Za desať rokov pribudlo v Poprade o 60 % pacientov viac na urgentnom príjme

Lekári riešili aj prehltnutú dvojeurovku či ruženec

Urgentný príjem. Prvá záchrana v prípade, že je naše zdravie bezprostredne ohrozené, alebo bolesť z najrôznejších príčin neznesiteľná. Práve tam hľadáme pomoc a zverujeme sa odborníkom na zdravie 24 hodín denne, 7 dní v týždni a každý deň, hodinu či minútu, vždy, keď je to potrebné. Popradskí urgentní zdravotníci vlani ošetrili vyše 43 000 prípadov.  

Popradský urgentný príjem za posledné roky prešiel obrovskou zmenou, neporovnateľne sa zmenila kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, procesy triedenia a pohybu pacientov, aby ich príchod, vyšetrenie, diagnostika a liečba či hospitalizácia boli v zmysle najmodernejších medicínskych postupov vrátane najmodernejšej techniky. ,,Za rok 2023 sme na urgentnom príjme na všetkých ambulanciách ošetrili 43 156 pacientov, najviac, až vyše 19 300 prípadov sme mali na chirurgickej ambulancii urgentného príjmu. Je to najvyťaženejšie pracovisko bez ohľadu na obdobie či deň v týždni a prípadov stále pribúda,“ hovorí medicínska riaditeľka Nemocnice Poprad MUDr. Annamária Miháliková. Podľa dostupných údajov v porovnaní s rokom 2013 (26 767) je nárast pacientov až o 60 %. Nemocnica má svoje špecifiká najmä vzhľadom na spádovú oblasť, ktorú pokrýva a oblasť Vysokých Tatier, kde sa aj ich návštevníci stávajú pravidelne jej pacientmi.

Najčastejšie riešia lekári na urgentnom prípade úrazy hlavy, dolných a horných končatín, bolesti brucha, bolesti na hrudi a vysoký krvný tlak. ,,U starých ľudí to býva dehydratácia či zanedbaná liečba. Časté sú náhle cievne mozgové prípady, bolesti krížov, epilepsie, ale aj opilosť,“ hovorí Mgr. Katarína Poradová, vrchná sestra urgentného príjmu. Hoci sú zdravotníci na urgentnom príjme pripravení naozaj na všetko a žiadna služba nie je predvídateľná, aj ich občas niečo prekvapí. Vlani sme mali prípad muža, ktorého kopol pri práci dobytok a následne padol pod stroj, ktorý mu amputoval ruku. Priviezla ho letecká záchranná služba,“ hovorí skúsená odborníčka.  Medzi tie netradičné  patrí prípad 10-ročného chlapca, ktorý prehltol dvojeurovú mincu či 80-ročná seniorka, ktorá prehltla ruženec. Kurióznym, ale závažným bol prípad mladého muža, ktorého opakovanie bodol kamarát po hádke a bitke do brucha. ,,Po príchode do nemocnice najprv tvrdil, že spadol, ale jeho zranenie bolo tak závažné, že časť črevných kľučiek mal mimo stenu brucha. Našťastie, väčšina prípadov sa končí šťastne.

Mimoriadne ťažkú a nikdy nekončiacu prácu na urgentnom príjme v nemocnici komplikujú pacienti, ktorí tam vôbec nepatria, ale napriek tomu tamojších lekárov zaťažujú. ,,Na urgentný príjem nepatria choroby ako chrípka, teploty, úraz starší ako tri dni, urgentný príjem neslúži na predpis liekov a podávanie liekov. Urgentný príjem rieši akútne a život ohrozujúce stavy a tí najťažší pacienti majú vždy prednosť,“ objasňuje medicínska riaditeľka s prosbou na širokú verejnosť, aby všetci, ktorí o návšteve urgentu uvažujú tieto argumenty zvážili. 

Zdroj: Nemocnica Poprad, a.s., TS




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *