Bratislava, 18. 11. 2024 – 25. novembra 2024 sa v hoteli Crowne Plaza v Bratislave uskutoční výnimočné podujatie Nórsky deň ITAPA – Od výskumu k zmene, ktoré sa koná v rámci konferencie Jesenná ITAPA 2024. Podujatie sa zameriava na najnovšie inovácie v oblasti zdravotníctva, životného prostredia a technológií a ponúka jedinečnú príležitosť pre odborníkov zo Slovenska a Nórska stretnúť sa, vymeniť skúsenosti a diskutovať o najnovších trendoch, ktoré formujú budúcnosť týchto oblastí.
Nórsky deň ITAPA – od výskumu k zmene je jednodňové podujatie zamerané na zdravotníctvo, životné prostredie a technológie. Toto podujatie spája APEL, Univerzitu v Bergene a Nórsky inštitút pre výskum ovzdušia (NILU) na bilaterálnej slovensko-nórskej konferencii, čím sa vytvára jedinečná príležitosť využiť silné stránky týchto troch významných inštitúcií.
Nórsky deň ITAPA 2024 bude zahŕňať sériu prednášok, panelových diskusií a interaktívnych workshopov, ktoré sa zamerajú na niekoľko kľúčových tém:
Hlavné témy podujatia
1. Nórsko – krajina príležitostí – Nórsko je lídrom v oblasti digitalizácie zdravotnej starostlivosti, pokročilých medicínskych technológií a environmentálnych inovácií. Diskutovať sa bude o tom, ako môže spolupráca medzi Slovenskom a Nórskom prispieť k riešeniu globálnych výziev v oblasti zdravia. Mária Dušinská (NILU) a Mihaela Roxana Cimpan (Univerzita v Bergene) sa podelia o najnovšie poznatky a skúsenosti z nórskeho sektora.
2. Zdravie a inovácie v Európe – téma, ktorá sa zameriava na výzvy a príležitosti digitálneho zdravotníctva v súčasnej Európe. Alexandra Misci Hudecová (NILU) predstaví tému Good laboratory practise (GLP) ako súčasť inovačných procesov.
3. Monitorovanie životného prostredia a jeho vplyv na zdravi – environmentálny a ľudský biomonitoring sa stávajú kľúčovými nástrojmi v boji proti environmentálnym hrozbám. Odborníci ako Sivakumar Murugadoss (NILU), Mária Dušinská (NILU) a Erika Halašová (Jesseniova lekárska fakulta v Martine) budú diskutovať o tom, ako môžu inovatívne technológie zlepšiť prevenciu ochorení a ochranu verejného zdravia v súvislosti s environmentálnymi faktormi. Význam environmentálneho a ľudského biomonitoringu spočíva v ich schopnosti identifikovať potenciálne riziká pre ľudské zdravie a životné prostredie. Včasné varovanie pred environmentálnymi hrozbami môže viesť k prevencii chorôb a ochrane verejného zdravia.
4. Bio a nanomateriály v zdravotnej starostlivosti – sú prielomové technológie v medicíne a personalizovanej liečbe. Ivan Rios Mondragon a Markus Sakari Miettinen z Univerzity v Bergene predstavia najnovší výskum v tejto oblasti, ktorý môže výrazne zmeniť prístup k liečbe rôznych ochorení. Diskutovať sa bude aj o výzvach pri zavádzaní týchto materiálov do praxe a ich bezpečnosti v porovnaní s tradičnými materiálmi. V rámci Nórskeho dňa sa budú prezentovať výsledky v tejto oblasti z nórskej Univerzity v Bergene. Následná diskusia 3 odborníkov – Mihaela Roxana Cimpan (UiB), Ivan Rios Mondragon (Uib) a Oliver Štrbák (Martinské centrum pre biomedicínu) bude orientovaná na hlavné výzvy pri zavádzaní týchto inovatívnych materiálov do praxe.
Podujatie Nórsky deň ITAPA 2024 – Od výskumu k zmene sa uzavrie kľúčovým VIP workshopom, kde budú hlavnou témou možnosti nórsko-slovenskej spolupráce.
Účastníci workshopu budú mať príležitosť hlbšie sa ponoriť do otázky bilaterálnej spolupráce v oblasti výskumu, technológií a inovácií medzi Slovenskom a Nórskom a diskutovať o konkrétnych príležitostiach pre spoločné projekty v týchto oblastiach.
Registrácia: Podujatie je otvorené pre odborníkov a profesionálov zo zdravotníctva, výskumu, technológií a environmentálnych odborov. Podrobnosti o programe a registrácii nájdete na: www.itapa.sk
Toto jedinečné jednodňové podujatie poskytne príležitosť nielen na zdieľanie najnovších poznatkov a skúseností, ale aj na nadviazanie nových profesijných kontaktov a podporu inovácií, ktoré môžu mať priamy dopad na zlepšenie verejného zdravia a ochranu životného prostredia.
O konferencii ITAPA:
Konferencia ITAPA je jednou z najprestížnejších udalostí zameraných na digitálne inovácie v oblasti verejnej správy, technológii a zdravotníctva. Tento rok sa konferencia sústreďuje aj na globálne výzvy v oblasti zdravia a životného prostredia a prináša praktické riešenia a inovatívne prístupy, ktoré pomôžu formovať budúcnosť.
Podujatia ITAPA sú už 23 rokov najdôležitejšou platformou na Slovensku pre oficiálne stretnutie štátnych a verejných predstaviteľov so zástupcami súkromného sektora v oblasti inovácií, modernizácie a digitalizácie spoločnosti. Kongresu ITAPA a jej ďalších podujatí sa každoročne zúčastnia desiatky renomovaných spíkrov zo Slovenska i sveta, stovky hostí a významné média.
Spoločne za zelenú, konkurencieschopnú a inkluzívnu Európu.
Podujatie podporili:
Zdroj, grafika: ITAPA, TS
- Minister zdravotníctva Kamil Šaško rokoval na Rade ministrov zdravotníctva EÚ
- Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nezmluvnej ambulancii
- Slovensko sa inšpiruje Centrom princeznej Máximy v Holandsku pri rozvoji detskej onkológie
- Pacientska poradňa ,,Nie rakovine Prešov“ oslavuje 2 roky
- Národná súťaž HIV/AIDS prevencie 2024
- UNLP Košice aktivovala traumatologický plán, stovky zdravotníkov zvládli simulovaný nápor zranených
- V kežmarskej nemocnici pomáha štvornohý liečiteľ – Canisterapeut Goro
- NCZI prináša prehľadné prvé onkologické skríningy za roky 2021 – 2023
- AGEL SK sa ostro ohradil voči tvrdeniam lekárskych odborov: Za zlú kvalitu zdravotníctva nemôžu regionálne nemocnice
- Nórsky deň ITAPA 2024 – Od výskumu k zmene
- Otvorená reakcia primárov oddelení Nemocnice AGEL Krompachy na článok v Denníku SME
- Novembrová výzva pre zdravie mužov – dajte si urobiť test PSA
- Užívajme lieky zodpovedne – rezistencia na antibiotiká ohrozuje nás všetkých
- Nové horizonty liečby Hidradenitis suppurativa – acne inversa
- Ako peľ vplýva na ľudí vzhľadom na ročné obdobie a región
- Gustáv Husák v SNP
- Chceli by ste predať alebo kúpiť ambulanciu?
- Lekári v Povstaní
- Dievčatko so železnou rukou
- Syndróm rýchlych úsudkov
- Celé Slovensko oslavovalo Deň kávy
- Vírusy západonílskej horúčky a Usutu na Slovensku: Hygienici a vedci si vzali komáre pod drobnohľad
- Do konca októbra môžu poistenci prehodnotiť zmenu svojej zdravotnej poisťovne
- Nemocnica AGEL Levice prosí darcov krvi o pomoc
- Ľudovít Štúr v zdraví a chorobe
- Stratení v systéme: Ako reálne pomôcť seniorom a ich príbuzným?
- Mikroenkapsulovaný butyrát sodný a synbiotiká v liečbe pacientov so syndrómom dráždivého čreva
- V UNLP Košice pribúdajú prípady intoxikácie hubami
- Ďalšia finančná injekcia pre mobilné hospice
- Negatívne následky infekcie COVID-19 v slovenskej populácii
- Stiahnutie lieku Trandolapril-ratiopharm z trhu
- ROZPOČET PRE ZDRAVOTNÍCTVO JE KONSOLIDAČNÝ
- Kam zmizli umiernení ľudia?
- Európska lieková agentúra (EMA) začala prehodnocovať bezpečnosť liekov obsahujúcich finasterid a dutasterid
- UNLP si pripomína 20. výročie od prvej transplantácie obličkyod živého darcu
- Ministerstvo zdravotníctva predlžuje výzvu na podporu psychiatrických stacionárov
- Svetový deň duševného zdravia 2024: Podpora ľudskosti je pre duševné zdravie kľúčová
- MZ SR – Vyjadrenie Zuzany Dolinkovej
- Rezort zdravotníctva upravuje úhrady potravín pre celiatikov
- Stanovisko APAZ k prijatým konsolidačným opatreniam v oblasti zdravotníctva