Galantská nemocnica vyhradená pre pacientov s COVID-19

Ministerstvo zdravotníctva, po rokovaní so zástupcami nemocníc reprofilizuje, ďalšiu nemocnicu. Po nemocnici v Novom Meste nad Váhom sa aj nemocnica v Galante zmení na tzv. červenú nemocnicu. Zariadenie sa tak bude starať len o pacientov s COVID-19. Opatrenie má pomôcť stabilizovať situáciu v Nitre, ale aj celom regióne. Počet hospitalizovaných pacientov v nemocniciach s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpa. Podľa aktuálnych štatistík je v nemocniciach hospitalizovaných 3146 pacientov, na JIS je 207 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 246 ľudí. Ide o historické maximá.

Prvým zdravotníckym zariadením špeciálne určeným na starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 bola nemocnica v Novom Meste nad Váhom. Jej vytvorením reagovalo ministerstvo zdravotníctva na situáciu v danom regióne. K prvej tzv. červenej nemocnici od 7. januára pribudne ďalšia.

„Po intenzívnych rokovaniach s predstaviteľmi Sveta Zdravia a okolitými nemocnicami pristupuje ministerstvo zdravotníctva  SR k reprofilizácii nemocnice Galanta,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura. Ako doplnil účelom opatrenia je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov s ochorením COVID-19 v Nitrianskom a Trnavskom kraji.

Ministerstvo poskytne nemocnici 3 ventilátory pre liečbu najťažších pacientov. Čím kapacita s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie stúpne na desať. Galantská nemocnica disponuje 432 lôžkami, z ktorých je až 315 s prívodom kyslíka, nemocnica navýšila svoju kapacitu pre pacientov vyžadujúcich kyslíkovú liečbu. 

Štátny tajomník Peter Stachura ďakuje nemocniciam za ústretovosť a občanom, ktorých sa dočasne obmedzenie dotkne sa ospravedlňuje. Ako vysvetlil pacienti bez ochorenia COVID-19 budú prevezení do iných zariadení. Zároveň operačné stredisko nebude prevážať akútnych pacientov do nemocnice v Galante.

Nemocnica bude mať aj po štvrtku v prevádzke urgentný príjem pre všetkých pacientov, detské oddelenie s pohotovosťou a bude zabezpečovať pôrody v akútnom režime. Plánované gynekologicko-pôrodnícke zákroky prevezme nemocnica v Nových Zámkoch.

Obsadenosť a kapacita reprofilizovaných lôžok na Slovensku.
Nitriansky kraj

Informácie o stave v nemocniciach nájdete aj na stránke: www.covidvnemocniciach.sk 


Pripravilo: MZ SR

FOTO:
Medical photo created by wirestock – www.freepik.com


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *