Domáca starostlivosť po uštipnutí hmyzom

Včela, osa, bodavý hmyz pri vode.

Kedy nie je potrebné vyhľadať lekára

1. Pri miernom opuchu a začervenaní, ak sa postihnutie nezhoršuje.

2. Ak je poštípaný bez celkových príznakov, ako sú ťažkosti s dýchaním, nevoľnosť, pocit na odpadnutie, vracanie alebo závraty.

Ak sa neobjavujú celkové príznaky do 1 hodiny, prípadne vidíte zlepšenie v priebehu ďalších hodín až dní, nemáte iné príznaky ako je infekcia rany, zvýšená bolesť alebo horúčka, našu pomoc nebudete potrebovať.

Uštipnutie na tvári alebo v ústach
Silný opuch na tvári po uštipnutí včelou alebo osou môže byť príznakom vážnejšej reakcie, najmä ak je sprevádzaný inými príznakmi. V takom prípade by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Ak je opuch výrazný, zasahuje do oka, úst alebo hrdla, alebo ak máte ťažkosti s dýchaním, okamžite vyhľadajte pohotovosť alebo volajte záchrannú službu.

Najmä v týchto mesiacoch buďte veľmi opatrní pri pití nápojov z tmavých fliaš, eventuálne z plechoviek, do ktorých sa môže vkradnúť bodavý hmyz. Uštipnutie v ústach alebo hrdle znamená riziko ohrozenia života zadusením.  

Postup pri podozrení na anafylaxiu
Ak má niekto príznaky ťažšej formy anafylaktickej reakcie, je dôležité okamžite konať:

1. Volať záchrannú službu: 112 alebo miestne číslo na tiesňové volanie. Informujte ich o podozrení na anafylaxiu.

2. Poloha a starostlivosť: Ak je postihnutý pri vedomí, položte ho do pohodlnej polohy s vyvýšenými nohami. Ak je v bezvedomý a nedýcha, začnite s resuscitáciou (umelým dýchaním a masážou srdca).

Viac si o téme prečítajte v TS, vysvetľuje alergológ, doc. MUDr. Norbert Lukán, PhD., ktorý vedie Centrum pre liečbu hmyzovej alergie na IV. internej klinike  Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Centrum je súčasťou imunoalergologickej ambulancie IV. internej kliniky nemocnice na Rastislavovej ulici.  

Zdroj, foto: UNLP Košice, TS




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *