Väčšina nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva už prevádzkuje vlastné lekárne

Ministerstvo zdravotníctva postupne systematicky pracuje na krokoch, aby v štátnych zdravotníckych zariadeniach nezarábali súkromníci.

Rezort neustále podniká kroky na zlepšovanie zdravotnej starostlivosti, preto považuje za správne, aby činnosti, ktoré dokážu generovať príjmy, postupne prechádzali do správy samotných nemocníc. Zariadenia následne tieto zdroje využívajú na svoj rozvoj a smerujú k pacientom a zdravotníkom. Dôkazom toho sú už viaceré zrealizované kroky. K dnešnému dňu vypovedalo 11 súkromným lekárňam nájomné zmluvy 8 štátnych nemocníc. Takisto v súvislosti s prevádzkovateľmi spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek (SVALZ) v štátnych nemocniciach došlo k výraznému zníženiu ich ziskovosti.

SVALZ v štátnych nemocniciach

Pokles zisku súkromných prevádzkovateľov sa udial vďaka dvom opatreniam. „Úhradovým mechanizmom cez zdravotné poisťovne boli znížené ceny za bod pri výkonoch. Ministerstvo zároveň zregulovalo minimálnu trhovú cenu za nájom priestorov, kde súkromné spoločnosti prevádzkujú SVALZ a pristúpilo sa k výraznému navýšeniu nájomného,“ uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. Nájom pre súkromníkov v nemocniciach vzrástol v niektorých prípadoch až desaťnásobne. Peniaze idú do pokladnice nemocnice, ktorá ich môže následne investovať do oblastí, kde sú najviac potrebné.

V nemocniciach sme vymenili CT

13 slovenských nemocníc má 15 nových CT prístrojov, vďaka obstarávaniu a elektronickej aukcii sa pri ich nákupe ušetrilo viac ako 15 miliónov eur v porovnaní s českými cenami. „Tieto prístroje tak už nie sú v súkromných rukách, vlastnia ich nemocnice. Usporené peniaze tak môžu zdravotnícke zariadenia investovať do ďalších oblastí, kde ich pacienti či zdravotníci najviac potrebujú,“ povedal Martin Smatana, generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR. Nemocnice takisto budú mať čoskoro vlastné magnetické rezonancie.

Lekárne v rukách nemocníc

V roku 2016 bol vydaný zároveň príkaz ministra na to, aby sa súkromné lekárne v nemocniciach dostali do vlastníckych rúk nemocníc. „Väčšina nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva už prevádzkuje vlastné lekárne, osem zdravotníckych zariadení vypovedalo zmluvy 11 súkromným lekárňam,“ povedal Jozef Ráž, generálny tajomník služobného úradu MZ SR. Ide o Detskú fakultnú nemocnicu Košice, Národný ústav detských chorôb, Národný onkologický ústav Bratislava, Nemocnica Alexandra Wintera n.o. Piešťany, Univerzitná nemocnica Bratislava (Ružinov, Kramáre, Petržalka) a fakultné nemocnice Nové Zámky, Trnava a Žilina. Ďalších 14 zdravotníckych zariadení súkromnú lekáreň nemalo a tri nemocnice – Univerzitná nemocnica Košice, UNB – Podunajské Biskupice a Nemocnica Poprad zmluvu zatiaľ nevypovedali.

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb zároveň v rámci svojej novej budovy bude poskytovať kompletné laboratórne služby pre región. „Nemocnice tak zisk z prevádzkovania lekární môžu investovať späť k pacientovi a prispieť tak k ďalšiemu zlepšovaniu a skvalitňovaniu poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uzavrela šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská. Ministerstvo zdravotníctva aj naďalej bude pokračovať v krokoch, ktoré budú smerovať k tomu, aby ziskové činnosti smerovali naspäť do zdravotníctva – k pacientom a zdravotníkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *