Ministerstvo zdravotníctva posilňuje prevenciu onkologických chorôb

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) zavádza nový, organizovaný prístup k skríningu onkologických chorôb. Novela zákona č. 578/2004 Z. z., ktorú dnes schválila NR SR, prispeje k zvýšeniu efektívnosti prevencie a zároveň k jej rozšíreniu o nové skríningové programy.

Skríning onkologických chorôb je jedným z najúčinnejších nástrojov na boj proti rakovine. Slúži na zachytenie onkologickej choroby vo včasnom štádiu alebo u zdanlivo bezpríznakovej populácie. Včasné odhalenie rakoviny zvyšuje šance na úspešnú liečbu a zároveň je menej nákladné na zdravotnú starostlivosť.

V Slovenskej republike sa v súčasnosti vykonávajú tri druhy skríningu onkologických chorôb plne hradené z verejného zdravotného poistenia: rakoviny krčka maternice, rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny prsníka. Novelou zákona sa rozširujú tieto skríningové programy o ďalšie dva, a to o skríning rakoviny pľúc a skríning rakoviny prostaty, ktoré u nás patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce onkologické choroby s vysokou mierou úmrtnosti.

Spustenie skríningu rakoviny pľúc a skríningu rakoviny prostaty bude postupné. Pilotný projekt skríningu rakoviny prostaty uvedie v roku 2025 do praxe ako prvý Banskobystrický kraj. V budúcom roku je plánované aj spustenie skríningu rakoviny pľúc, a to najskôr v Bratislavskom a Nitrianskom kraji a následne na ďalších pracoviskách s hrudníkovou chirurgiou.

Organizovaný prístup k skríningu onkologických chorôb, ktorý zavádzame novelou zákona, prináša efektívnejšiu organizáciu pozývania poistencov na vyšetrenie s cieľom zlepšiť účasť obyvateľstva na skríningových programoch. Zdravotné poisťovne budú v intervale odporúčanom odborníkmi adresne pozývať cieľovú skupinu obyvateľstva, ktorá je identifikovaná ako riziková z hľadiska typu onkologickej choroby. Výnimkou je skríning rakoviny pľúc, ktorý bude indikovať všeobecný lekár alebo pneumológ.

Centralizovaný prístup umožní systematicky sledovať účasť na skríningu, zbierať údaje o cieľovej skupine obyvateľstva, na ktorú je skríning zameraný a vyhodnocovať ich.

Podrobnosti týkajúce sa napríklad kritérií výberu cieľovej populácie oprávnenej na skríning, metodiky pozývania na skríning onkologických chorôb, kritérií na druhy skríningových testov, intervalu vykonávania skríningu či požiadaviek na pracoviská vykonávajúcich skríning, budú upravovať vykonávacie predpisy. Na ich znení MZ SR momentálne úzko spolupracuje so zástupcami odborných spoločností a členmi Komisie MZ SR pre skríning onkologických chorôb. Účinnosť právnych predpisov je plánovaná od 1. júla 2025.

„Zabezpečenie efektívnej preventívnej zdravotnej starostlivosti je jednou z piatich top priorít rezortu zdravotníctva. Usilujeme sa o to, aby prevencia zohrávala významnejšiu úlohu v každodennom živote ľudí. Výsledkom bude zníženie výskytu chorôb, skvalitnenie života pacientov a v konečnom dôsledku aj odľahčenie zdravotného systému a verejných financií,“ podčiarkuje minister zdravotníctva SR Kamil Šaško.

Foto: Marco Jean de Oliveira Teixeir Marco Jean de Oliveira Teixeir z Pixabay

Zdroj: MZ SR, TS




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *