STANOVISKO LEKÁRSKEHO ODBOROVÉ ZDRUŽENIA K ROZHODNUTIU VLÁDY K NÁRODNEJ NEMOCNICI RÁZSOCHY

LOZ konštatuje, že vláda SR na dnešnom svojom rokovaní potopila roky pripravovaný projekt Národnej nemocnice Rázsochy aj keď je v najviac rozpracovanej – finálnej podobe a podľa analýzy vypracovanej počas tretej vlády Roberta Fica boli Rászochy jednoznačne vyhodnotené ako najlepšie miesto na výstavbu národnej nemocnice. Podľa medializovaných informácií pani ministerka Dolinková rozhodnutie nestavať pripravené Rázsochy spravila na základe analýzy financovanej finančnou skupinou Penta, dnes aj na základe tejto analýzy rozhodla aj vláda. Zároveň upozorňujeme, že týmto rozhodnutím vláda porušila aj zmluvu s Lekárskym odborovým združením.

Ako uviedol predseda LOZ Peter Visolajský: ,,Na výstavbu národnej nemocnice Rázsochy mal štát hotový projekt a boli schválené všetky potrebné potvrdenia, bolo potrebné už len schválenie od ministerstva životného prostredia a štát mohol do pár mesiacov začať stavať komplexnú Národnú nemocnicu na Rázsochách. Namiesto toho vláda na návrh ministerky Zuzany Dolinkovej schválila prístavbu k nemocnici v Ružinove. Kde sa najprv bude musieť zbúrať mestský zimný štadión s dvoma halami (aj s novopostavenou halou v roku 2009) a následne ho budú musieť za štátne peniaze postaviť na inom mieste. Takisto bude zrejme musieť byť zbúraný úplne nový heliport s automatickým rozmrazovaním pristávacej plochy za 2,2 milióna eur. Ako nám oznámilo ministerstvo, len povoľovacie procesy na dostavbu Nemocnice Ružinov „budú podľa optimistického scenára“ trvať minimálne 4 roky .”

1. LOZ upozorňuje, že štát nemá na danú výstavbu kúpené všetky pozemky a nemá povolenie na celkovú výstavbu, poslancom mesta Bratislavy nebola predložená zmena územného plánu či návrh na odkúpenie pozemkov a stavieb. Štát sa týmto rozhodnutím vlády dostal do nevýhodnej vyjednávacej pozície. Aj v prípade ústretovosti zo strany hlavného mesta Bratislavy môže zmena územného plánu trvať minimálne pol roka až rok. Až po nej môže prísť k zabezpečeniu stavebného povolenia. Odhadovaná doba čakania na povolenia na výstavbu v tejto lokalite môže byť až štyri roky. Pritom podľa analýzy z čias vlády Roberta Fica, samotný projekt výstavby národnej nemocnice v Ružinove má horšie dáta ohľadom dopravnej dostupnosti ako majú Rázsochy, v Ružinove chýbajú aj možnosti rozšírenia do budúcnosti.

,,Stavať národnú nemocnicu sme vraj nemohli, lebo sme búrali skelet, potom základovú dosku na Rázsochách a keď výstavbe na Rázsochoch už nič nebránilo, bolo zrejme treba nájsť inú lokalitu, kde je viac problémov. Pýtame sa v koho záujme je predraženie a spomalenie výstavby národnej nemocnice o niekoľko rokov? Po dnešku je jasné, že Slovensko nebude mať národnú nemocnicu. Dostavbu v Ružinove za to považovať nemôžeme, pretože nepokryje komplexne všetky oddelenia,” pokračoval P. Visolajský. Ministerstvo na dostavbu v bratislavskom Ružinove nemá žiadne povolenia a ani pozemky, čo zjavne zdrží výstavbu. Ministerstvo ide stavať v zastavanej oblasti, s nepriaznivou dopravnou situáciu a samotný projekt sa týmto predraží.

Výsledkom dnešného schválenia vládou je len fakt, že občania na národnú nemocnicu budú musieť ďalej čakať alebo vôbec nebude, zároveň nespĺňa štandard koncovej nemocnice, nemá dostatočný priestor na budúci rozvoj, ani na skutočný kampus pre študentov. Toto všetko bude stáť daňových poplatníkov obrovské peniaze navyše. Ako nám MZ SR 28.5.2024 oznámilo, nie je jasné, či v projekte Ružinov bude i nová lekárska fakulta, ktorá mala byť súčasťou Rázsoch. “My lekári nerozumieme prečo vláda koná v neprospech občanov a našich pacientov a potápa pripravený projekt Národnej nemocnice, Projekt národnej nemocnice, ktorý už bol na dosah, je dnes vládou potopený” uzavrel predseda LOZ.

MUDr. Peter Visolajský,
predseda Lekárskeho odborového združenia

Foto: MZ SR

Zdroj: LOZ, TS
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *