V UNLP Košice začali očkovaciu sezónu proti chrípke

Zdravotnícki pracovníci Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice (UNLP) idú príkladom a očkujú sa proti chrípke. Vedenie nemocnice sa opätovne  rozhodlo zapojiť do celoslovenského projektu „Chránime našich pacientov, očkujeme sa proti chrípke“ a pripravilo svojim zamestnancom možnosť zaočkovať sa proti chrípke priamo na pracovisku. Zároveň pozývajú verejnosť na bezplatné očkovanie proti chrípke do svojho Vakcinačného centra, ktoré ako jediné na Slovensku je celoročne v prevádzke.

Začiatok očkovacej sezóny proti chrípke
„Očkovacím dňom vo Vakcinačnom centre UNLP na Rastislavovej 43 začíname sezónu očkovania proti chrípke. Vakcinačné centrum v Košiciach je pripravené privítať verejnosť a ponúknuť jej očkovanie proti chrípke. Vlani sme zaočkovali len proti tomuto ochoreniu vyše 700 ľudí,“ hovorí MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH, riaditeľ UNLP Košice.

Vo vakcinačnom centre sa budú môcť občania zaočkovať proti chrípke každý utorok, stredu a štvrtok v čase od 8:00 do 14:30 hod. „Na očkovanie nie je potrebné sa vopred objednať, podmienkou na zaočkovanie je byť zdravý bez príznakov respiračného ochorenia. V prípade pochybností je v centre lekár, ktorý posúdi zdravotný stav záujemcu o očkovanie. Sme pripravení zaočkovať 400 až 500 ľudí za týždeň. V prípade veľkého záujmu môžeme očkovacie kapacity zvýšiť. Zároveň je možné sa zaočkovať proti chrípke aj Covidu -19 naraz, teda oboma vakcínami v jeden deň,“ vysvetľuje zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice a LF UPJŠ, MUDr. Martin Novotný, PhD.

Chrípka vôbec nie je banálne ochorenie
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie s ochorením chrípky na celom svete súvisí 3–5 miliónov prípadov závažných ochorení a až 650 000 úmrtí ročne. „Chrípka môže mať veľmi ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a dokonca spôsobiť smrť. Môže viesť k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania, či zápalovým ochoreniam srdca alebo infarktu. Pacientom sa v dôsledku vírusovej infekcie môžu zhoršiť chronické zdravotné ťažkosti alebo ich môže postihnúť syndróm akútnej respiračnej tiesne,“ konštatuje prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice a LF UPJŠ.

Narastajúci objem vedeckých dôkazov potvrdzuje, že chrípka spôsobuje závažné kardiovaskulárne komplikácie aj u zdravých dospelých. Štúdia databázy dospelých pacientov nad 40 rokov bez akejkoľvek rizikovej predispozície dokázala 10 x vyššie riziko úmrtia na srdcový infarkt a 8 x vyššie riziko úmrtia na mŕtvicu do 3 dní po laboratórne potvrdenej chrípkovej infekcii v porovnaní s prípadmi bez ochorenia na chrípku.

Lekári idú príkladom
Na dnešnom očkovacom dni vo Vakcinačnom centre sa očkujú zdravotníci UNLP Košice. Vedenie nemocnice chce týmto krokom zlepšiť dostupnosť očkovania proti chrípke nielen obyvateľom regiónu, ale aj svojim zdravotníkom. „Zdravotníci prichádzajú do kontaktu s mnohými pacientmi, vrátane tých, ktorí sú zraniteľní alebo majú oslabený imunitný systém. Očkovanie zdravotníkov prispieva k celkovému zníženiu cirkulácie vírusu chrípky v nemocnici a tým aj riziku prenosu chrípky na našich pacientov. Zároveň je našou prioritou zabezpečiť plynulý chod nemocnice a minimalizovať nedostatok zdravotníckeho personálu počas chrípkovej sezóny“, dodáva riaditeľ  nemocnice Ľuboslav Beňa. „Sprístupnením očkovania proti chrípke širokej verejnosti chceme prispieť k zdraviu celej komunity. V našom Vakcinačnom centre sa môžu občania očkovať aj proti ďalším infekčným ochoreniam ako je COVID 19 a HPV vírus.“

Jednou z lekárok, ktorá sa každoročne očkuje proti chrípke, je doc. MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH, odborníčka na odborníčka na očkovanie rizikových osôb v špeciálnych situáciách. V klinickej praxi sa pomerne často stretávame so závažnými stavmi  a komplikáciami spojenými s chrípkou. Ako lekárka cítim zodpovednosť nielen za zdravie svojich pacientov, ale aj za zdravie celej komunity. Očkovanie je bezpečný a účinný spôsob prevencie. Verím, že týmto krokom povzbudím aj ostatných kolegov, aby sa pridali a chránili nielen svoje zdravie, ale aj zdravie pacientov a svojich blízkych rodinných príslušníkov.“

Slováci zanedbávajú prevenciu
Alarmujúci je počet osôb, ktoré boli v roku 2022 na Slovensku chránené pred chrípkou očkovaním. Bolo to len 4,8 % populácie. Znepokojujúci je hlboký prepad v zaočkovanosti osôb nad 59 rokov. V sezóne 2022/2023 sa proti chrípke zaočkovalo len 5,6 % seniorov. Pritom ide o najrizikovejšiu a najzraniteľnejšiu skupinu, ktorá je náchylná na závažné komplikácie spojené s chrípkou. Len pre porovnanie, v poslednej chrípkovej sezóne (2022/23) sa napríklad v Portugalsku zaočkovalo 83,2 % osôb v seniorskom veku a v Spojenom Kráľovstve 79,9 % seniorov.

Svetová zdravotnícka organizácia a Rada Európskej únie odporúča 75 % zaočkovanosť seniorov proti chrípke. Krajiny strednej a východnej Európy vykazujú oveľa nižšiu mieru očkovania v porovnaní so západnou Európou, Slovensko je v rebríčku zaočkovaných až na poslednom mieste.

„Chrípková sezóna sa na severnej pologuli oficiálne začína od 40. kalendárneho týždňa aktuálneho roka, teda začiatkom októbra a pretrváva približne do začiatku mája,“ uvádza MUDr. Veronika Tarkovská, vedúca Odboru epidemiológie RÚVZ Košice. V 38. kalendárnom týždni 2024 bolo v Košickom kraji spolu hlásených 7552 akútnych respiračných ochorení, z toho 320 prípadov bolo chrípke podobných ochorení. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v okrese Rožňava. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola hlásená u 0-5-ročných detí,“ dodáva epidemiologička.

Viac informácií na portáli ÚVZ SR – https://www.uvzsr.sk/web/uvz/chripka-a-aro

Južná pologuľa môže naznačiť vývoj chrípky
Údaje z tohtoročnej chrípkovej sezóny na južnej pologuli ukazujú, že sezónna chrípka naďalej predstavuje významnú hrozbu, spôsobujúcu mnoho chorôb, hospitalizácií a úmrtí po celom svete. Aktivita počas chrípkovej sezóny 2024 sa v krajinách južnej hemisféry líšila, avšak vo všetkých regiónoch bola zaznamenaná vysoká chorobnosť a hospitalizácie spojené s chrípkou.

Dve krajiny v Južnej Amerike a južnej Afrike zaznamenali veľmi vysoké úrovne chrípkového vírusu a tri juhoamerické krajiny zaznamenali skoršiu aktivitu v porovnaní s obdobím pred pandémiou COVID-19.[2]

Rizikové skupiny by sa mali chrániť pred chrípkou
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča očkovanie proti chrípke najmä pre tieto rizikové skupiny:

  • Tehotné ženy: Očkovanie je bezpečné vo všetkých štádiách tehotenstva a pomáha chrániť matku aj dieťa.
  • Starší ľudia nad 59 rokov: Riziko komplikácií z chrípky je u starších ľudí vyššie.
  • Deti od 6 mesiacov do 5 rokov: Malé deti sú náchylnejšie na vážne komplikácie.
  • Osoby s chronickými ochoreniami: Chrípka môže zhoršiť chronické ochorenie.
  • Zdravotnícki pracovníci: Sú v častom kontakte s pacientmi a môžu ľahko šíriť vírus.
  • Osoby žijúce v kolektívnych zariadeniach: Napríklad domovy dôchodcov, kde sa vírus môže rýchlo šíriť.

Očkovanie je najúčinnejšou prevenciou proti chrípke a pomáha znižovať riziko vážnych komplikácií.


[1] https://data.oecd.org/healthcare/influenza-vaccination-rates.htm

[2] https://www.cdc.gov/flu/spotlights/2023-2024/southern-hemisphere-flu.htm

Zdroj, foto: UNLP Košice, TS




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *