Parkinsonovu chorobu poznáme vyše 200 rokov

Jej presné príčiny sú stále neznáme

Parkinsonova choroba. Takto sa volá už 207 rokov podľa Jamesa Parkinsona, ktorý ju prvý pomenoval. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že touto chorobou trpí viac ako 10 miliónov ľudí na celom svete. Každý rok presne 11. apríla je tento deň venovaný informáciám, zvyšovaniu povedomia, najmodernejším poznatkom a spôsobom liečby, ale predovšetkým samotným pacientom. Na Slovensku žije približne 15-tisíc Slovákov s diagnostikovanou Parkinsonovou chorobu. V prešovskej nemocnici za posledný rok diagnostikovali vyše osem desiatok nových pacientov.

,,Parkinsonova choroba je progresívne neurodegeneratívne ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnej strate nervových buniek, ktoré normálne produkujú neurotransmiter dopamín. To spôsobuje jednak problémy s motorikou, ale aj ďalšie príznaky, ktoré nesúvisia s pohybom. Najčastejšie postihuje ľudí vo veku nad 60 rokov, ale nezriedka aj mladších jedincov,“ hovorí MUDr. Júlia Segľová z oddelenia neurológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana. Záhadou okolo tejto diagnózy ostáva fakt, že presná príčina ochorenia stále nie je známa. ,,Predpokladá sa, že ide o kombináciu genetických a environmentálnych faktorov a vplyvu starnutia,“ hovorí skúsená odborníčka.

Motorické (pohybové) príznaky  Parkinsonovej choroby zahŕňajú tras, spomalenie pohybov, stuhnutosť svalov a problémy s rovnováhou. Nemotorické príznaky podstatne vplývajú na kvalitu života pacienta – napríklad náhly pokles krvného tlaku po postavení sa, poruchy nálady, poruchy spánku, zmyslové poruchy, strata čuchu, zápcha a kognitívne poruchy ako sú poruchy pamäti, spomalené myslenie, zmätenosť a demencia. ,,Po niekoľkých rokoch liečby sa začínajú objavovať aj komplikácie, môže ísť o „fluktuácie“, kedy sa u jedinca striedajú obdobia výrazného zmiernenia a výrazného zhoršenia symptómov,“ vysvetľuje MUDr. Segľová.

Parkinsonova choroba sa diagnostikuje prostredníctvom anamnézy, klinického vyšetrenia a odpovede na liečbu. Tohto času neexistuje žiaden spoľahlivý biochemický, zobrazovací či genetický test, ktorý by poskytol definitívnu diagnózu.  ,,V súčasnosti sa toto ochorenie nedá vyliečiť, ale je dostupná liečba jej príznakov a výskum stále pokračuje. Aj keď súčasné liečebné postupy nedokážu zastaviť progresiu ochorenia, môžu dočasne zmierniť symptómy, dostať ich pod kontrolu a tým zlepšiť kvalitu života chorých s Parkinsonovou chorobou a ich opatrovníkov,“ hovorí neurologička MUDr. J. Segľová.

Liečba Parkinsonovej choroby zvyčajne zahŕňa lieky a v niektorých prípadoch aj chirurgické zákroky. Okrem toho hrá významnú úlohu aj telesné cvičenie, diéta, doplnkové terapie a psychická podpora okolia. Len za minulý rok v prešovskej nemocnici liečili 85 pacientov s touto diagnózou.

Zaujímavosťou Slovenska je, že zatiaľ čo vo svete trpí na toto ochorenie viac mužov, u nás je to častejšie táto choroba diagnostikovaná ženám. Zriedka sa môže vyskytnúť pred 40 rokom života.

Parkinsonovu chorobu ako prvý v roku 1817 pomenoval anglický lekár a paleontológ James Parkinson. O príčinách vzniku veľa nevedel. Domnieval sa, že za tým stojí poškodenie miechy. Od toho sa odvíjali aj vtedajšie spôsoby liečby. Z histórie touto chorobou okrem iných trpel aj pápež Ján Pavol II., maliar Salvador Dalí, americký prezident Harry Truman, diktátor Franco, boxer Muhammad Ali, herečka Catherine Hepburn, držiteľka štyroch Oscarov, kanadský herec Michael J. Fox či country spevák Johnny Cash.

Zdroj, foto: FNsP J. A. Reimana Prešov, TSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *