Chceli by ste predať alebo kúpiť ambulanciu?

Tak ako v živote, aj v podnikaní môže nastať situácia, ktorá bude viesť k plánu podnikanie ukončiť. To platí aj v prípade prevádzkovania ambulancie. Lekár sa môže rozhodnúť ukončiť svoju činnosť a za tým účelom predať svoju zabehnutú ambulanciu. Prípadne, naopak, je možné začať poskytovať zdravotnú starostlivosť v rámci vlastnej ambulancie formou odkúpenia už existujúcej. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako je možné realizovať predaj/kúpu ambulancie.

FORMY PREVÁDZKOVANIA
Ambulanciu je možné prevádzkovať:

  • ako právnická osoba v podobe obchodnej spoločnosti (najčastejšie spoločnosti s ručením obmedzeným) alebo
  • ako fyzická osoba – podnikateľ.

Práve s ohľadom na právnu formu prevádzkovania ambulancie, je potrebné potom rozlišovať aj možnosť predaja/kúpy danej zabehnutej ambulancie. V prípade, ak lekár prevádzkuje ambulanciu ako fyzická osoba – podnikateľ, reálna možnosť prevodu ambulancie na iného lekára sa ukazuje len, ak lekár, ktorý chce svoju ambulanciu predať, založí obchodnú spoločnosť a ambulanciu začne prevádzkovať v rámci založenej obchodnej spoločnosti. Po tom, ako bude ambulancia prevádzkovaná ako obchodná spoločnosť, možno rozmýšľať nad jej predajom. V tomto článku sa budeme venovať situácii predaja/kúpy ambulancie, ktorá už vystupuje ako obchodná spoločnosť.

K PREDAJU/KÚPE JE POTREBNÁ ZMLUVA O PREVODE OBCHODNÉHO PODIELU
Podstatou predaja ambulancie vystupujúcej ako obchodná spoločnosť je to, že predávajúci lekár prevedie na kupujúceho lekára svoj obchodný podiel, ktorý vlastní v danej obchodnej spoločnosti. Samotná kúpa už existujúcej ambulancie vystupujúcej ako obchodná spoločnosť, ktorá prešla celým procesom založenia a povolenia na jej prevádzkovanie, sa preto realizuje na základe zmluvy o prevode obchodného podielu. Podľa ust. § 115 ods. 4 Obchodného zákonníka sa vyžaduje, aby zmluva o prevode obchodného podielu mala písomnú formu. Zároveň podpisy oboch strán (prevádzajúceho – predávajúceho lekára aj nadobúdateľa – kupujúceho lekára) musia byť úradne osvedčené. Okrem zmluvy o prevode obchodného podielu je potrebné pripraviť aj ďalšie dokumenty, ktorými sa odsúhlasí predaj ambulancie, a to najmä:

  • rozhodnutie jediného spoločníka, ak ambulanciu prevádzkuje obchodná spoločnosť s jedným spoločníkom, resp. zápisnica z valného zhromaždenia, ak má obchodná spoločnosť viacero spoločníkov.
  • podpisové vzory nových konateľov a ďalšie.

MYSLITE PRI KÚPE AMBULANCIE VŽDY TRI KROKY DOPREDU!
Pri kúpe už zabehnutej ambulancie by si mal dávať pozor najmä ten, kto ju odkupuje. Zabehnutá ambulancia má ako obchodná spoločnosť svoju históriu, ktorá môže do budúcna ovplyvniť jeho nového vlastníka. Pred kúpou je preto jednoznačne potrebné oboznámiť sa s účtovnými dokladmi a so všetkými zmluvnými vzťahmi (zmluvy s poisťovňami, pracovné zmluvy so zamestnancami, ale aj prípadné zmluvy o pôžičkách alebo lízingoch atď.). Dôležité informácie o histórii obchodnej spoločnosti je možné zistiť cez portál www.finstat.sk, ktorý obsahuje finančné a právne dáta o jednotlivých obchodných spoločnostiach. Portál vám poskytne prehľadné informácie o prípadných exekúciách, súdnych sporoch, ale aj o ziskoch a stratách spoločnosti. Audit ambulancie môžete prenechať aj na spoločnosti, ktoré sa výkonu auditov spoločností pred ich prevodmi zaoberajú.

ODKÚPENIE AMBULANCIE NEZABUDNITE OHLÁSIŤ NA PRÍSLUŠNÉ ÚRADY
Odkúpenie ambulancie prináša pre toho, kto nadobudol ambulanciu, najmä ohlasovaciu povinnosť voči jednotlivým orgánom a úradom. Odkúpenie je nevyhnutné nahlásiť zdravotným poisťovniam, s ktorými má nadobudnutá ambulancia uzatvorené zmluvy. Odkúpenie ambulancie je tiež potrebné nahlásiť na príslušný samosprávny kraj, ktorý ambulancii vydal povolenie na prevádzkovanie.

NEZABUDNITE SI ZRUŠIŤ LICENCIE
Zdravotnícki pracovníci (aj lekári) vykonávajú svoje povolanie na základe licencií, ktoré im vydáva príslušná komora zdravotníckych pracovníkov. V prípade prevodu ambulancie dochádza k zmene postavenia jednotlivých zdravotníckych pracovníkov, a to jednak lekára, ktorý predáva ambulanciu a zároveň lekára, ktorý ambulanciu kupuje. Licencie je potrebné zrušiť a vybaviť si nové licencie s ohľadom na to, aké postavenie bude mať po predaji/kúpe ambulancie ten – ktorý zdravotnícky pracovník, ktorý predával/kupoval ambulanciu.

ZAPLATENIE DANE Z PREDAJA AMBULANCIE
Ako sme už spomínali, pri predaji ambulancie dochádza, vlastne, k prevodu obchodného podielu.
V tomto prípade, ale netreba zabúdať na to, že z prevodu obchodného podielu sa platí daň z príjmov. Príjem z prevodu obchodného podielu, totižto, v zmysle zákona o dani z príjmov podlieha zdaneniu. Daň z prevodu obchodného podielu uhrádza ten, kto svoju ambulanciu predáva, pretože jemu z predaja plynie príjem. Pri určovaní výšky príjmu, z ktorého sa daň bude vypočítavať, sa vychádza zo sumy, za ktorú prevádzajúci previedol svoj obchodný podiel v spoločnosti na nadobúdateľa obchodného podielu. Pre toho, kto ambulanciu predáva, však priamo zo zákona o dani z príjmov vyplýva možnosť znížiť si základ dane, z ktorého bude musieť daň zaplatiť. Ako odpočítateľný výdavok sa berie vklad, ktorý prevádzajúci vložil do spoločnosti pri jej založení.

Príklad
Lekár A predáva svoju ambulanciu, pričom uzavrie s lekárom B zmluvu o prevode obchodného podielu. Podľa zmluvy o prevode obchodného podielu získa lekár A za prevod svojho obchodného podielu na lekára B sumu 9 500,- eur. Pri zakladaní spoločnosti, v ktorej má prevádzajúci lekár A svoj obchodný podiel, vložil lekár A do spoločnosti vklad vo výške 5 000, eur. Po prevode nesmie lekár A zabudnúť na to, že z prevodu musí zaplatiť daň. Daň bude platiť z rozdielu medzi sumou, za ktorú obchodný podiel predal a vkladom, ktorý do spoločnosti vložil pri jej založení, t. j. 9 500 – 5 000 = 4 500,- eur. Zo sumy 4 500,- eur zaplatí lekár A daň z príjmu.

Lekárske noviny máj-jún/2024

h&h PARTNERS, advokátska kancelária s.r.o

Obrázok: Moondance, Pixabay

Mgr. Lenka Kavarniková

JUDr. Tomáš Husovský

Lekárske noviny máj-jún/2024



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *