Dovolenka je čas bezstarostného relaxu, počas ktorého sa len málokto zamýšľa nad tým, že aj toto pohodové obdobie môže mať neblahý vplyv na naše zdravie. Aj počas dovolenky však prídete do kontaktu s nástrahami, ktoré môžu oslabiť imunitu či vykoľajiť celý chod organizmu. Ako sa vyhnúť nechcenému suveníru z dovolenkového obdobia?
Azda najčastejším problémom, s ktorým prichádzajú dovolenkári do kontaktu, sú alergie a intolerancie. Pri návšteve exotických destinácií nás prirodzene láka ochutnať miestnu gastronómiu. Ak ochutnávate pre vás nové potraviny, buďte opatrní. „Počas dovolenkovej sezóny majú ľudia viac možností prísť do kontaktu s potravinami, ktoré nemusí ich telo tolerovať. Ide najmä o ovocie a zeleninu, ktoré nie sú pre naše končiny typické, ale tiež ryby a morské plody,“ vysvetľuje riaditeľka odboru laboratórií AGELLAB Ing. Elena Gaboňová, pričom dodáva: „Alergiu a intoleranciu je možné odlíšiť najmä na základe rozdielnej rýchlosti nástupu reakcie. Pri alergii sa reakcia dostaví pomerne rýchlo, do niekoľkých minút od konzumácie, je typicky sprevádzaná pálením a opuchom slizníc a tráviacimi ťažkosťami. Pri intolerancii nastupuje reakcia omnoho neskôr, po niekoľkých hodinách až dňoch, pričom pacient pociťuje tráviace ťažkosti, malátnosť či bolesti hlavy.“ Pri balení kufrov preto nezabudnite aj na lieky proti alergii a ak sa u vás vyskytnú ťažkosti, objednajte sa po návrate z dovolenky na komplexné testy, ktoré preveria takmer 300 alergénov a viac ako 200 potravinových zdrojov pri intoleranciách.
Alergie však nekončia na tanieri – mnoho z nich môže spôsobiť aj hmyz. Reč pritom nie je iba o tropických krajinách, s návštevou ktorých sa spájajú rôzne povinné očkovania. Aj na území Slovenska dokáže hmyz poriadne znepríjemniť dovolenku. Od alergickej reakcie na uštipnutie komárom, cez nepríjemnú muchničku, až po dotieravé ovady. Majte preto vždy poruke repelent a v zálohe aj lieky proti alergickej reakcii a mastičku či gél na bodnutie hmyzom, ktoré zmiernia opuch a svrbenie. Obzvlášť pozor si dajte na čoraz viac premnožené kliešte, ktoré môžu prenášať kliešťovú encefalitídu alebo lymskú boreliózu. Po uštipnutí sledujte miesto vpichu a váš celkový stav – ak sa u vás objavia príznaky podobné chrípke, vyhľadajte všeobecného lekára. „Až 40 % prípadov kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy prebehne bezpríznakovo, človek teda nezistí, že sa nakazil, kým nepríde druhá fáza, ktorá je omnoho nebezpečnejšia. Aj bez príznakov sa však u nás môžu pacienti otestovať na protilátky, ktoré odhalia, či došlo k nákaze. Taktiež vieme otestovať vybratého kliešťa až na 7 rôznych patogénov, pacient tak získa prehľad o tom, akému riziku bol vystavený,“ uvádza Ing. Gaboňová.
A kliešte nie sú jediné drobné organizmy, ktoré vedia narobiť veľkú škodu. Črevné parazity si z dovolenky môžete doniesť bez toho, aby ste o tom vedeli. „V subtropických a tropických krajinách je výskyt parazitov omnoho vyšší ako u nás, je preto mimoriadne dôležité, aby dovolenkári nepili vodu z neoverených zdrojov, ale siahli radšej po balených variantoch. Potraviny, ktoré sa tepelne neupravujú, je potrebné poriadne umyť a samozrejmosťou je aj dôsledná hygiena rúk,“ apeluje riaditeľka odboru laboratórií AGELLAB. Ak po návrate z dovolenky – aj s väčším časovým odstupom – pociťujete tráviace ťažkosti, nechutenstvo alebo vás trápia poruchy spánku či kožné problémy, môžu za tým byť aj parazity. Ich prítomnosť dokáže potvrdiť alebo vyvrátiť jednoduchý laboratórny test, na ktorý sa môžete objednať aj bez indikácie lekára.
Zdroj, foto: AGEL SK, TS
- Syndróm rýchlych úsudkov
- Celé Slovensko oslavovalo Deň kávy
- Vírusy západonílskej horúčky a Usutu na Slovensku: Hygienici a vedci si vzali komáre pod drobnohľad
- Do konca októbra môžu poistenci prehodnotiť zmenu svojej zdravotnej poisťovne
- Nemocnica AGEL Levice prosí darcov krvi o pomoc
- Ľudovít Štúr v zdraví a chorobe
- Stratení v systéme: Ako reálne pomôcť seniorom a ich príbuzným?
- Mikroenkapsulovaný butyrát sodný a synbiotiká v liečbe pacientov so syndrómom dráždivého čreva
- V UNLP Košice pribúdajú prípady intoxikácie hubami
- Ďalšia finančná injekcia pre mobilné hospice
- Negatívne následky infekcie COVID-19 v slovenskej populácii
- Stiahnutie lieku Trandolapril-ratiopharm z trhu
- ROZPOČET PRE ZDRAVOTNÍCTVO JE KONSOLIDAČNÝ
- Kam zmizli umiernení ľudia?
- Európska lieková agentúra (EMA) začala prehodnocovať bezpečnosť liekov obsahujúcich finasterid a dutasterid
- UNLP si pripomína 20. výročie od prvej transplantácie obličkyod živého darcu
- Ministerstvo zdravotníctva predlžuje výzvu na podporu psychiatrických stacionárov
- Svetový deň duševného zdravia 2024: Podpora ľudskosti je pre duševné zdravie kľúčová
- MZ SR – Vyjadrenie Zuzany Dolinkovej
- Rezort zdravotníctva upravuje úhrady potravín pre celiatikov
- Stanovisko APAZ k prijatým konsolidačným opatreniam v oblasti zdravotníctva
- Buďte kľudný, máte celé pľúca
- Pacientka s myasténiou gravis podstupuje inovatívnu liečbu v prešovskej nemocnici
- Vznik a zánik právnych vzťahov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti medzi pacientom a poskytovateľom
- Pacient je konštruktívnym spolutvorcom liečby
- Lekári v SNP
- Na centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti v Bratislavskom kraji poputuje vyše 3,3 miliónov eur
- Skalická osmička: Už tento víkend môžete prispieť ku skvalitneniu života dvoch malých bojovníkov
- Prešovská nemocnica otvorila Mammacentrum
- Najčastejším dôvodom liečby drogovo závislých je závislosť na pervitíne
- V UNLP Košice začali očkovaciu sezónu proti chrípke
- Zdravý rozum a súčasná medicína
- Nepredvídateľná zrada
- Celiatici sa k dietetickým potravinám dostanú jednoduchšie
- Pripravovaný kongres Nové trendy v artroskopickej operatíve: Na ortopédov čakajú praktické workshopy, diskusie s odborníkmi a live operácie
- Môže lekár poskytovat’ zdravotnú starostlivost’ v domácom prostredí pacienta?
- Máte súrodenca so zdravotným postihnutím? Táto iniciatíva vás zaujme
- V pamiatkovo chránenej budove historického areálu UNLP pacientov vítajú vynovené priestory, pribudli moderné prístroje aj nová ambulancia
- Šálkou kávy podporíte predčasne narodené deti
- Na regionálne centrá integrovanej starostlivosti poputuje vyše 37,4 miliónov eur