Je to smutný až alarmujúci fakt, doslova zlá skutočnosť. Každý rok klesá – z rôznych dôvodov – počet aktívnych poskytovateľov primárnej zdravotnej starostlivosti pre dospelých. Občanov, ktorí takto stratia svojho lekára vzápätí absorbuje aktívna sieť poskytovateľov služieb v danej oblasti. O tom ako odvrátiť trend, ale najmä o tom ako zabezpečiť dostupnosť primárnej zdravotnej starostlivosti pre dospelých občanov SR, diskutovali zástupcovia agilného Združenia všeobecných lekárov pre dospelých Slovenskej republiky počas diskusného fóra v Trenčíne 2. decembra 2023 pod nedvojznačným názvom Budem mať svojho všeobecného lekára v roku 2034?
K mimoriadne dôležitému stretnutiu sa vraciame v rozhovore s trojicou jeho iniciátorov, organizátorov a aktérov v jednom. K téme sa vyjadrujú odborníci naslovovzatý, ktorých čitatelia Lekárskych novín určite dlhodobo vnímajú ako presvedčivé a presvedčené autority: MUDr. Rastislav Zanovit – predseda ZVLD SR, MUDr. Ján Hencel. MSc. – 1. podpredseda ZVLD SR a MUDr. Peter Marko, MPH – 2. podpredseda ZVLD SR.
Na úvod možno vysvetľujúco-osvetľujúca otázka. Prečo nie je dobré, keď občanov, ktorí stratia svojho všeobecného lekára, absorbuje sieť poskytovateľov služieb v danej oblasti?
Slovenská republika má asi polovicu všeobecných lekárov pre dospelých na počet obyvateľov oproti priemeru EÚ a OECD. Ak dnes nič nezmeníme, tak systém poskytovania zdravotnej starostlivosti veľmi pravdepodobne už o krátkych desať rokov skolabuje. Systémy zdravotnej starostlivosti, ktoré majú silný systém primárnej starostlivosti zvyčajne lepšie znášajú krízové situácie. Veľmi pravdepodobne zostávajúci poskytovatelia nebudú naďalej zvládať aktuálnu záťaž a dôjde k ďalšiemu zbytočnému presúvaniu pacientov do špecializovanej zdravotnej starostlivosti s následným preťažovaním systémov urgentnej starostlivosti – teda záchrannej zdravotnej služby, urgentných príjmov, ako aj ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Dá sa predpokladať aj ďalšie preťažovanie ambulantnej pohotovostnej služby, vzhľadom k horšie dostupnosti dennej starostlivosti u všeobecných lekárov. Dôsledkom zhoršenia dostupnosti všeobecných lekárov bude zhoršená dostupnosť ďalších zdravotníckych služieb – teda špecializovanej ambulantnej starostlivosti, ale aj záchrannej zdravotnej služby, urgentných príjmov a ústavnej zdravotnej starostlivosti. Predpokladať sa dá aj ďalšie zvýšenie počtu návštev pacientov u lekára, kde už dnes máme počet návštev jeden z najvyšších v EÚ aj OECD. Ak by počty všeobecných lekárov aj počet sestier v primárnej starostlivosti neklesali, tak by boli schopní ďalej rozširovať svoje kompetencie a nemuseli by z dôvodu nedostatku vlastných kapacít odosielať pacientov do špecializovanej starostlivosti.
Vhodnejší je podľa nás ale návrh riešení a proaktívny prístup. Bohužiaľ, od roku 2013, keď bol problém zhoršovania dostupnosti identifikovaný ako jeden z problémov poskytovania zdravotnej starostlivosti, prakticky k reálnemu riešeniu tohto problému nedošlo. Na jar roku 2022 bola prijatá stratégia primárnej starostlivosti. Práve k ich záverom diskutovali účastníci podujatia a našli spoločné riešenia. Súčasne sa zhodli na tlačovom výstupe. V závere účastníci diskutovali aj o ďalšom postupe, tak aby sa krízová situácia nedostatku personálnych kapacít začala riešiť spoločným koordinovaným postupom. Práve tento jednotný výstup a diskusia o koordinovanom postupe by mohla zabezpečiť obrat, resp. aspoň spomalenie kritického nedostatku personálu.
In medias res. Pán Dr. Peter Marko, úprimne ma potešilo, keď vo vašej úplne prvej reakcii hneď po skončení fóra ste mi povedali, že išlo o zlomové stretnutie. Vysvetlíte nám dôvody tohto svojho určite pozitívneho tvrdenia?
Tohoročné fórum ZVLD SR v Trenčíne o riešení financovania a riešení deficitu ľudských zdrojov v ambulanciách prvého kontaktu oslovilo aktuálnosťou relevantné strany: Ministerstvo zdravotníctva SR, zdravotné poisťovne, Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), odborné spoločnosti i profesijné združenia všeobecných lekárov. Podujatie prebehlo v nadväznosti aj na programové vyhlásenie novej vlády pre riešenie situácie vo všeobecnom lekárstve. Na kritický vývoj citlivo reagujú, reflektujú ho i primátori miest a starostovia obcí, ktorí sú členmi ZMOS-u. Zúčastnené strany jednotne potvrdili nevyhnutnosť zavádzania celého komplexu opatrení, vedúcich k stabilizácii ľudských zdrojov v prvom kontakte.
Spomínané fórum ste úspešne a prezieravo zorganizovali so zástupcami všetkých organizácií zastupujúcich všeobecných lekárov, so zástupcami MZ SR, zdravotných poisťovni, AOPP, ZMOS-u, VÚC, SZÚ a ďalších zástupcov zdravotnej starostlivosti. Naplnilo toto spektrum a potom aj účasť vaše predstavy a potreby fóra?
Sme radi, že väčšina oslovených poslala svojho zástupcu, že v tejto dôležitej verejnej diskusii nie sme sami, ktorí vidia situáciu tak, ako je opísaná vyššie. My nechceme pretláčať silové riešenie nášho názoru, ale chceme diskutovať so všetkými – najmä so zreteľom na pacienta.
Ktoré vystúpenia na fóre hodnotíte možno ako najpozitívnejšie a či ako najkonštruktívnejšie? Len čitateľom napoviem, že do diskusie sa zapojila napríklad aj hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková, štátny tajomník MZ SR Michal Štofko a predseda ZMOS-u Jozef Božik…
Veľmi si ceníme aktívnu účasť analytikov – pána Martina Smatanu a spomínaného štátneho tajomníka Michala Štofka. Aj ich aktívna účasť nám dáva záruku, že ľudia v našom segmente zodpovední za tento štát by problém mali brať vážne. O vážnosti situácie sú napríklad veľmi dobre informovaní zástupcovia ZMOS-u, ktorí nám vyjadrili podporu a rátame s nimi ako s významným partnerom pri riešení prezentovaného problému.
Treba jasne povedať, že téma dostupnosti všeobecných lekárov v nasledujúcich rokoch úzko súvisí s financovaním segmentu, resp. s potrebou navýšenia zdrojov na primárnu starostlivosť pre dospelých…
Dlhodobo poukazujeme, že segment všeobecných lekárov pre dospelých je takpovediac na chvoste, čo sa týka príjmov zo zdravotného poistenia. Nespochybňuje to ani Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR, ktorý na toto všetko v posledných dvoch rokoch tiež upozorňoval. Myslíme si, že nastavenie financovania by mal garantovať štát formou právnej normy, aby napríklad aj mladí lekári mali istotu, že sa im oplatí rozhodnúť sa pre prácu vo svojej ambulancii.
Podtitul jedného diskusného bloku bol 1 euro pre ŽIVOT. Bez akéhokoľvek spochybňovania – naozaj jediné euro mesačne na obyvateľa zabezpečí dodatočné zdroje, ktoré umožnia ročne zabezpečiť prírastok v priemere 2 lekárov + 4 zdravotníkov do každého okresu na Slovensku? Viem, že tieto zdroje navrhujete v súlade so stratégiou reformy primárnej starostlivosti aplikovať formou nového platobného mechanizmu.
Jednoznačne áno. Vypočítali sme to na 60 miliónov eur, ktoré treba naplánovať do primárneho kontaktu navyše tak, aby sa trend poklesu zdravotného personálu v primárnej starostlivosti zastavil. Tých 60 miliónov eur je 5 miliónov na 1 mesiac, čo je cca 1 euro na obyvateľa a na mesiac. Ak štát zdroje nenájde, tak sme otvorení hľadať podporu u našich pacientov, reálne sa podieľať na financovaní nových lekárov a sestier. Ak sa tento problém dobre odkomunikuje, je možné, že občania to pochopia a budú ochotní sa podieľať. Aj napriek tomu, že majú dosť vlastných výdavkov v iných oblastiach svojich životov. Aby bolo úplne zrejmé a jasne povedané – my tie financie nechceme pre seba, ale pre pacientov, pre nich a pre ich deti a vnúčatá!
V druhom bloku s poisťovňami ste sa bližšie zaoberali odpočtom prísľubu štátu navýšiť zdroje do segmentu o 20 percent. Aby sa zohľadnil najmä skokový rast personálnych nákladov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a rast energií…
LOZ-u (Lekárskemu odborovému združeniu) sa podarilo minulý rok „vytlačiť“ cenu práce lekára a sestry v ústavných zdravotníckych zariadeniach na úroveň, ktorá je pre mnohé ambulancie likvidačná. Zdravotné sestry si vedia nájsť lepšie platené miesto v nemocnici bez problémov. Týmto krokom sa trh výrazne deformoval a výsledkom môže byť len neprimerané a škodlivé zrýchlenie personálneho oslabovania ambulantného sektora. Preto sme chceli seriózne diskutovať aj o tomto probléme, lebo prísľub sme dostali.
Opäť bez akéhokoľvek spochybňovania. Veríte, že diskusiou na hlavnú a viaceré horúce témy ste dokázali rozhýbať autority zodpovedné za budúcnosť slovenského zdravotníctva? Ale napríklad aj širšiu odbornú verejnosť?
Keby sme neverili, tak toto fórum určite neorganizujeme! Každá takáto naša aktivita nás stojí množstvo energie a času, ktorý musíme niekde “nájsť”. My to robíme najmä kvôli našim pacientom, lebo vidíme, že sa rútime do priepasti.
Podujatie bolo venované pamiatke spoluzakladateľa ZVLD SR MUDr. Viliamovi Chromému.
pripravil Igor Válek
Foto: archív ZVLD SR
Lekárske noviny december/2023
- Syndróm rýchlych úsudkov
- Celé Slovensko oslavovalo Deň kávy
- Vírusy západonílskej horúčky a Usutu na Slovensku: Hygienici a vedci si vzali komáre pod drobnohľad
- Do konca októbra môžu poistenci prehodnotiť zmenu svojej zdravotnej poisťovne
- Nemocnica AGEL Levice prosí darcov krvi o pomoc
- Ľudovít Štúr v zdraví a chorobe
- Stratení v systéme: Ako reálne pomôcť seniorom a ich príbuzným?
- Mikroenkapsulovaný butyrát sodný a synbiotiká v liečbe pacientov so syndrómom dráždivého čreva
- V UNLP Košice pribúdajú prípady intoxikácie hubami
- Ďalšia finančná injekcia pre mobilné hospice
- Negatívne následky infekcie COVID-19 v slovenskej populácii
- Stiahnutie lieku Trandolapril-ratiopharm z trhu
- ROZPOČET PRE ZDRAVOTNÍCTVO JE KONSOLIDAČNÝ
- Kam zmizli umiernení ľudia?
- Európska lieková agentúra (EMA) začala prehodnocovať bezpečnosť liekov obsahujúcich finasterid a dutasterid
- UNLP si pripomína 20. výročie od prvej transplantácie obličkyod živého darcu
- Ministerstvo zdravotníctva predlžuje výzvu na podporu psychiatrických stacionárov
- Svetový deň duševného zdravia 2024: Podpora ľudskosti je pre duševné zdravie kľúčová
- MZ SR – Vyjadrenie Zuzany Dolinkovej
- Rezort zdravotníctva upravuje úhrady potravín pre celiatikov
- Stanovisko APAZ k prijatým konsolidačným opatreniam v oblasti zdravotníctva
- Buďte kľudný, máte celé pľúca
- Pacientka s myasténiou gravis podstupuje inovatívnu liečbu v prešovskej nemocnici
- Vznik a zánik právnych vzťahov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti medzi pacientom a poskytovateľom
- Pacient je konštruktívnym spolutvorcom liečby
- Lekári v SNP
- Na centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti v Bratislavskom kraji poputuje vyše 3,3 miliónov eur
- Skalická osmička: Už tento víkend môžete prispieť ku skvalitneniu života dvoch malých bojovníkov
- Prešovská nemocnica otvorila Mammacentrum
- Najčastejším dôvodom liečby drogovo závislých je závislosť na pervitíne
- V UNLP Košice začali očkovaciu sezónu proti chrípke
- Zdravý rozum a súčasná medicína
- Nepredvídateľná zrada
- Celiatici sa k dietetickým potravinám dostanú jednoduchšie
- Pripravovaný kongres Nové trendy v artroskopickej operatíve: Na ortopédov čakajú praktické workshopy, diskusie s odborníkmi a live operácie
- Môže lekár poskytovat’ zdravotnú starostlivost’ v domácom prostredí pacienta?
- Máte súrodenca so zdravotným postihnutím? Táto iniciatíva vás zaujme
- V pamiatkovo chránenej budove historického areálu UNLP pacientov vítajú vynovené priestory, pribudli moderné prístroje aj nová ambulancia
- Šálkou kávy podporíte predčasne narodené deti
- Na regionálne centrá integrovanej starostlivosti poputuje vyše 37,4 miliónov eur