Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oslavuje 60 rokov

Štátny ústav pre kontrolu liečiv už šesť dekád plní dôležitú úlohu v oblasti ochrany a podpory verejného zdravia na Slovensku. Dohliada na účinnosť, bezpečnosť a kvalitu liekov a zdravotníckych pomôcok s dôrazom na záujmy pacientov.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv vznikol 17.  júna 1964 v Bratislave ako oblastný ústav Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v Prahe. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa zo štátneho ústavu stala rozpočtová organizácia podriadená Ministerstvu zdravotníctva SR, pod ktorého gesciou je dodnes.

„Aj keď sa obyvatelia Slovenska so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv priamo nestretávajú, naša inštitúcia je dôležitou súčasťou každodenného života. Dohliadame na to, aby boli všetky lieky a zdravotnícke pomôcky bezpečné, účinné a kvalitné.“ uviedol riaditeľ štátneho ústavu Roman Dorčík.

Významný vplyv na súčasnú podobu ŠÚKL-u má zákon o lieku, ktorý sa začal formovať v 90-tych rokoch 20. storočia. Vďaka tejto legislatíve a jej novelám získal štátny ústav rozsiahlejšie kompetencie v oblasti regulácie liekov a zdravotníckych pomôcok, klinických skúšaní, či v rámci inšpekčnej činnosti.

Dôležitým míľnikom v histórii je rok 2004, keď Slovenská republika vstúpila do Európskej únie. ŠÚKL sa stal súčasťou siete európskych liekových agentúr, kde sa postupne čoraz viac zapájal do odborných činností. V roku 2018 štátny ústav po prvý krát viedol centralizovanú registráciu lieku ako hlavný odborný posudzovateľ.  

„Sme hrdí na všetky doterajšie úspechy našej liekovej agentúry. Rád by som poďakoval každému, kto sa počas uplynulých 60 rokov podieľal na plnení poslania Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv – či už ide o zamestnankyne a zamestnancov, verejnosť alebo odbornú obec,“ uzavrel Roman Dorčík.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa neustále vyvíja a modernizuje, aby mohol efektívne a spoľahlivo dohliadať na bezpečnosť, kvalitu a účinnosť liekov a zdravotníckych pomôcok na Slovensku. Zaujímavosti z dejín ŠÚKL-u, ale aj starostlivosti o verejné zdravie, budeme postupne uverejňovať na našich profiloch na Instagrame, Facebooku a LinkedIne.

Zdroj: Štátny ústav pre kontrolu liečiv, TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *