Očkovania pre všetkých záujemcov, ktorí sú starší ako 50 rokov

Očkovanie patrí medzi najúčinnejšie nástroje boja proti pandémii. Ministerstvo zdravotníctva preto otvára ďalšiu fázu vakcinačnej stratégie. Záujemcovia o očkovanie proti ochoreniu Covid-19, ktorí sú starší ako 50 rokov, sa oddnes môžu prihlásiť cez registračný formulár na stránke www.korona.gov.sk. Zároveň sa upravuje podávanie jednotlivých typov vakcín podľa veku záujemcov. Vakcína Astra Zeneca bude určená pre ľudí od 50 do 60 rokov a vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna pre starších ako 60 rokov.

Do dnešného dňa bolo prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu zaočkovaných 622 685 ľudí. Z nich aj druhú dávku dostalo už 255 857 ľudí. Ministerstvo zdravotníctva prijíma opatrenia, ktorých cieľom je v čo najkratšom čase vybudovať kolektívnu imunitu. Z toho dôvodu sa rozhodlo dnes otvoriť ďalšiu fázu očkovania pre všetkých záujemcov, ktorí sú starší ako 50 rokov. 

Od zajtra budú záujemcovia vo veku od 50 do 60 očkovaní látkou od spoločnosti AstraZeneca. 

S otvorením ďalšej fázy očkovacej stratégie sa upravuje aj podávanie vakcín pre jednotlivé vekové skupiny. Od pondelka budú vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna určené pre záujemcov starších ako 60 rokov.

Záujemcovia v “čakárni”, ktorým ešte nebol pridelený termín na očkovanie a zároveň sú starší ako 60 rokov, budú v čakárni automaticky preradení na voľné miesta v očkovacích centrách, v ktorých sa podávajú látky od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Zmena vakcinačných centier bude pre drvivú väčšinu záujemcov v rovnakom meste, aké si záujemcovia zadali pri pôvodnej registrácii. 

V ojedinelých prípadoch môže byť ľuďom ponúknuté miesto v susednom meste. Napríklad záujemcovia, ktorí si pri registrácii uviedli ako miesto očkovania Nové Mesto nad Váhom, môžu preto dostať pozvánku na očkovanie v Trenčíne. Ak si chcú preferované miesta upraviť samotní záujemcovia, môžu tak urobiť cez zmenu svojej registrácie na korona.gov.sk.

Niektorým záujemcom o očkovanie môže už v priebehu dnešného dňa prísť pozvánka na voľné termíny v pondelok. Od zajtrajšieho rána budú záujemcom posielané pozvánky na voľné termíny od utorka. Každý záujemca, ktorému nevyhovuje priradený dátum alebo miesto očkovania, si môže svoju rezerváciu v „čakárni“ kedykoľvek upraviť. Rovnakým spôsobom si budú môcť zmeniť zvolené vakcinačné centrá.

Zdroj: MZ SR, TS

Foto: Gerd Altmann z Pixabay