenie z inej šarže lieku.

Na čo sa liek používa:

Liek Metfogamma 500 je indikovaný na liečbu Diabetes mellitus 2. typu u dospelých a detí vo veku od 10 rokov. Metfogamma 500 sa používa u pacientov, u ktorých diétne opatrenia a cvičenie nestačia na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi. Používa sa najmä u pacientov s nadváhou.

Po stiahnutí dotknutej šarže lieku z trhu sú na Slovensku dostupné ďalšie nedotknuté šarže rovnakého lieku Metfogamma 500. Dostupné sú aj náhrady lieku s rovnakým liečivom a terapeutickými indikáciami.

Zdroj: Štátny ústav pre kontrolu liečiv, TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *